Контакт

Спорт

Тошак не го напушта оптимизмот, верува во репрезентацијата

Објавено пред

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Џон Тошак, ја „отвори душата“, анализирајќи ги последните шест натпревари на националниот состав. Велшанецот, особено се осврна на срамниот пораз, во пријателскиот натпревар со Луксембург.

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Џон Тошак, ја „отвори душата“, анализирајќи ги последните шест натпревари на националниот состав. Велшанецот, особено се осврна на срамниот пораз, во пријателскиот натпревар со Луксембург. Според него на овие натпревари бил направен увид во потенцијалите на македонската репрезентација. „Продефилираа 33 играчи од кои 3 голмани и сега следува период на селекција на потесен список на фудбалери кои ќе настапат на претстојните три контролни средби. Одигравме добри натпревари, како оние против Русија, Словачка, Андора… но и средби кои не загрижија како против Ерменија и последниот против Луксембург. Морам да потенцирам дека на секој нов натпревар недостасуваа по 5-6 играчи, а во Луксембург недостасуваа дури 7 играчи кои играа на пример во Москва. Тоа не е оправдување бидејќи на последниот натпревар видов неколку играчи кои можат многу подобро отколку што прикажаа во Луксембург. Сигурно дека и јас како селектор чувствувам вина за поразот. Свесен сум дека направивме некои пропусти кои сигурно не би ги направиле доколку натпреварот беше квалификациски , односно со натпреварувачки карактер. Но основната цел е на вакви средби да им дадете шанса на што повеќе играчи за да го „снимите“ нивниот потенцијал“, рече македонскиот селектор. Тошак уште еднаш потенцира дека ја презема одговорноста за лошото издание против Луксембург.„ Секој тим, секој играч може да има лош ден. Тоа ми се случувало и мене како играч, на пример со Ливерпул играв 0-0 во Луксембург. Како селектор со Велс ги победив два пати. И што ќе правиме , ќе менуваме тренери секоја недела. Тоа е најлесно. Точно е дека бев разочаран од дел од играчите, нивниот однос кон играта. Одговорноста е на сите, но на крај секогаш вината е кај тренерот. Реков дека ја превземам одговорноста за поразот, но се надевам дека сите ќе извлечеме позитивни поуки кои ќе ни користат за квалификациските натпревари. Очекувам многу подобри изданија на претстојните контролни средби. Веќе имам слика не само за потесниот избор на играчи, туку и за системот кој како репрезентација ќе можеме да го играме во следниот квалификациски циклус, во една извонредно силна група“, рече селекторот, демантирајќи дека постои подвоеност помеѓу играчите вон теренот. „ Нормално е играчите кои настапуваат во поедини клубови, или потекнуваат од иста средина да се дружат повеќе меѓу себе отколку со останатите. Тоа го има и во големите клубови. Она што е најважно за нас е мотивацијата, желбата да се игра во националниот тим. Македонија не е велесила како Италија, Шпанија, Англија…Се знае дека изборот на играчи е ограничен и затоа ако сакаме да направиме резултати, играчите кои ќе добијат шанса ќе мора да дадат минимум 100 % од својот потенцијал за да бидеме компетитивни. Играме во тешка група и без такво залагање и мотивација нема да можеме да очекуваме резултати. Секој оној кој нема мотив да игра за националниот тим нема потреба ниту да доаѓа на подготовките. Подобро нека остане во својот тим“, заклучи селекторот на македонската фудбалска репрезентација. крај/ффм/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Доминик Тим нема да игра на ОИ во Токио

Објавено пред

Доминик Тим нема да учествува на Олимписките игри во Токио. Австриецот е второто големо име на светскиот тенис кој реши да ги пропушти Игрите. Вчера, Рафаел Надал, објави дека нема да игра во Токио.

„Сакам со вас да ја споделам оваа тажна вест. По разговорите со мојот тим и деталната анализа на ситуацијата, решив да ја донесам оваа тешка одлука. Нема да играм на Олимписките игри во Токио.

За мене како спортист, не постои поголема чест да настапувам за својата земја на ОИ. Поради тоа оваа одлука е уште потешка.

Последните две недели жестоко тренирам, напредувам на физички план. Планирам напорно да работам наредните недели, да пружам максимум на Вимблдон и да ја одбранам титулата на Ју-ес опен.

На австрискиот тим му посакувам успех во Токио. Млад сум, се надевам дека ќе играм за Австрија во Париз 2024 година“, напишал Тим на Твитер.

Доминик Тим има кошмарна сезона, најдобар резултат му е четврт-финалето на Австралија опен. На Мастерс турнирите само во Мадрид успеа да дојде до третото коло, додека на Ролан Гарос испадна на стартот, во првото коло.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тренерот Карлајл ги напушти Далас Маверикс

Објавено пред

Еден од најдобрите НБА тренери во овој век, Рик Карлајл, објави дека повеќе нема да ги предводи Далас Маверикс. Карлајл ги предводеше Маверикс од 2008 година, во 2011 година ја освои единствената титула во историјата на франшизата. Претходно оставка на функцијата поднесе спортскиот директор, Дон Нелсон.

Тренерската кариера, Карлајл, ја започна во 2001 година во Детроит Пистонс. Во 2002 година ја доби наградата за тренер на годината. Од 2003 до 2007 година ги предводеше Индијана Пејсерс.

Во Далас остави длабока трага, во последната деценија стана еден од најдобрите офанзивни тренери во лигата.

Американските медиуми шпекулираат дека Карлајл од наредната сезона ќе биде тренер на Милвоки Бакс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил го „скрши“ Перу во последните 20 минути

Објавено пред

Фудбалерите на Бразил, убедливо го поразија Перу со 4:0, во второто коло на Копа Америка.

Бразилскиот селектор, Тите, во однос на мечот со Венецуела, направи шест измени во стартната постава. Тоа не им беше проблем за „Кариоките“, предводени од Нејмар и Тијаго Силва да забележат убедлива победа.

Бразил, постигна еден гол во првото полувреме, преку Алекс Сандро во 12.минута. Отпорот на Перу целосно го скршија во последните 20 минути.

Нејмар во 68.минута го постига 68 гол во националниот тим. Прв на вечната листа е Пеле со 77 голови.

Во самиот финиш конечните 4:0 ги поставија Евертон Рибеиро во 89. и Ришарлисон во 93.минута.Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Македонија37 минути

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и...

Спорт2 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт12 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион12 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа13 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија17 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија18 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија20 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија21 час

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија22 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ24 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет2 дена

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа2 дена

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Досие