Контакт

Спорт

Доктор од трибините го спасил Муамба

Објавено пред

Лекарот Ендрју Динер, веднаш откако Патрис Муамба се струполил на тревникот на „Вајт Харт Лејн“, станала од своето место на источната трибина за да му помогне на фудбалерот.

Лекарот Ендрју Динер, веднаш откако Патрис Муамба се струполил на тревникот на „Вајт Харт Лејн“, станал од своето место на источната трибина за да му помогне на фудбалерот.

Динер на стјуардите им објаснил дека е доктор кардиолог, па заедно со лекарските екипи на двата тима, како и со екипата на Итната помош, се погрижил Муамба да има вистинска нега.

Токму др. Динер советувал играчот на Болтон да биде пренесен во специјализираната кардиолошка установа „London Chest Hospital“, а не во некоја од другите две болници кои се наоѓаат во близина на стадионот. Докторот знаел дека во таа установа Муамба, во тие критични моменти, ќе добие најдобра лекарска помош.

„Бев преплашен како и сите други. Се работи за млад човек, кој минута пред тоа трчаше по теренот. Сепак, присуствував на магијата, кога група на луѓе, медицински професионалци, беа фокусирани на својата работа. Не сум експерт, но по она што го видов, можам да тврдам дека Муамба и натаму е со нас благодарение на тие луѓе“, рече играчот на Тотенхем, Асу-Екото.

Лекарските екипи на англиските стадиони не беа присутни до 2006 година и тешката повреда на голманот на Челзи, Петр Чех.

По тој настан е констатирано дека екипата на Итната помош не можела навремено да дојде до него, по што е донесена одлука, нивни екипи да бидат присутни до самиот терен, но и на сите возила на Итната помош да им се овозможи лесен пристап до стадионите.

По целиот настан пофалби доби и судијата Хауард Веб, кој со помош на четвртиот судија, веднаш реагираше, повика помош, а потоа без размислување го прекина натпреварот. Пишани правила за вакви ситуации нема, но Веб имаше максимална контрола во целиот хаос. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Варан ќе го напушти Реал

Објавено пред

Рафаел Варан се подготвува да го напушти Реал Мадрид. Преговорите околу новиот договор завршиле неуспешно. Реал ќе мора да го продаде бидејќи договорот на Варан истекува наредното лето.

Варан, кој се наоѓа со Франција на ЕП, пред новинарите одговарал на прашањата поврзани со неговата иднина.

„Мислам дека сега не е вистински момент да зборувам на таа тема. Фокусиран сум на ЕУРО. Луѓе сме, можеме да разговараме на таа таме, но ако ме прашувате, тоа не е тема за која секојдневно разговарам во соблекувалната. Доколку треба со некого да разговарам, тоа се луѓето кои се задолжени за тоа“, рекол Варан.

Според медиумите, Челси биле подготвни да платата 60 милиони евра за услугите на Варан.

Рафаел Варан последните десет години е играч на Реал, за „кралскиот клуб“ одиграл 360 натпревари, постигнал 17 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италија со Манчини во потера по рекорд стар 83 години

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Италија, со убедлива победа над Турција (3:0), го отвори Европското првенство. Азурите ја продолжија својата серија, немаат пораз на последните 28 натпревари, под водство на селекторот Роберто Манчини.

Манчини со Италија е на добра пат да израмни рекорд старт 83 години.

Во далечната 1938 година, Италија под водство на Виторио Поцо немала пораз на 30 натпревари.

За да го израмни рекордот на таа легендарна генерација, Италија треба да остен непоразена во преостанатите два натпревари во А-групата, против Швајцарија и велс.

Последниот пораз Италија го доживеала од Португалија, во Лигата на нации (0:1), во 2018 година.

По овој пораз Италија има скор од 23 победи и пет нерешени резултати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белгија и Данска се фаворити против Русија и Финска

Објавено пред

Три натпревари ќе се одиграа денес на Европското првенство во фудбал.

Првиот натпревар, во 15 часот, ќе го одиграат Велс и Швајцарија. Ова ќе биде осмиот меѓусебен дуел на овие репрезентации, Швајцарија има пет победи, Велс само една.

Швајцарија, од ноември минатата година, имаат серија од шест победи, Велс на последните пет натпревари забележале два порази.

Според прогнозите овие две репрезентации, заедно со Турција, ќе се борат за второто место во групата.

Од 18 и 21 часот на програмата се мечевите во Б-групата.

Данска ќе ја пречека Финска. Во дуелот на скандинавските репрезентации, Данска е апсолутен фаворит против дебитанто Финска.

Данска нема пораз на последните пет натпревари, во последниот контролен меч пред ЕП, одиграа 1:1 со Германија. Финците, немаат победа на последните шест натпревари, три пати играле нерешени, три пати загубиле.

Русија, на домашен терен во Санкт Петербург, ќе ја пречека Белгија, репрезентација која се наоѓа во најтесниот круг на фаворити за висок пласман.

Белгија, против Русија ќе игра без двете најголеми ѕвезди, Кевин Де Брујне и Еден Азар. Без овие двајца Белгијците забележале победи на 10 од последните 11 натпревари.

Русите ќе се бидат да дојдат до позитивен резултат со цврста игра во одбраната и Артјом Дзјуба во нападот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Намален притисокот во болниците, од коронавирус низ целата држава се лекуваат 101 пациент

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците...

Македонија2 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест за сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија2 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Свет2 часа

Ќе се фрлат спорните серии oд вакцините „Џонсон и Џонсон“

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) соопшти дека фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ ќе мора да фрли повеќе милиони...

Македонија3 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт16 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион20 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија20 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија22 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија22 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија23 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија23 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија24 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија1 ден

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Досие