Контакт

Спорт

28 години од денот што ја промени Формула 1

Објавено пред

1 мај 1994 година, ден кој засекогаш ќе остане во мислите на секој љубител на Формула 1, и на спортот воопшто. На денешен ден, легендарниот Аиртон Сена го напушти овој свет по несреќата во седмиот круг на трката за Големата награда на Сан Марино.

dobivaj vesti na viber

Смртта на легендарниот Бразилец буквално го потресе целиот спортски свет, бидејќи во тоа време тој беше една од најпопуларните спортски фигури. Во неговиот роден Бразил беше прогласена тридневна жалост, а стотици илјади луѓе дојдоа во Сао Паоло на неговиот погреб.

Неговата смрт беше кулминација на „црниот викенд“ на „Имола“, кој започна со тешката несреќа на Рубенс Баричело на петочниот тренинг. За среќа, пилотот на Џордан се спаси само со повреда на раката. Ден подоцна, сепак, австрискиот дебитант Роланд Раценбергер немаше толку среќа и почина по страотниот удар на „Вилнев“.

По смртта на Сена, тогашниот претседател на ФИА, Макс Мозли, воведе драконски безбедносни мерки. Вештачките шикани се додадени на некои од побрзите и поопасни свиоци во шампионатот, вклучувајќи ја и „Црвената вода“ на патеката „Спа“, за да ги направат автомобилите побавни.

Аиртон Сена го напушти овој свет на 34 години откако освои 65 пол-позиции, 41 победа, 80 подиуми и три светски титули во Формула 1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Му успеало со Мбапе: Емирот на Катар ќе го убедува Зидан да седне на клупата на ПСЖ

Објавено пред

Емирот на Катар лично ќе има преговори со француската фудбалска легенда Зинедин Зидан и ќе се обиде да го убеди да го преземе кормилото на Пари Сен Жермен. Тоа истото претходно го направил и со Килијан Мбапе, на кого му објаснил дека францускиот првак ќе доминира во светот на фудбалот во наредната деценија.

dobivaj vesti na viber

Емирот Тамим бин Хамад Ал Тани во наредните неколку дена ќе го покани Зинедин Зидан во својата резиденција во Катар и ќе му ги образложи плановите на клубот.

Финансискиот дел од приказната се чини дека не е проблем, со оглед на моќта што ја има ПСЖ. Една од главните причини е што Зидан израсна во Марсеј и го носеше дресот на овој клуб во текот на кариерата, а тоа е „смртниот непријател“ на ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чиле го назначи Едуардо Берисо за нов селектор

Објавено пред

Чиле го назначи искусниот aргентински стратег Едуардо Берисо за нов селектор на фудбалската репрезентација по неуспехот на селекцијата да се пласира на Светското првенство оваа година. Берисо доаѓа на местото на Мартин Ласарте, кој беше отпуштен во април откога Чиле ја пропушти завршницата на мундијалот во Катар.

dobivaj vesti na viber

Берисо (52) ја почна својата тренерска кариера како помошник на тогашниот селектор Марсело Биелса во 2007 година. Оттогаш тој беше тренер на аргентинскиот клуб Естудијантес, Севилја и на Атлетик Билбао во Шпанија, а до неодамна го предводеше Парагвај.

Неговите први натпревари на кормилото на Чиле ќе ги има следниот месец против Јужна Кореја и против Тунис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо е „фудбалскиот Цезар“ – Португалецот доби фантастичен мурал во Рим (ФОТО)

Објавено пред

Португалскиот стратег Жозе Мурињо го донесе првиот европски трофеј за Рома, откако италијанскиот тим го совлада Феенорд во финалето на Конференциската лига на УЕФА. По ова, Мурињо стана „вечен“ во „вечниот“ град.

dobivaj vesti na viber

Фановите на Рома му посветија мурал – Мурињо насликан како Цезар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата за „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање, туку напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија51 минута

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 час

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет2 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија2 часа

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија3 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет4 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет4 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет16 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија18 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт19 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија21 час

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија21 час

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија23 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...