Контакт

Спорт

83 поени за тандемот на Минесота, Бил и Вестбрук ја добија пресметката со Мичел и Инглс

Објавено пред

Четворица кошаркари синоќа постигнаа 40+ поени во НБА -лигата, а петмина ја префрлија бројката од 35 поени. Никогаш не се случило девет играчи во едно коло да постигнат 35 или повеќе поени.

Еден од најлошите тимови во НБА-лигата, Минесота, забележа победа над Финикс Санс 123:119. Блескаше тандемот Карл-Ентони Таунс и Ентони Едвардс со вкупно 83 поени. Едвардс забележа 42 поена и седум скока, а Таунс мечот го заврши со 41 поен, 10 скока и осум асистенции. На спортивната страна Девин Букер натпреварот го заврши со 35 поени.

Неверојатен меч одиграа Вашингтон Визардс и Јута Џез. Визардс ја прекинаа серијата од пет порази со победата 131:122. Јута има пет порази на последните десет натпревари.

Вистинска шутерска пресметка се случи помеѓу Бредли Бил и Расел Вестбрук, од една страна, и Донован Мичел и Џо Инглс, од друга.

Бил постигна 43 поени, а Вестбрук забележа трипл-дабл со 35 поени, 15 скока и 13 асистенции. Кај Јута, Мичел уфрли 42 поена, а Инглс мечот го заврши со 34 поени.

Леброн Џејмс ги предводеше ЛА Лејкерс со 37 поени до побеата над Шарлот Хорнетс 116:105.

Портланд запишаа победа во дуелот со Њу Орлеанс Пеликанс 101:93. Демијан Лилард беше најдобар кај победниците со 36 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пангос ги однесе Зенит во плејофот во Евролигата, „извиси“ Валенсија

Објавено пред

Кевин Пангос ги предводеше Зенит Санкт Петерсбург до убедлива победа од 112:83 над Панатинаикос за првпат во историјата на клубот да се пласираат во плејофот во Евролигата.

Со победата, Зенит го освои осмото место по регуларната сезона и обезбеди дуел со првиот носител Барселона во плејофот.

Пангос во 33 минути имаше 33 поени и 11 асистенции, а Вил Томас го следеше со 18 поени без утка, а Били Барон додаде 12 поени. Немања Недовиќ беше најдобар за Панатинаикос со 20 поени, а Јанис Папапетру додаде 16 поени.

ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ

Барселона – Зенит Санкт Петерсбург

ЦКСА Москва – Фенербахче

Анадолу Ефес – Реал Мадрид

Армани Милано – Баерн Минхен

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред 21 година се случи најтажната повреда во фудбалот – крикот на „феноменот“ Роналдо

Објавено пред

На денешен ден пред 21 година, Роналдо Назарио, според многумина најдобриот и најталентираниот фудбалер на сите времиња, ја доживеа страшната повреда на коленото, која ќе стави крај на блескавата кариера.

„Ел Феномено“ постојано мачеше мака со повреди, но таа која ја доби во 2000 ја смени неговата кариера. Бразилецот влезе во игра за Интер против Лацио во меч од Копа Италија и се обиде да направи еден од неговите препознатливи потези, но падна на тревата со болна гримаса на лицето.

Тоа беше прв меч на Роналдо по пауза од пет месеци поради скинати лигаменти во коленото, а повредата потоа стана посериозна, целосно кинејќи ги неговите жили во коленото. На снимката се гледа како фудбалерите на Интер и Лацио трчаат кон Роналдо по неговата повреда. Дури препознатливо бурната публика на „Олимпико“ аплаудираше кон Бразилецот. Подоцна, неговиот физиотерапевт изјави дека тоа е најлошата повреда која ја видел.

Роналдо ќе се врати на фудбалот во септември 2001, и иако ја врати фантастичната форма, веќе ја немаше таа експлозивност.Прикажи повеќе...

Спорт

Вест Бром и Алардајс во потера на невозможното – го декласираа и Саутемптон

Објавено пред

Сем Алардајс е познат како тренер кој никогаш не испаднал од Премиер лигата, односно како експерт за опстанување, но ако успее да го повтори тоа со Вест Бромвич Албион, несомнено ќе биде најголемиот успех.

ВБА, популарните „Бегис“, откако во минатото коло со 2:5 ги уништија Челси, вечерва со 3:0 го совладаа Саутемптон, за да дојдат на осум поени од безбедната зона со осум натпревари до крајот на сезоната, заддржувајќи ги шансите да останат во елитата.

Откако во петтата минута од мечот беше поништен апсолутно „легален“ гол на Диањ, Матеуш Переира во 32. минута од пенал ги донесе домаќините во водство. Само три минути подоцна Мет Филипс го зголеми водството, за во 69. минута Калам Робинсон да ги постави конечните 3:0.

ВБА остануваат на претпоследното место на табелата, но сега имаат 24 поени, два помалку од Фулам пред нив и осум зад Њукасл со 32 на првото „безбедно“ место. Брајтон исто така имаат 32 поени, а Барнли на 15. место имаат 33 поени во интересна трка за опстанок. Саутемптон се 14. со 36 поени.Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет4 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ6 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија6 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет8 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија9 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет12 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија12 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија12 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија12 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет12 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет12 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет14 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија16 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Досие