Контакт

Спорт

Абрамович го губи трпението, Лампард е на излезна врата!?

Објавено пред

Доколку во наредниот еден месец Челси не ја промени играта и не тргне со победи, Лампард би можел да биде сменет, а за негов наследник се подготвува Масимилијано Алегри, се шпекулира од Лондон.

Челси не воодушевува со настапите на стартот на Премиерлигата, а газдата на клубот – Роман Абрамович се чини го губи трпението.

Френк Лампард доби можност да го води клубот со кој ги постигна најголемите успеси како фудбалер. Медиумите на Островот тврдат дека Абрамович „се крши“ за промена на тренерот, пред се поради големите пари што клубот минатото лето ги потроши за засилувања.

За потсетување, Челси минатиот викенд испушти победа против Саутемптон (3-3), а вечерва „сините“ имаат тежок испит во ЛШ против Севилја.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лампард пред 1.000-тиот меч на Абрамович: Тој е човек кој ги завршува работите

Објавено пред

Менаџерот на Челси, Френк Лампард признава дека односите со сопственикот на клубот, рускиот милијардер Роман Абрамович не се „најблиски“ и дека тој работи со неговата десна рака, Марина Грановскаја пред мечот број 1.000 под негова сопственост.

Повеќе од 17 години откако Абрамович го презеде клубот и направи апсолутна трансформација од тим кој се бореше за средина на теренот до вечен кандидат за титула, Лампард, еден од столбовите на неговиот прв „моќен тим“ ќе го води тимот во дуелот со Тотенхем, иронично предводен од Жозе Мурињо, тренерот кој им ја донесе првата титула во Премиер лигата.

„Првото сеќавање од Роман во живо ми беше кога тој пристигна во нашиот стар тренинг-центар во близината на Хитроу и држеше состанок со нас додека хеликоптерот уште му се ‘смируваше’. Тоа беше нереално. Првото што го кажа, преку преведувач беше: ‘Па, треба да го подобриме тренинг-центарот’. Веднаш се виде дека стандардите на клубот целосно се сменија. Во првата сезона се засиливме и дојде најуспешниот дел во клупската историја и тоа не можевме да го оствариме без него. Постојано освојување трофеи, нов тренинг-центар, нови фудбалери, брендирање на Челси…“, вели Лампард во разговор со Алан Ширер.

Меѓу 13-те трофеи кои Лампард ги освои во златните години од 2004 до 2013 вклучуваа три трофеи од Лигата на шампионите и трофеј од ЛШ, но Абрамович речиси секогаш стоеше зад сцената. Истото се случи и кога го донесоа Лампард за тренер од Дерби каунти во 2019, кога со него разговарала најважниот партнер на Абрамович, директорката на клубот, Марина Грановскаја.

„Марина прво контактираше со Дерби, а потоа со мене. Го видов Роман на меч од предсезоната лани и беше насмеан. Оттогаш немаме некои блиски односи, и работите ги кажуваме преку Марина. Јас сум супер-задоволен“, вели Лампард.

И треба да биде задоволен – Абрамович во текот на летото ги купи Каи Хаверц, Тимо Вернер, Хаким Зијеш, Бен Чилвел, Тијаго Силва, секако, со амбиции да се врати златната ера. Ќе видиме дали Лампард е човекот кој ќе го оствари тоа.

Прикажи повеќе...

Спорт

ММА бизарности – девојка здроби противник од 240 кила!

Објавено пред

Руската ММА сцена повторно ни носи огромна бизарност, откако фајтерката Дарина Мадзјук покажа дека жените не се послабиот пол, уништувајќи го огромниот блогер Григориј Чистјаков во борба во кафезот.

28-годишната Дарина, иако речиси 200 килограми послаба од својот противник, се покажа како многу посилна од блогерот кој ја предизвика, суредувајќи го уште во првата рунда. Прво Чистјаков се обиде да ја притисне противничката во кафезот, но потоа прими неколку удари праќајќи го на подот, бомбардирајќи го со низа удари за тој да се предаде.

„По мечов ќе морам да почнам да тренирам активно. Да живеам поздрав живот. Блогерката Настја Туки-Тук ќе ми биде тренер. Добив силни удари, иако таа е мала. Не знаев што друго да правам во кафезот“, вели поразениот Чистјаков.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: На Кун Агуеро му е тешко да игра по смртта на Марадона

Објавено пред

Серхио Кун Агуеро се мачи да се концентрира на фудбалот по смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, иако додека беше жив не беше во најдобри односи со својот поранешен дедо (татко на неговата поранешна сопруга).

Агуеро беше оженет со најмладата ќерка на Марадона, Џанина во 2008 година, со која го има 11-годишниот син Бен, но бракот траеше кратко и во 2012 година тие се разведоа, по што Марадона неколку пати во јавноста го нападна напаѓачот на Сити, посебно за наводната афера која тој ја имал со аргентинската пејачка Карина Техеда.

Гвардиола вели дека очекува Агуеро да игра против Барнли утре, но признава дека не е во најдобра психичка состојба.

„Тешко ми е да зборувам за неговите чувства, но знам дека во средата против Олимпијакос му беше тешко. Посебно за неговиот син, бидејќи тој го познаваше Марадона многу добро како дедо. Тешка ситуација за семејството“, вели Гвардиола.

Агуеро се прости со Марадона преку социјалните мрежи: „Никогаш нема да те заборавиме, секогаш ќе си со нас“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија2 часа

Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Имаме историја на која сме горди, но мора да се трудиме да ги решаваме проблемите, истакна денеска министерката за одбрана...

Македонија3 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија3 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија4 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија6 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија8 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет8 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет9 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет9 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет10 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт10 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет10 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет10 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет10 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија22 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија23 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија24 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа1 ден

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион1 ден

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Досие