Контакт

Спорт

Абрамович слуша – Челси ќе ги повикува навивачите на состаноците на бордот

Објавено пред

Челси е првиот англиски клуб кој ги „послуша“ своите навивачи по фијаското со Европската Суперлига, откако денеска потврдија дека ќе дозволат присуство на претставници на навивачките групи да бидат дел од состаноците на бордот на клубот.

Фановите на „сините“ први излегоа пред својот стадион „Стемфорд бриџ“ да протестираат за влегувањето во Суперлигата, и Челси беше првиот англиски тим кој се повлече од контроверзниот проект.

„Челси потврдува дека од 1 јули ќе има присуство на навивачи на состаноците на бордот на клубот. Три советници од навивачите, избрани преку избори и селекција, ќе бидат дел од состаноците за да се осигура чувството на навивачите да биде дел од процесот на носење одлуки во клубот. Клубот ќе се консултира со форумот на навивачи и неколку неофицијални навивачки групи за да се избере вистинскиот модел за избор на тројцата претставници. Навивачките претставници нема да имаат право на глас, и нема да бидат дел од состаноците со играчите и академијата. Тие ќе имат четири состаноци годишно, а ќе добијат 2.500 фунти донација во добротворна организација по нивни избор“, се вели во соопштението на Челси.

Навивачкиот траст на Челси (ЦСТ) го поздрави овој потег, но посочи дека очекува фановите да имаат повеќе од симболичко учество во работата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија – за „штрковите“ 10. трофеј

Објавено пред

Скопските ривали Работнички и МЗТ денеска се бореа за трофејот „Благоја Георгиевски Буштур“ во Купот на Македонија.

Поуспешна беше екипата од скопската населба Аеродром и победи со резултат 77-69.

Првата четвртина комплетно помина во доминација на „штрковите“. МЗТ го доби првиот период со резултат 23-12.

Во втората четвртина екипата на Работнички успеа да намали дел од предноста на противникот па на полувреме се замина со резултат 37-28.

Во третиот период тимот од Дебар Маало комплетно се врати во мечот, па предноста на крајот на четвртината беше само +4.

Сепак, во последниот период МЗТ беше посмирен во последните минути од мечот и победата се чини заслужено оди во Аеродром.

Кај МЗТ Скопје – Дамјан Стојановски со 19 поени беше најдобар поединец во финалниот меч. Тој беше МВП на финалето што за него е трета ваква награда во Куп натпреварувањето, по 2013. и 2018. година.

Тој имаше поддршка од Крстевски со 16 и Гравет, односно Олуџоби со по 13 поени.

Кај Работнички, Аска постигна 20 поени, Питс бреше до 13, а Мулалиќ имаше 11 поени.

МЗТ Скопје стигна до 10-тиот Куп трофеј, а ова беше седмиот дуел во финале на Купот меѓу вечните скопски ривали. МЗТ сега води со 4-3 во победи.
Фото: КФСМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Алисон Бекер е стрелец за Ливерпул во 95. – шансата за ЛШ е жива!

Објавено пред

Во манир на врвен стрелец голманот на Ливерпул Алисон Бекер е херојот на „црвените“ на гостувањето кај ВБА во 36 коло од Премиерлигата.

Се играше 95 минута од мечот, при резултат 1-1 кога по еден корнер од левата страна бразилскиот голман се најде на вистинското место и рутинирано ја смести топката зад грбот на колегата на противничкиот гол.

Овој гол на Алисон носи 3 бода кои Ливерпул се уште го држат во живот за пласманот на четвртата позиција на табелата која носи пласман во ЛШ идната сезона.

Инаку Ливерпул иако имаше доминација на овој натпревар против тимот кој од поодамна е нов член на Чемпионшип не успеваше да создаде резултатска предност.

1-0 поведе ВБА во 15 минута преку Робсон Кану, а на 1-1 израмни Салах со погодокот во 33 минута.

На две кола до крајот на Премиерлигата Ливерпул е петти на табелата со 63 бода само 1 поен помалку од Челси кој е на таа фамозна 4. позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Го играше најлудото европско финале, па го уништија дрога, коцка и алкохол!

Објавено пред

Во мај 2001 година Ливерпул и Алавес го одиграа митското финале во Купот на УЕФА. „Црвените“ со златен гол во продолженијата победија со 5-4, а во стартните 11 на Ливерпул настапи и англискиот репрезентативец, Дени Марфи.

За оние кои не се сеќаваат или не биле родени – тој беше одличен играч од средниот ред и 7 години играше за Ливерпул, подоцна за Тотенхем, Фулам и Блекбурн. Во 2013 година стави крај на кариерата.

За „Гордиот Албион“ има 9 настапи.

Во меѓувреме Марфи помина низ вистински пекол, а хоророт започнал откако замина во „фудбалска пензија“.
По неколкуте години уживања западнал во депресија.

„На почетокот уживав, играв голф, работев во медиуми, се одморав, но по тоа како некој да ме удри со чекан“ раскажа Марфи за „Daily Mail“.

„Се започна кога решив дека веќе нема да играм фудбал, а заштедата полека ја снемуваше. Во текот на 12 мрачни месеци почнав да пијам, да се дрогирам, да се коцкам. Бракот ми се распадна. Се тепав со браќата, со пријателите. Останав сосем сам“ рече Дени Марфи.

Тој вели дека дел од грдите работи почнале да му се случуваат уште додека го носел дресот на Тотенхем.

„И во текот на кариерата се случуваа лоши работи. Кога играв за Спарси, почина татко ми. Ми беше ужасно. Илјадници навивачи сметаат на тебе, а ти мислиш само на тоа. Отидов на тренинг 2 дена по смртта на татко ми. Дури кога завршив со фудбалот добро се изнаплакав“ вели тоа.

За среќа, најлошото вели дека е зад него.

„Пресврт се случи кога почнав да зборувам со најблиските за тоа што ми се случува. Бев уморен од се. Прифатив професионална терапија и тоа беше почеток на моето опоравување. Бев уморен од се. Денес имам сјаен однос со пријателите, прекрасна партнерка и повторно сум во контакт со браќата“ заврши Марфи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет5 часа

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија6 часа

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Македонија7 часа

Заев посакува да види судска власт која не е составена по тефтерчиња, за него нема веќе недопорливи

Ангажирање на сите можни капацитети во борбата против корупцијата, охрабрабрување на различно мислење, градење на СДСМ за новото време –...

Свет9 часа

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет10 часа

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет11 час

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Свет12 часа

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во...

Свет1 ден

Нетанјаху до Бајден: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата со Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда...

Македонија1 ден

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија1 ден

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија1 ден

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија1 ден

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија1 ден

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет1 ден

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија2 дена

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 дена

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет2 дена

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Досие