Контакт

Спорт

Адама Траоре од Шериф е четвртиот Адама Траоре кој играл во Лигата на шампиони!

Објавено пред

Љубителите на Лигата на шампионите денеска имаа шанса да го видат победничкото деби на Шериф Тираспол (2:0 против Шахтјор), а еден од најубавите голови го постигна фудбалер со многу познато име за фудбалер – Адама Траоре.

Овојпат се работеше за Адама М. Траоре, 26-годишни напаѓач од Мали, а не Адама Траоре, шпанскиот фудбалер кој игра за Вулверхемптон во Премиер лигата, кој исто така има еден настап во ЛШ додека беше фудбалер на Барса. Тука се уште и 31-годишниот Адама Траоре од Брегот на Слоновата Коска, кој играл во ЛШ за Базел, како и 26-годишниот напаѓач од Мали, Адама Н. Траоре, кој играше за Монако во елитното клупско натпреварување.

 

ЛШ: Шериф со совршено деби, Халанд пак со гол за Борусија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мејведер: Не се фотографирам со момци со лакирани нокти

Објавено пред

Боксерската легенда Флојд Мејведер Јуниор имаше непријатно искуство со еден свој фан, кому му беше одбиено барањето за селфи со боксерот бидејќи неговите нокти биле излакирани црно.

Непоразениот Мејведер останува еден од најпрепознатливите американски спортист и покрај тоа што се повлече од професионалниот бокс во 2017 година по победата над конор Мекгрегор, така што не беше чудно што на саботниот НБА меч помеѓу Лос Анџелес клиперс и Мемфис гризлис во „Стејплс арената“ беше на мета на неговите фанови.

„Имаш лакирани нокти, не се фотографирам со момци со лакирани нокти“, вели Мејведер во видеото во кое тинејџерот е истуркан од неговите телохранители.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канаѓанец им донесе на Бешикташ голема победа на дербито со Галатасарај

Објавено пред

Канадскиот напаѓач Кајл Лерин постигна два гола за да ги предводи Бешикташ до 2:1 камбек победа над Галатасарај во дербито на двата најтрофејни турски клубови, по кое Галата останува далеку на осмото место во Суперлигата.

Тимот на Фатих Терим имаше лош старт на сезоната, но сврза три победи едноподруго пред дербито, и дојде во водство во 35. минута од мечот преку Романецот Александру Чикалдау. Ларин одговори бргу во 39. минута, пред во второто полувреме, во 64. минута да донесе водство за „Орлите“. Галатасарај имаше совршена шанса да израмни во 81. минута кога беше досуден пенал, но замената Мустафа Мухамед не успеа да го реализира.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-62-37466”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Полицијата утврди дека нема расизам во банерот против Њукасл

Објавено пред

Полицијата во Лондон утврди дека нема потреба за било каква казна против навивачите на Кристал палас, кои објавија банер на мечот со Њукасл, претставувајќи ги новите саудиски газди како терористи и убијци.

„По проценката, детективите утврдија дека не е направен никаков прекршок и нема да има дополнителни активности“, објави полицијата од Кројдон.

На банерот беше претставен човек во арапска облека покрај директорот на Премиерлигата, Ричард Мастерс со куп пари и крв околу него и листа на прекршоци на саудиската држава.

Навивачката група на Палас, „Холмсдејл фанатикс“ објавија дека тие се одговорни за изработката.

„Саудиското преземање на Њукасл мора да предизвика обвинување и лутина. Да се договори ваква зделка во исто време додека Премиерлигата го промовира женскиот фудбал само ја покажува дволичноста и бездушната агенда за профит“, велат од навивачката група.

Британската полиција со истрага за контроверзниот банер против Њукасл

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина штити и дека е сигурна за деца

Компанијата „Модерна“ ги објави позитивните резултати од својата вакцина против коронавирус кај деца на возраст од шест до 11 години...

Македонија12 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија15 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет15 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија17 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ17 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија18 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет19 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет20 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет21 час

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион1 ден

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион1 ден

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија1 ден

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ2 дена

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион2 дена

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион2 дена

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет2 дена

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ2 дена

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Досие