Контакт

Спорт

Адеми со два гола ги однесе Динамо во ЛЕ, Звезда сигурна со Ерменците

Објавено пред

Црвена зведа на Кипар стигна до 2:1 победа над Арарат-Арменија за да обезбеди пласман во натпреварите по групи во Лига Европа, каде што ќе бидат и Динамо Загреб, кои потешко од очекувањата со 3:1 дома го победија естонскиот клуб, Флора.

Александар Катаи и Диего Фалчинели донесоа 0:2 водство за Звезда, пред Маилсон Лима во 75. минута да намали за 1:2 за клубот од Ерменија. Во Загреб пак, капитенот, македонскиот репрезентативец Аријан Адеми постигна два гола за 3:1 победа над Флора и нов настап во групи во европските натпреварувања за хрватскиот шампион.

Во групната фаза се и фаворитите Гранада и ПСВ Ајндховен – Гранада на гости кај Малме славеше со 3:1, додека холандскиот клуб со 2:0 го победи Розенборг.

ЛИГА ЕВРОПА, БАРАЖ

ЦФР Клуж (Ром) – КуПС Куопио (Фин) 3:1

Арарат-Арменија (Ерм) – Црвена звезда (Срб) 1:2

Шарлроа (Бел) – Лех Познањ (Пол) 1:2

Динамо Загреб (Хрв) – Флора Талин (Ест) 3:1

Слован Либерец (Чеш) – АПОЕЛ (Кип) 1:0

Малме (Шве) – Гранада (Шпа) 1:3

Розенборг (Нор) – ПСВ Ајндховен (Хол) 0:2

Спорт

Пике: Претседателот Бартомеу влече погрешни потези

Објавено пред

Ден пред најголемото дерби на шпанскиот фудбал, објавено е интересно интервју со еден од сенаторите во соблекувалната на Барселона, Џерард Пике. 33-годишниот фудбалер, по дебаклот од Баерн (8:2) во Лигата на шампионите, беше подготвен да го напушти тимот, но два месеци подоцна тој го продолжи договорот до 2024 година.

Иако доби нов договор, Пике отворено ги критикува потезите што ги влече претседателот на клубот Џозеп Марија Бартомеу.

Пике смета дека Бартомеу ги „купил“ навивачите со потегот што го повлекол пред два дена. Барселона, во средата по натпреварот со Ференцварош, објави дека покрај Пике нови договори потпишале голманот Тер Штеген, Клеман Ленгле и Френки Де Јонг.

„Мојот однос со претседателот може да биде пријателски. Сепак, смета дека е не е добро што клубот трошеше пари за да ги критикува играчите“, рекол Пике во интервјуто за „Ла Вангуардија“, алудирајќи на тоа дека Бартомеу ангажирал и плаќал луѓе кои на социјалните мрежи ги критикуваа играчите.

„Болно е што клубот се уште го прави тоа“.

Пике го криикувал клубот и за начинот на кој што им биле намалени платите на фудбалерите. Сепак тој се согласил платата да му биде намалена за 50 отсто.

„Клубот искористи лоши методи. Не се согласуваме со тоа. Сепак Барселона ми даде сè поради тоа решив да ги прифатам нивните барања“.

Пике како лош го оценил и потегот на Бартомеу да му врачи отказ на Ернесто Валверде,

„Немаше логика да се отпушти тренерот среде сезоната и тоа во момент кога бевме лидери на табелата“.

За крај проговорил и за Лионел Меси кој во летниот преоден рок сакаше да го напушти клубот.

„Го замолив да остане бидејќи „Ноу Камп“ мора да го носи неговото име. Меси го заслужува тоа. Не може некој кој 16 години е во клубот со факс да побара трансфер, тука нешто не е во ред, тоа клубот не смее да си го дозволи“, заклучил Пике.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белградското обвинителство бара затворска казна за Јовиќ

Објавено пред

Лука Јовиќ повторно е тема во српските медиуми поради работи кои немаат врска со фудбалот. Против напаѓачот на Реал Мадрид, Јавното обвинителство во Белград поднело обвинителен предлог, поради кршење на самоизолацијата во Србија, во март оваа година.

Јовиќ, како што пишува во обвинителниот предлог, не ги почитувал здравствените прописи во услови на епидемија.

Со овој обвинителен предлог, Јавното обвинителство бара затворска казна од шест месеци за Јовиќ.

Јовиќ се најде во оваа ситуација бидејќи откако ја добил пријатвата не ја платил казната од 3.500.000 динари (околу 30.000 евра).

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕХФ за „ненормалните“ 13 голови на Карачиќ против ПСЖ

Објавено пред

Игор Карачиќ имаше брутална партија во триумфот на Кјелце над ПСЖ 35:33, во ЕХФ Лигата на шампионите.

Поранешниот играч на Вардар со 13 голови го урна најбогатиот клуб во светот во чии редови играат големите ракометни ѕвезди. Лука Карабатиќ, Микел Хансен, Феран Соле, Виран Мороз, Хенрик Тофт Хансен, Недим Ремили, Даинис Криштопанс…а на клупата седи Раул Гонзалес.

Играта на двојниот европски првак со Вардар, ги воодушеви луѓето од ЕХФ, кои на официјалниот профил на „Твитер“ на пишаа дека Карачиќ постигнал „ненормални“ 13 голови.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 час

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија2 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет2 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија2 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија2 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт13 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија14 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија15 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион16 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија17 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет17 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет18 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија20 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија21 час

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа22 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија1 ден

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион1 ден

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет1 ден

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија1 ден

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Досие