Контакт

Спорт

Адријано не се плаши од корона, се забавува по ноќни клубови

Објавено пред

Легендарниот бразилски напаѓач, Адријано е виден на журка во познат ноќен клуб во Рио де Жанеиро, без маски, без дистанца, без протоколи.

Пред неколку дена неговиот сонародник Нејмар беше на мета на јавноста откако организира журка во приватна вила во Рио.

Бразилските медиуми јавуваат дека некогашниот напаѓач на Интер, Парма и Фиорентина познат под прекарот „Император“ танцувал и се забавувал во преполниот клуб, а овековечен е и на сцената, во придружба на пејачот МЦ Кабелиња кој фотките ги објавил на друштвените мрежи.

Следуваа критики за однесувањето на пејачот, на што тој дрско возврати. Адријано засега нема коментар за случувањата.
Фудбалерот кој остави длабока трага кај „нероазурите“ и за кого се предвидуваше блескава кариера падна во депресија по смртта на таткото, а капак на се беше обидот да се излекува со алкохол.

Спорт

Артур со деби-гол за Јуве, рутинска 2:0 победа над Болоња

Објавено пред

Јувентус по освојувањето на Суперкупот на Италија, сврза втора победа во низа, триумфирајќи со 2:0 над Болоња да се искачи на четвртото место на табелата.

Бразилецот Артур во 15-тата минута од мечот го постигна својот прв гол во дресот на „бјанконерите“ со малку помош од одбранбените играчи на Болоња, додека Вестон Меккени во 71. минута ја потврди победата.

Со ова се подобри скорот против Болоња, која нема славено над Јувентус од 2011 година, и „старата дама“ се искачи на четвртото место на табелата со 36 поени, седум зад лидерот Милан со натпревар помалку. Болоња е на 13. место со 20 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче со СМС-пораки ќе собира за платата на Озил

Објавено пред

Претседателот на Фенербахче, Али Коч побара од фановите на истанбулскиот клуб да помогнат во плаќањето на платата на Месут Озил преку кампања за донации преку СМС пораки.

Германецот е во Истанбул, каде што се довршува документацијата за неговиот трансфер од Арсенал по прекинување на договорот со премиерлигашот. Тој заработуваше околу 20 милиони евра годишно во Арсенал, но ќе добие намалување на платата на околу 15 милиони евра, но Коч признава дека ќе биде помош и од фановите, кои ќе можат да донираат по 3 евра преку СМС-порака.

„Имаме барање до нашите навивачи. Продолжете да не поддржувате, бидејќи исто така зависиме од вашата финансиска поддршка. На денот на потпишувањето, ќе побарам од вас да срушите рекорд со СМС кампања. Можеби, 300.000, 500.000 или милион пораки. Со таква поддршка ќе помогнете“, вели Коч.

СМС порака во „Месутол кампањата“ ќе чини 3 евра и ќе се праќа на бројот 1907, годината во која е основан еден од најпопуларните турски клубови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Втора супер-џи победа едноподруго за Гут-Бехрами

Објавено пред

Швајцарската скијачка дива, Лара Гут-Бехрами стигна до својата втора последователна супер-џи победа во Светскиот куп, освојувајќи ја својата 28. победа во кариерата во домашниот ски-центар Кран Монтана пред Австријката Тамара Типлер и Италијанката Федерика Брињоне.

По второто место на саботниот спуст на падините на Мон Лашо, и 14 дена по победата во Санкт Антон, Гут-Бехрами имаше време од 1:15.63, за 0.93 секунди пред Типлер, додека Брињоне, актуелната шампионка од Светскиот куп беше трета со 1.02 секунди послабо време.

За 29-годишната Гут-Бехрами ова е трета супер-џи победа на домашен снег по Санкт Мориц (2008) и Ленцерхајде (2014) и сега е лидер во дисциплината со 245 поени, поминувајќи ја сонародничката Корин Зутер, која беше само 9-та денеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 час

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Регион2 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион3 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет4 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион5 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет5 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион5 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет6 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион20 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ21 час

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет22 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ23 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет23 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет1 ден

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Досие