Контакт

Спорт

АФЦОН: Мане пак утна пенал, но ги однесе Сенегал до четврт-финале (видео)

Објавено пред

Садио Мане втор натпревар едноподруго утна пенал, но исто така го постигна и својот трет гол на Африканскиот куп на нации да ги предводи Сенегал до тесна 1:0 победа над Уганда и пласман во четврт-финалето на континенталниот шампионат.

Ѕвездата на Ливерпул во 15. минута постигна елегантен гол за да донесе водство на „Лавовите од Теранга“, а во 61. минута од мечот имаше совршена шанса да го реши победникот, но Денис Онјанго му го одбрани пеналот. Мане исто така утна пенал во последниот меч во групите, против Кенија, но и тогаш постигна гол за победа.

Сенегалците во четврт-финалето ќе играат со Бенин, кои претходно денеска ги шокираа фаворитите Мароко со победа на пенали откако мечот по 120 минути заврши 1:1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дали Герет Бејл го постигна најдобриот поништен гол во историјата? (видео)

Објавено пред

Гостувањето на Реал Мадрид кај Пари Сен-Жермен не помина најдобро, но можеше да биде поинаку ако ВАР-системот не го поништеше фантастичниот гол на Велшанецот Герет Бејл во 35. минута од нивниот меч.

Велшанецот успеа да го лобува голманот на ПСЖ и негов поранешен соиграч Кејлор Навас од 20 метри откако прво ја „жонглираше“ топката во 35. минута, кога неговиот тим губеше со 2:0, но ВАР одлучи дека топката ја „закачи“ раката на Бејл кога паѓаше над неговото рамо. Секако, ова не изгледаше дека е намерно, но англискиот судија Ентони Тејлор го поништи голот.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Тотенхем пропушти водство од два гола, само реми против Олимпијакос (видео)

Објавено пред

По поразите за Ливерпул и Челси во вторникот, ниту на Тотенхем не им „тргна“ на стартот на Лигата на шампионите, откако несфатливо пропуштија 0:2 водство на гости кај Олимпијакос за старт со 2:2 реми.

Финалистите од минатата сезона за четири минути постигнаа два гола за 2:0 водство во првото полувреме – прво Хери Кејн постигна гол од пенал во 26. минута, за во 30-тата минута Лукас Моура со убав гол да зголеми на 2:0.

Меѓутоа, Португалецот Даниел Поденсе успеа да намали на 2:1 пред крајот на полувремето со одличен соло-гол, по што на стартот на второто полувреме беше досуден пенал за грчкиот тим, кој ветеранот Матју Валбуена прецизно го реализираше.

Во вториот ран меч од ЛШ, во групата А, белгискиот Бриж и турскиот Галатасарај одиграа само 0:0.

ГРУПА А

Клуб Бриж – Галатасарај 0:0

Пари Сен-Жермен – Реал Мадрид 21.00 ч.

ГРУПА Б

Олимпијакос – Тотенхем 2:2

Баерн Минхен – Црвена звезда 21.00 ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Од готово-вересија! Еурофарм пропушти +5 на полувреме за пораз кај Савехоф

Објавено пред

Еурофарм Работник ќе почека на првиот триумф во ЕХФ Лигата на шампионите, откако пропушти совршена шанса на гостувањето во Шведска кај Савехоф, водејќи со пет гола разлика  (15:10) на полувреме, пред на крајот да загуби со 24:22.

Тимот на Стевче Алушевски имаше одлични први 30 минути на тешкото гостување, и предводени од петте гола на Јотиќ имаа изненадувачки пет гола предност на полувреме. Меѓутоа, во второто полувреме, домашниот тим влезе во серија, израмни на 18:18, за на 15 минути пред крај Савехоф да дојде до 20:18 предност. Во самиот финиш на мечот, македонскиот клуб успеа да дојде на гол разлика (25:24), но не успеа да извлече барем поен.

Во другите денешни мечеви, Динамо Букурешт стигна до деби победата оваа сезона од 28:25 над Кристијанштад, додека Флензбург немаше проблеми и стигна до убедлива 26:19 победа над Елверум.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Флензбург – Елверум 26:19 (12:9)

Табела: 1.Алборг 2, 2.ПСЖ 2, 3.Пик Сегед 2, 4.Флензбург 2, 5.Целје 0, 6.Барселона 0, 7.ППД Загреб 0, 8.Елверум 0

ГРУПА Ц

Савехоф – Еурофарм Работник 25:24 (10:15)

Табела: 1.Савехоф 4, 2.Бидасоа Ирун 2, 3.Спортинг Л. 2, 4.Еурофарм Р. 0, 5.Татран Прешов 0, 6.Рихимаки Кокс 0.

ГРУПА Д

Динамо Букурешт – Кристијанштад 28:25 (13:10)

Табела: 1.Динамо Б. 3, 2.ГОГ 2, 3.Чеховски медведи 2, 4.Кадетен 1, 5.Висла Плоцк 0, 6.Кристијанштад 0.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија7 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија7 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија10 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија11 час

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија11 час

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија12 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ13 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет14 часа

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет15 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет15 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет1 ден

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт1 ден

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион1 ден

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија1 ден

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија1 ден

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија1 ден

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија1 ден

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Досие