Контакт

Спорт

Агуеро мислел дека веста за смртта на Марадона е лажна!

Објавено пред

Серхио Кун Агуеро успеа да се опорави од повредата, тренира редовно и само прашање на време кога ќе одигра официјален меч за Барселона.

Во интервју за „El Pais“ зборуваше и за Диего Армандо Марадона, па се потсети на моментите кога слушна дека починал неговиот дедо (татко на сопругата).

„Ми беше тешко кога чув за Марадона. Играв дента меч од ЛШ, кога слушнав, помислив дека се работи за лажна вест, како и многупати претходно. Ја прашав сопругата дали е вистина дека татко и починал, а кога таа ми потврди, бев скршен“ рече Агуеро.

Еден од најдобрите напаѓачи на 21-от век пораснал во сиромашен кварт во Аргентина, а го напуштил домот веднаш штом станал професионалец, во дресот на Индепендиенте.

„Имав 16 години кога последен пат бев во својот кварт во Буенос Аирес. Кога прашав каде ми се пријателите со кои се дружев додека бев дете, се изненадив. Едниот е мртов, едниот во затвор, а третиот го барала полицијата. И понатаму сум во контакт со некои од нив, дури и 20 години подоцна“ раскажал Агуеро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лукас Ернандес на 28.октомври оди зад решетки

Објавено пред

Вториот најскап фудбалер во историјата на Баерн Минхен, Лукас Ернандез, до 28.октомври мора да се јави на отслужување на затворската казна. Лукас е осуден на една година бидејќи ја прекршил судската забрана.

Лукас имал жестока расправија со сопругата Амелија, во февруари 2017 година. Тогаш се уште беше играч на Атлетико Мадрид. Тогаш судот го осуди на 31 ден општествено корисна работа и да се се доближува до сопругата.

Меѓутоа Лукас и Амелија се венчале и заминале на одмор во Мајами.

По враќањето во Мадрид, Лукс Ернандез беше уапсен.

Шпанскиот суд пред десет дена донесе одлука дека Лукас ќе мора да оди зад решетки бидејќи ја прекршил условната казна.

Францускиот репрезентативец денес доброволно се појавил пред судот во Мадрид и покрај тоа што сослушувањето е закажано за утре. Лукас ја обжалил одлуката на судот и го одбрал затворот каде што ќе ја служи казната, во случај жалбата да му биде одбиена.

Судот објави дека тој најдоцна до 28.октомври мора да се јави на отслужување на казната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне: Најдобар во светот е Левандовски

Објавено пред

Кевин Де Брујне, лидерот на Манчестер сити, во пресрет на натпреварот со Клуб Бриж во Лигата на шампионите, се појави пред новинарите.

Белгиецот, како и многумина во фудбалскиот свет има свој фаворит за Златната топка. Според „Франс фудбал“, главни фаворити покрај неизбежните Лионел Меси и Кристијано Роналдо се и Карим Бензема, Жоржињо и Роберт Левандовски.

Француските медиуми, но и стручњаците, лобираат нивниот сонародник Бензема да ја доби престижната награда.

„Би требало да го анализирам двегодишниот период и во тој случај би го избрал Роберт Левандовски. Поради головите што ги постигна и поради трофеите што ги освои со Баерн. Во моментов нема подобра во светот од Левандовски“, рекол Де Брујне.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хаос во Португалија – Полицијата пукаше во воздух за да ги смири играчите на Виторија и Олимпик

Објавено пред

Натпреварот помеѓу вторите екипи на Виторија Сетубал и Олимпик Монти бил прекинат поради масовна тепачка, што се случила во делот каде што се наоѓаат клупите за резервни играчи.

Фудбалери, тренери и по некој навивач учествувале во тепачката, пренесуваат португалските медиуми.

Ситуацијата била толку сериозна што морала да интервенира и полицијата. За да воведат ред полицајците испукале неколку куршуми во воздух.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија3 часа

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија4 часа

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија5 часа

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија5 часа

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ6 часа

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет7 часа

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија18 часа

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија18 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија18 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија18 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија20 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија21 час

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија21 час

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија22 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија23 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Досие