Контакт

Спорт

Агуеро мора да стави крај на кариерата

Објавено пред

Серхио Кун Агуеро поради здравствени мора да ја заврши кариерата. Аргентинецот наредната недела на прес конференција ќе ја објави оваа одлука.

Поранешниот напаѓач на Индепендиенте, Атлетико Мадрид и Манчестер сити има арiтмија на срцето.

Агуеро, на 30.октомври, во текот на мечот со Алавес се пожали на болка во градите. Медицинските прегледи открија аритмија.

На 33-годишна возраст Агуеро ќе замине во пензија.

Спорт

Ливерпул го слават Ориги, ги реши „волците“ во 94. – конечно триумф и за Њукасл

Објавено пред

Благодарение на погодокот на Дивок Ориги во 94 минута од мечот кај Вулверхемптон, тимот на Јирген Клоп стигна до важни три бода во борбата за титулата во Премиерлигата.

Иако 90-тина минути „црвените“ не успеваа да ја затресат мрежата на „волците“, сепак упорноста се исплатеше, па еден од петте удари во рамки на голот на Хосе Са заврши во неговата мрежа.

Ливерпул сега е лидер на табелата со 34 поени, 1 повеќе од Челси кој киксираше денеска кај Вест Хем.

Од останатите мечеви во редовниот саботен термин вреди да се издвои победата на Њукасл против Барнли со 1-0. „Црно-белите“ стигнаа до првиот триумф сезонава со голот на Вилсон во 40 минута.

Сега се претпоследни на табелата со 10 бода колку што има и фенерџијата Норич кој има очајна гол разлика.

Со поделба на пленот заврши дуелот во Саутемптон. Домаќините ремизираа со Брајтон, 1-1 иако веќе ги имаа впишано трите бода.
Броха во 29 минута донесе водство од 1-0 за домашните, а конечниот резултат го постави Маупау во 98 минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чехот Шик не запира, Баер броеше до 7 против Гројтер Фурт

Објавено пред

Баер Леверкузен ја забележа најубедливата денешна победа во германската Бундеслига откако на свој терен со 7-1 славеше во дуелот со фенерџијата Гројтер Фурт. Најдобар поединец на мечот беше чешкиот репрезентативец, Патрик Шик.

Со неговите четири погодоци во второто полувреме „фармацевтите“ го понижија противникот кој по 14 кола има освоено само еден бод.

Инаку, Баер уште по првото полувреме ја реши работата со трите гола на Адли, Тапсода и Хинчапи.
Единствениот погодок на гостите беше дело на Дучиак.

На останатите мечеви од стандардниот саботен термин, Арминија Билефилд и Келн ремизираа 1-1.
Ефикасно беше и на дуелот Аугсбург против Бохум, таму славеа гостите со 3-2 иако на полувремето имаа убедливи 3-0.

Многу голови имаше и во Хофенхајм. Таму домашниот тим со 3-2 славеше против Ајнтрахт Франкфурт.

Домашна победа и за Мајнц против Волфсбург, 3-0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан рутинирано со „фенерџијата“ – сега се највисоко во Серија А

Објавено пред

Фудбалерите на Милан лесно, рутинирано, според очекуваното со 2-0 славеа на денешниот меч против Салернитана во рамки на 16. коло во Серија А.

„Фенерџијата“ на табелата во италијанското првенство имаше само 30% од поседот на топката и упати само 1 удар во рамки на голот на повратникот Мењан.

Од друга страна, „Росонерите“ рутинирано, без многу трошење енергија со два гола уште во воведните 18 минути се чини го решија победникот, па до крајот ги штедеа силите за дуелот против Ливерпул идната седмица во ЛШ.

Стрелци на погодоците на тимот од „Сан Сиро“ беа Кеси во 5. и Салемакерс во 18 минута.

Со овој триумф, Милан барем до вечер кога Наполи игра дома против Аталанта е лидер на табелата со 38 поени, два повеќе од пулените на Лучијано Спалети.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 час

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет3 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија3 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија6 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион6 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ7 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет8 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа9 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет10 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет23 часа

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија1 ден

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија1 ден

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија1 ден

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија1 ден

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава1 ден

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет1 ден

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет1 ден

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа2 дена

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Досие