Контакт

Спорт

Ајакс победи кај Гронингем и ја продолжи битката за титулата со ПСВ (видео)

Објавено пред

Екипата на холандски Ајакс несомнено ги собра симпатиите на неутралните љубители на фудбалот откако најпрво го елиминираше големиот Реал Мадрид од Лигата на шампионите, а потоа во следната фаза го „зема скалпот“ и на моќниот Јувентус. Младиот тим сега ќе игра полуфинале во елитното европско натпреварување против Тотенхем.

Сепак фудбалерите на Ајакс не можат да одморат кога станува збор за домашниот шампионат. Таму се во мртва трка со екипата на ПСВ.

Денеска Ајакс играше гостински меч против тимот на Гронингем. „Копјаниците“ од Амстердам со голот на Клас Јан Хунтелар во 78 минута славеа важна победа и барем до утре ќе останат единствени на чело на табелата.

ПСВ има три бода помалку од Ајакс, но утре ќе го одиграат натпреварот од ова коло, на домашен терен против Ден Хаг.

Спорт

Дајмлер ќе го заддржи Мерцедес како фабрички тим во Ф1

Објавено пред

Гигантот Дајмлер има „јасна намера“ да продолжи да се натпреварува во Формула 1 со фабричкиот тим на Мерцедес, одговарајќи на шпекулациите дека иднината по оваа сезона е несигурна.

Германските медиуми тврдеа дека Дајмлер ќе стане само малцински акционер во својот Формула 1 тим, а мнозинството на акции да се продаде на канадскиот милијардер Лоренс Строл во партнерство со сегашниот шеф на Мерцедес, Тото Волф. Строл во моментов е сопственик на Рејсинг поинт тимот, кој од 2021 година ќе биде преименуван во Астон Мартин.

Овие шпекулации беа директно демантирани од портпаролот на Дајмлер.

„Шпекулациите за потенцијалното повлекување од Формула 1 продолжуваат да се без основа. Спортот преземе вистински мерки за да се олеснат последиците од пандемијата на корона вирусот и осигура идна финансиска оддржливост. Нашата јасна намера е да се натпреваруваме во Ф1 како Мерцедес-Бенц во следните години, заедно со партнерот Тото Волф“, изјави портпаролот.

Овие шпекулации доаѓаат во несигурна финансиска клима за Ф1 тимовите. Мекларен групацијата отпушти 1.200 работници, Рено потврди дека ќе остане во Ф1 и покрај тоа што ќе отпушти 15.000 работници, а Вилијамс ја почна процедурата за продажба на тимот.

Формула 1 сезоната 2020 би требало да стартува на Австриското ГП на 5 јули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Како Просинечки го „уништи“ Марадона (видео)

Објавено пред

На социјалните мрежи се појави интересно видео во кое Роберт Просинечки, поранешниот хрватски фудбалер и ексселектор на Босна и Херцеговина, лесно го дрибла големиот Диего Марадона, покажувајќи дека имаше талент со кој можеше да постигне многу.

Просинечки беше најдобар како фудбалер на Црвена звезда со која во 1991 година стана европски шампион и доби договор со Реал Мадрид, каде што помина четири сезони, пред да потпише за Барселона. Подоцна, тој помина уште една сезона во Севилја, пред да се врати дома.

На социјалните мрежи во поранешна Југославија, стана популарно видеото во кое се покажува како Просинечки, во дресот на Реал успева лесно да го помине Марадона, тогаш во дресот на Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хеј: Тајсон ризикува сериозна повреда против млад боксер

Објавено пред

Мајк Тајсон дефинитивно треба да се врати во рингот со некој свој врсник и да не шпекулира со можен меч со Тајсон Фјури, вели поранешниот двократен светски шампион Дејвид Хеј, кој предупредува дека 53-годишниот Американец ризикува сериозна повреда ако влезе во рингот со помлад боксер.

Враќањето на Тајсон подолго време ги забавува боксерските фанови, кои беа изненадени од неговата физичка трансформација по најавата за враќање во неколку егзибициски мечеви, а листата на потенцијални противници секој ден станува пдолго. Ивандер Холифилд, Шенон Бригс, Луиз Ортиз, Вандерлеи Силва, Тито Ортиз, но и ВБЦ шампионот Тајсон Фјури изјавија дека би биле подготвени да се борат со легендата.

Хеј вели дека не е проблем што Тајсон се враќа меѓу јажињата, но дека мора да избере противник по мерка.

„Тој треба да си најде противник со слична возраст. Не е проблем да боксува со Холифилд, Ридик Боув, Херби Хајд… Но, немој да се обидува да оди во 12 рунди од по три минути. Се работи за истите боксери, но годините се тука и тие не се брзи ниту експлозивни. Не ми се допаѓа идејата помлад боксер да влезе во ринг со некој кој е далеку од својата најдобра форма. Има многу начини да бидеш повреден. Како би изгледало некој како Ентони Џошуа или Тајсон Фјури да боксува со некој во своите 50-ти години? Страшно, нели? Парите се тука, но и можноста да добиеш сериозна повреда. Најдобриот Мајк Тајсон би можел против сите, но тој е 30 години од денеска“, вели 39-годишниот Хеј, кој се повлече од боксот по двата порази од Тони Белју во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 час

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет13 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија17 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион18 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија19 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија20 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија21 час

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија21 час

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија21 час

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија22 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија22 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија22 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет23 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет1 ден

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион1 ден

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет1 ден

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа1 ден

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет1 ден

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Досие