Контакт

Спорт

Ајнтрахт доби „петарда“ во Минхен (Видео)

Објавено пред

Баерн Минхен го декласира Ајнтрахт Франкфурт со 5:2 во последниот меч од саботната програма во Бундеслигата. Баерн со оваа победа ја задржа предноста од четири поени во однос на Борусија Дортмунд. Ајнтрахт, по петтиот пораз во низа, остнаа на 13 место на табелата.

Баерн не дозволи изненадување во Михен, иако во еден период од вториот дел Ајнтрахт успеаја да се врата во мечот.

Горецка во 18 и Милер во 41 минута му обезбедија убава предност на Баерн на полувремето која на почетокот од вториот дел ја зголеми Левандовски. Ајнтрахт одоговрија со два гола на Хинтерегер во 52 и 55 минута.

Надежите дека можат да направат чуд на играчите од Франкфурт им ги урна 19 годишниот лев бек од Канада Дејвис со голот во 61 минута. Точка на мечот стави Хинтерегер со авто-гол во 74 минута.

Во наредното коло се игра големото дерби во Дортмунд помеѓу Борусија и Баерн.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

БиХ го прекина шампионатот, Сараево стана шампион, Железничар се буни

Објавено пред

Натпреварувачката комисија на Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина потврди дека сезоната 2019/20 нема да се доигра бидејќи нема услови за фудбал, прогласувајќи го Сараево за шампион.

Покрај тоа, се носи одлука Челик и Звијезда 09 да испаднат од лигата (иако вториот клуб најави тужба против федерацијата), додека во Премиер лигата влегуваат Олимпик и Крупа. Сараево ќе игра во квалификациите за Лигата на шампионите, Железничар, Зрињски и Борац ќе играат во квалификациите за Лига Европа.

Железничар, кои заостануваа само два поени зад Сараево по одиграни 22 кола, објавија дека се апсолутно против одлуката.

„И покрај сите наши напори и давањето на конкретни решенија, сметаме дека е донесена одлука која штети на фудбалот и спортот во БиХ. Ние не тргнавме по патот на речиси сите европски земји и не сакаме да се сомневаме дека одлуката се носи од неспортски мотиви“, објaвија од Железничар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олмо со прв, Вернер со 25. бундеслигашки гол, Лајпциг со лесна победа од Келн (видео)

Објавено пред

РБ Лајпциг се искачи на третото место во Бундеслигата со девет поени заостанување зад Баерн Минхен, откако во „гол-шоу“ на „Рајненерги“ стигнаа до 4:2 победа над Келн.

Домаќините дојдоа до рано водство, кога уште во седмата минута Џон Кордоба го совлада Петер Гулачи, но Ред бул ја врати контролата на мечот до полувремето преку Петер Шик (20. минута) и Кристофер Нкунку (38. минута).

Во второто полувреме, фантастичниот Тимо Вернер го постигна својот 25. гол оваа сезона во германскиот шампионат  во 50. минута, пред домаќините да најават дека не се откажуваат само пет минути подоцна преку Антони Модест. Поранешниот фудбалер на Динамо Загреб, Дани Олмо постигна уште еден прекрасен гол, негов прв во Бундеслигата во 57. минута за да осигура три поени за Лајпциг.

Баерн има 67 поени на врвот на табелата, Борусија Дортмунд се на 60, а Лајпциг на 58. Келн остануваат 11-ти со 34 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

Објавено пред

Масимилијано Мирабели, поранешниот спортски директор на Милан, тврди дека Кристијано Роналдо бил пред потпишување со „росонерите“ во 2018 година, пред да се случи „превратот“ во клубот од Милано.

Португалецот, наводно, веќе бил одлучен да замине од Реал Мадрид по девет години со еден куп трофеи, и Милан биле фаворити за неговиот потпис, пред поранешниот газда на клубот, Ли Јонгхонг да го загуби клубот поради неплатени долгови, и Роналдо потпишал за Јувентус.

„Тоа беше нешто за што зборувавме со неговиот агент Жорге Мендеш. Знаевме дека има проблеми меѓу Реал и Роналдо, но тогаш кинеските газди го блокираа договорот бидејќи беше прескап. Со сегашните газди, ЦР7 ќе беше фудбалер на Милан“, вели Мирабели.

Милан тоа лето беа преземени од американската компанија „Елиот менаџмент“, ставајќи крај на едногодишната „авантура“ на Ли.

Мирабели оди понатаму и вели дека Милан планирале да го постават Антонио Конте за тренер, пред тој да замине кај градските ривали Интер.

„Бев горд на одлуката да го поставам Џенаро Гатузо, бидејќи тој беше професионалец. Кинезите не се согласуваа бидејќи сметаа дека Антонио Конте е подобра опција. Но, преговорите не се реализираа“, додава Мирабели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија16 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија17 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија18 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија19 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион20 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија20 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија21 час

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија22 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија22 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија23 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија23 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет23 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет23 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет1 ден

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија1 ден

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија2 дена

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт2 дена

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија2 дена

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие