Контакт

Спорт

Акциите на Јувентус паднаа 9 отсто по елиминацијата од Вилјареал

Објавено пред

Поразот од 0:3 од Вилјареал и испаѓањето од Лигата на шампионите ќе има огромно влијание на финансиите на италијанскиот клуб, тврди „Ла газета дело спорт“, која предвидува загуба од над 200 милиони евра за „старата дама“ за 2021/22.

dobivaj vesti na viber

За сезоната 2020/21, Јувентус имаше загуба од 210 милиони евра, и ситуацијата во клубот нема да се промени, посочувајќи дека само од ТВ-правата тие ќе загубат 15 милиони евра по елиминацијата од Вилјареал.

Јувентус заработија околу 84 милиони евра од ЛШ оваа сезона, 10 милиони евра повеќе од 2020/21 под Андреа Пирло, кога исто така испаднаа во осминафиналето. Во исто време, вчерашниот пораз значеше дека денеска акциите на клубот од Торино на берзата паднаа за 9 отсто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пеп продолжува: Сите сакаат Ливерпул да е шампион, ние сме аутсајдери последната деценија

Објавено пред

Пеп Гвардиола повторно инсистираше дека мнозинството англиски фудбалски фанови би сакале Ливерпул да ја освојат титулата од Премиерлигата поради историјата на клубот, посочувајќи дека неговите Манчестер сити и покрај доминацијата се „аутсајдери на деценијата“.

dobivaj vesti na viber

Пред последното коло од Премиерлигата, Манчестер сити има само поен предност пред Ливерпул, и во последното коло ги пречекуваат Астон вила на Стивен Џерард, додека Ливерпул игра со Вулверхемптон.

„Сигурен сум дека мојот англиски по 4, 5 години не е доволно добар. Кажав дека кога ќе стигнете до титулите, тимовите со поголема историја имаат повеќе навивачи. Тоа се случува и во Шпанија и во Германија и во Италија. Ние сме аутсајдерите последната деценија. Секако, сите луѓе не сакаат Ливерпул или ние да сме шампиони. Фановите на Ливерпул сакаат тие да се шампиони, и иако не велам дека цела земја навива за Ливерпул, во основа тие се тимот со повеќе титули. Можеби грешам, но во сите земји има два или три тима за кои луѓето почесто навиваат. Ливерпул, Јунајтед и Арсенал имаат многу историја, ние сме нови“, објаснува Гвардиола.

Гвардиола пак со „бисер“: Цела Англија навива за Ливерпул

Пеп одговара: Кој трошеше повеќе од Ливерпул во 1970-тите и 1980-тите? Или од Фергусон?

Прикажи повеќе...

Спорт

Инвесткорп ја повлече понудата за Милан, Ребрд се нови сопственици?

Објавено пред

Новинската агенција Ројтерс објави дека бахреинскиот конзорциум Инвесткорп се повлекол од трката да стане нов газда на Милан, оставајќи простор американската компанија Редбрд да стане нов газда на „росонерите“.

dobivaj vesti na viber

Претходно во текот на денот, италијанските медиуми тврдеа дека Редбрд се поготвени веднаш да платат 1.3 милијарди евра за Милан, цифра која може да порасне на 1.8 милијарди со инвестициите во следните неколку години.

Милан во моментов се во сопственост на Елиот менаџмент, компанија која стана газда на клубот откако претходниот сопственик, кинескиот милијардер Јонхонг Ли не успеа да ги врати долговите кои ги направи кога го купи Милан од Силвио Берлускони.

Според Ројтерс, Инвесткорп биле блиску до договор, но не успеале да се договорат за формулата со која ќе се обезбедат потребните 1.2 милијарди евра, од кои 400 милиони ќе пристигнеле преку позајмици, нешто што не им се допаѓачо на луѓето од Елиот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија казнета со четири меча неиграње во Тетово поради инцидентите со Шкупи

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Шкендија доби забрана за играње четири натпревари на Градскиот стадион во Тетово и ќе мора да биде домаќин најмалку 100 километри подалеку, како казна за лошата организација на натпреварот против Шкупи во претпоследното коло од завршеното првенство на Македонија.

dobivaj vesti na viber

Дополнително, Шкендија е казнета и парично, со 5.000 евра во денарска противвредност.

Дисциплинската комисија на ФФМ ја донесе оваа одлука откако претходно Натпреварувачката комисија го суспендираше стадионот во Тетово за настапите на Шкендија.

Со оглед дека првенството е завршено, суспензијата на Шкендија се префрлува на првите четири натпревари од следната натпреварувачка сезона, 2022/23.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа4 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа5 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија5 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија6 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија7 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија7 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа8 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа9 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа9 часа

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион9 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет9 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа9 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа10 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет10 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија20 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа22 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија22 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет23 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија24 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...