Контакт

Спорт

Ако дојде Мбапе, Азар ќе биде вишок во Реал

Објавено пред

Трансферот на Килијан Мбапе во Реал е реалност, барем така тврдат шпанските медиуми. Напаѓачот ги одби сите понуди од ПСЖ за да го продолжи договор кој му истекува наредното лето. Ова значи дека Мбапе веќе на 1.јануари наредната година, може да потпише со „кралскиот клуб“.

Евентуалниот договор со Мбапе ќе му отвори еден друг проблем на Флорентино Перез. Вишок во тимот ќе биде Еден Азар, во кого клубот вложи 100 милиони евра.

Азар, за две години во Реал не покажа ништо. Белгиецот, поради проблемите со повредите, повеќе време мина во клупската амбуланта и на трибините, отколку на теренот.

Почетокот на сезоната најавува дека Азар би можел да се врати во формата која ја имаше во Челси.

Сепак планот на Реал, покрај Мбапе да се обидат да го донесат и Ерлинг Халанд, не му оди во прилог на Белгиецот.

Доколку овие двајца дојдат во Реал, покрај нив во нападот ќе игра Карим Бензема, а алтернатива ќе им биде Винисисус Жуниор.

Проблем за Реал е платата која ја има Азар, малку клубови можат да му го понудат она што го има во Мадрид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер сити го освои „Стенфорд Бриџ“

Објавено пред

Манчестер сити го победи Челси на „Стенфорд Бриџ“, со 1:0, во дербито на шестото коло, во Премиер лигата. Сити со оваа победа ја прекина серијата од три порази против Челси.

Тренерот на Челси, Томас Тухел, им ја препушти топката на противниците, реши неговите играчи шансата да ја бараат преку контра-нападите. Таквата определба го однесе Челси до првиот пораз во сезоната.

Првото полувреме, Сити, го поминаа на половината на противникот, но без конкретна закана по голот на Менди.

Вториот дел започна со ударот на Грилиш во 49.минута, а четири мунити подоцна Жесус, со помош на Жоргињо го постигна единствениот гол на натпреварот.Во 61.минута, Тијаго Силва, од гол линијата спречи Сити да ја зголеми предноста. Во 83.минута, Менди, во ситуација еден на еден го спречи Грилиш да постигне гол.

Сити со оваа победа се израмни со Челси на табелата, двата тима имаат по 13 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норис ја освои пол-позицијата во Сочи

Објавено пред

Ландо Норис ќе стартува од пол-позицијата, во пресрет на трката за Големата награда на Русија. За младиот Британец ова е првата пол-позиција во кариерата. Возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас, кои доминираа на тренинзите и во првите две квалификациски сесии, квалификациите ги завршија на четвртото односно седмото место.

Возачите кои рескираа со софт варијантата на пневматици, на крајот профитираа. Квалификациите се возеа по дожд и во такви услови Хамилтон и Ботас беа недопирливи на врвот.

Во последните три минути кога патеката беше сува на одредени делови, сите се решија за софт пневматици.

Норис со време 1:41.993 минути ја освои пол-позицијата. До него од првиот ред ќе стартува Карлос Саинц од Ферари. Колегата на Хамилтон од наредната сезона, Џорџ Расел, го освои третото место.

Во третиот ред, зад четвртиот Хамилтон ќе стартуваат Даниел Рикадо (Мекларен) и Фернандо Алонсо (Алпин).

Ботас е во четвртиот ред заедно со Ленс Строл (Астон Мартин).

Лидерот во генералниот пласман, Макс Ферстапен, кој ќе стартува од последната позиција, воопшто не возеше во квалификациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман си ја призна грешката

Објавено пред

Роналд Куман ја призна грешката поради која беше исклучен на натпреварот во Кадиз. Ла Лига му одреди суспензија од два натпревари, што значи дека нема да го предводи тимот против Леванте и Атлетико Мадрид.

„Тешко е некогаш да се контролираш поради судиските одлуки, со кои не се согласувам. Морам да научам да се контролирам и да мислам на тимот. Човек сум, секоја неправда ме погодува. Научив дека не треба да влегувам во расправии со судиите. Не смеат да ми се повторуваат вакви работи“, рекол Куман.

Холанѓанецот ја коментирал и шпекулацијата дека од 10.октомври Барселона ќе ја предводи Роберто Мартинез.

„Со претседателот не сум разговарал за мојата иднина. Нема ништо ново. Не можам да зборувам за имињата за кои се шпекулира дека ќе ме наследат. Долго време не сум читал весници. Знам дека има шпекулации“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Македонија3 часа

Чиста и зелена иднина за граѓаните на Западен Балкан, во фокус на првиот социо-еколошки форум во Скопје

Првиот Социо-еколошкиот форум денеска во Скопје ги седна на иста маса регионалните и европски прогресивни политички лидери, тинк-тенк и невладини...

Регион6 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа6 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија7 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија7 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ1 ден

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија1 ден

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија1 ден

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Досие