Контакт

Спорт

„Ако отиде на операција, Надал веќе нема да може да трча“

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е пред голем предизвик во кариерата затоа што повторно ескалираше проблемот со „Милер-Вајсов“ синдром кој го мачи веќе 16 години.

Шпанецот поради тоа предвреме ја завршува оваа сезона и нема да го видиме на терените до крајот на 2021-ва.
Францускиот ортопед Жилбер Верси објаснува со што се соочува Надал во овие моменти.

„Оваа болест е вродена, ги погодува луѓето кои имаат проблеми со стапалата. Коската умира затоа што крвта не цирккулира низ неа. Ова е проблем кој најчесто се сретнува кај жени во педесетите години, но се појавува и кај младите“ вели доктор Верси.

Французинот смета дека операција не е решение за проблемот на Надал.

„Можно е да се оперира, но тоа е опција само за потешките случаи, кога не може да се оди и кога болките се ектремни. За среќа, Надал до тоа се уште не е дојден. Ако се одлучи на операција, по тоа не би можел да трча, туку само да оди. Другите хируршки опции исто така не се компатибилни со занимавањето со спорт“ вели докторот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Невил: Фудбалерите не треба да се извинуваат за промашените пенали

Објавено пред

Гери Невил вели дека фудбалерите треба да престанат да се извинуваат на социјалните мрежи по промашените пенали, откако Бруно Фернандеш буквално напиша есеј по промашувањето против Астон вила во саботата при 0:1 поразот.

Фернандеш претходно во 22 обиди имаше само една утка од белата точка, но имаше катастрофално изведен обид, по што на социјалните мрежи се извини и вети дека ќе се бори до крај на клубот.

Легендата на Јунајтед, Невил преку Твитер вели дека фудбалерите треба сами да ги пишуваат своите постови на Инстаграм, наместо да им даваат на нивните претставници да даваат вакви изјави.

„Навистина засрамувачки. Тие мораат да ги отпуштат своите ПР луѓе, да зборуваат автентично и да пишуваат сами. Ќе зборувам за ова во следните недели. Сите имаат менаџери за комуникации кои креираат онлајн личности кои не постојат. Културата на извинувања во фудбалот би била океј кога би била искрена. Но, наместо тоа станува тактика за да се маскира слаб настап. По секој пораз, тие луѓе имаат состаноци и си мислат како да го свртиме ова“, пишува Невил.

Бруно се заблагодари на навивачите по промашениот пенал

Прикажи повеќе...

Спорт

Ричард Екерсли – фудбалерот кој играше со Роналдо, а сега продава органско млеко

Објавено пред

До врвот на фудбалската игра стигнуваат мал процент од тие кои почнуваат со прекрасната игра, нешто што совршено се гледа во примерот на Ричард Екерсли, поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед, кој имаше чест да игра покрај Кристијано Роналдо, а сега има сопствен бизнис со млеко, објавува „Атлетик“.

„Размислував за моето деби со Јунајтед во 2009. Кристијано Роналдо пак е во Јунајтед, исто како последниот пат кога бев таму. Тренирав со него, а сега сум млекар, продавам овесно млеко. Лудо е. Два различни света. Но, не би се менувал со него. Среќен сум и ја контролирам својата судбина“, вели Екерсли.

Тој дебитираше со Манчестер јунајтед во 2009 година како десен бек, а последниот професионален меч го одигра во Олдам во 2015 година, кога се повреди и не заигра фудбал повеќе. Тој исто така играше и за Барнли, Плимут, Бредфорд, Торонто ФЦ, Њујорк Ред булс и Бјури.

„Олдам немаа пари, ниту амбиции. Јас само што се оженив, имав мало бебе и морав да се повлечам од фудбалот. Ми олесна. Но, имав пари да ги изддржувам само шест месеци или една година. Затоа почнав со бизнисот. Имаме сопствена куќа, градина, и така се храниме. Живееме во место со околу 40 луѓе, и сите се вегетеријанци. Произведуваме 25.000 литри млеко месечно, и имаме 22 вработени. Дали ќе станам најголемиот дистрибутер во Англија? Којзнае? Можеби и Манчестер јунајтед ќе имаат од моето млеко во своите фрижидери еден ден“, додава Екерсли.

Прикажи повеќе...

Спорт

По мизерната форма, Јап Стам доби отказ од Синсинати

Објавено пред

ФЦ Синсинати, американскиот МЛС клуб му даде отказ на поранешниот дефанзивец на Манчестер јунајтед и Милан, Јап Стам, откако неговиот клуб победи само еднаш во последните 16 меча.

Холанѓанецот пристигна во Синсинати во мај 2020, потпишувајќи 18-месечен договор, но клубот реши да ја прекине соработката по 4:2 поразот од Ди Си јунајтед вчера, трет пораз во низа. Покрај него, отпуштени се и неговите помошници Саид Бакати и Јоан Дамет.

„По многу размислување, клубот реши да направи следен чекор без Јап како главен тренер. Веруваме дека е потребна промена на лидерството и почнуваме со потрага за нов тренер. Целта е да го направиме Синсинати шампионски град“, изјави претседателот на клубот, Џеф Бердинг.

Клубот од Охајо победи во само 8 од 47-те меча под Стам и тие сега се на претпоследното место во Источната конференција. Негова привремена замена ќе биде поранешниот јамајчански фудбалер, Тајрон Маршал, тренер на У-19 тимот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија6 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа9 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија9 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија10 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија10 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа11 час

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет14 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија15 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија16 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ1 ден

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион1 ден

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија1 ден

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија1 ден

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа2 дена

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 дена

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Досие