Контакт

Спорт

Алегри доби „Златен тапир“, но не зборуваше против Јуве

Објавено пред

Масимилијано Алегри е добитник на наградата „Златен тапир“, која сатиричната ТВ-емисија „Стриша ла нотиција“ им ја доделува на оние што биле поразени или понижени во последно време, но тој ја прими со насмевка и со најава дека Јувентус ќе го замени со голем тренер.

„Поминаа пет години во градење на овој Јуве, но тоа е тоа. Животот продолжува, доаѓа и си оди. Сега си одам дома, а потоа ќе направам мала пауза на море. Не знам кој ќе ме замени, но Јуве ќе избере голем тренер бидејќи тоа е голема компанија. Поминав пет години во прекрасна љубов“, изјави Алегри.

Инаку, последните неколку дена и други италијански спортисти добија „Златен тапир“ – капитенот на Рома, Даниеле де Роси, откако „волчицата“ не му го продолжи договорот, како и Ферари, кој го доживеа петтиот пораз во петтата годинешна Ф1-трка.

Алегри доби отказ

Спорт

Конор се извини за нападот во пабот: Тоа беше како нож во срце (видео)

Објавено пред

Конор Мекгрегор јавно се извини откако се појави видеото во кое тој удира еден постар човек во еден паб во Даблин откако тој одби да биде честен со вискито на ирската ММА ѕвезда, велејќи дека гледањето на видеото било како „нож во срце“.

Инцидентот се случил во пабот „Марбл арч“ во Даблин во април, по што ирската полиција најави дека против Мекгрегор ќе биде поднесено обвинение. Во интервју за „ЕСПН“, Мекгрегор имаше што да каже.

„Тој човек заслужуваше да ужива во пабот без тоа да заврши како што заврши. Се обидов да се поправам, тогаш и сега. Но, тоа не е важно. Згрешив и морам да ја понесам одговорноста. Тоа што ќе го добијам, сум го заслужил. Нема да се кријам. Згрешив и тоа беше целосно неприфатливо однесување. Должен сум да го направам тоа за мојата мајка и мојот татко, за моето семејство, за луѓето кои ме тренираа. Правам чекори да бидам подобар и подобар, и кога го видов ова беше како нож во моето срце“, изјави Мекгрегор.

50-годишната жртва, пак, наводно изјавил дека не е заинтересиран за извинување или компензација, туку само за „правда“.

Откако видеото стана вирално на Интернет, повеќе барови и пабови објавија дека веќе нема да го нудат вискито на Мекгрегор и дека сакаат да се дистанцираат од соработката со него.

Мекгрегор удрил старец во паб навреден од тоа што тој одбил да го чести виски (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Вавринка: Како би можел јас да се споредувам со Федерер

Објавено пред

Во интервју за „Евроспорт“, трикратниот гренд-слем шампион Стен Вавринка зборуваше за негативните и позитивните работи што игра во генерацијата со неговиот пријател и сонародник Роџер Федерер.

„Позитивно е што можеш да научиш од Роџер, што ја освоивме титулата од Дејвис купот во 2014 и олимпиското злато во 2008 година. Негативно е тоа што луѓето се обидуваат да ме споредуваат со Роџер, најголемиот тенисер на сите времиња, вистинско чудовиште. Без разлика што ќе направев, никогаш не бев добар како него. Роџер е гениј, најдобриот на сите времиња и такви споредби се непријатни. Кога започнував со мојата кариера, тој беше тука. Учеше, стануваше подобар, освојуваше трофеи. Има повеќе позитивни од негативни работи за мене“, вели 34-годишниот Вавринка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ремзи ќе почека за деби за Јувентус

Објавено пред

Јувентус го објави 23-члениот состав за мечот од првото коло во Серија А против Парма, но на него изненадувачки ги нема Арон Ремзи и Даниеле Ругани.

Велшанецот Ремзи, кој замина од Арсенал како слободен агент во италијанскиот шампион, нема да патува со тимот во Емилија-Ромања исто како Ругани, кој се очекува да биде продаден, додека свое деби ќе има поранешниот капитен на Ајакс, Матијс де Лихт.

28-годишниот Ремзи веќе играше за „бјанконерите“ во претсезоната, играјќи во последните 20 минути од 1:0 победата над Триестина. Ова беше негов прв меч од април по повредата на бутниот мускул. Од мечот ќе отсуствува и тренерот Маурицио Сари, кој има пневмонија.

Покрај Де Лихт, во составот се уште три нови засилувања – Адриен Рабио, Данило и Мерих Демирал, како и повратникот Џанлуиџи Буфон по враќањето од ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија6 часа

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија8 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија9 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија9 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет10 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија10 часа

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион10 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет11 час

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет12 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија22 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија24 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа1 ден

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ1 ден

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ1 ден

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Досие