Контакт

Спорт

Алегри: Интер се фаворити за титулата, ние се подготвуваме за наредната сезона

Објавено пред

Тренерот на Интер, Масимилијано Алегри, изјавил дека Интер се фаворити за шампионската титула. Интер, вчера, по 10 години успеа да го победи Јувентус во Торино. Актуелните шампиони победија со голот на Чалханоглу од пенал.

dobivaj vesti na viber

Поразот од Интер, Алегри го спореди со неодамнешниот дебакл и поразот од 3:0, против Виљареал во Лигата на шампионите.

„Сличен натпревар. Имавме многу шанси не успеавме да постигнеме гол. Сакав да видам дали коментарите ќе бидат фер, но не е така“, рекол Алегри и допилнил.

„Луѓето сега слободно можат да речат дека Јувентус повеќе не е во трката за титулата. Ако го погледнете распоредот јасно е дека фаворитот е Интер. Овде забележаа значајна победа која ќе им ја зголеми самодовербата. По еден ваков меч тие се фаворити. Ние мораме да освоием што е можно повеќе поени за четвртото место и да се подготвуваме за наредната сезона. Наредната сезона ќе се обидеме да ја освоиме титулата.“

Спорт

Рома заработи милиони од Конференциската лига

Објавено пред

Рома, синоќа во Тирана, го совлада Феенорд со 1:0 во финалето на првото издание на Конференциската лига и стигна до првиот европски трофеј по 1961 година. Избраниците на Жозе Мурињо славеа со голот на Заниоло во 32. минута, а португалскиот тренер стана вториот во историјата со пет европски трофеи.

dobivaj vesti na viber

Рома автоматски избори пласман во Лига Европа следната сезона, но Италијанците преку Серија А веќе бае пласирани во Лига Европа, па нема да го искористат тој бонус. Но, тие многу добро ќе ја искористат прилично големата сума на пари што ја заработија со победата на овој натпревар.

Рома во Конференциската лига влезе од плеј-офот, во два натпревари го победи турски Трабзонспор со 5:1. За пласманот во групите таа доби 2,94 милиони евра, а потоа по 166.000 евра за секој освоен бод. Рома освои 13 од нив, заработувајќи дополнителни 2,15 милиони евра.

Клубот доби бонус од 650.000 евра за освоеното прво место во групата, уште 300.000 за минување на групата и уште 600.000 евра за пласман во осминафиналето.

Со влегувањето во четвртфиналето заработи дополнителен милион, два за полуфиналето, а победата во натпреварувањето и донесе уште пет милиони евра.

Така Рома оваа сезона од Конференциската лига заработи 14,6 милиони евра во кои не влегуваат дел од приходите од ТВ правата, како и бонусот за европскиот коефициент.

Римјаните овие пари ќе ги добијат подоцна, а со што вкупниот приход од учеството во Конференциската лига ќе порасне на речиси 20 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин го брани ПСЖ: Нема Реал да ни кажува што да правиме

Објавено пред

„Никој нема да и каже на УЕФА што да прави“, изјави претседателот на УЕФА Александар Чеферин како одговор на критиките за продолжувањето на договорот на Килијан Мбапе со ПСЖ.

dobivaj vesti na viber

Би-Би-Си потсетува дека Мбапе неодамна потпиша нов договор со ПСЖ, иако преговараше со Реал Мадрид. Овој договор е најголем во историјата на фудбалот.

Според француските медиуми, новиот договор за три години е вреден околу 600 милиони евра, а шпанската фудбалска Ла Лига, односно нејзиниот прв човек, Хавиер Тебас понудата на францускиот клуб ја нарече„ скандалозна“ и „навреда за фудбалот“.

„УЕФА има доста строги правила за финансиски фер-плеј. Кој ги почитува нашите правила е добредојден да игра во нашите натпреварувања. Тие што не ги почитуваат правилата нема да играат“, рече Чеферин.

Чеферин истакнува дека е уморен од поплаките дека дозволува одредени држави да управуваат со некои клубови.

„Ниту Реал, ниту некој друг нема да и каже на УЕФА што да прави. Од една страна тие се револтирани, но колку што знам, понудата на Реал беше слична на онаа на ПСЖ. Тоа сум го кажал многу пати и ќе повторам, кажете ми еден аргумент е зошто компанија од Катар не треба да биде сопственик на клуб“, рече Чеферин.

Тој повтори дека клубовите ќе бидат казнети доколку ги прекршат правилата.

„Ако кажете дека клубовите им припаѓаат на навивачите, што е со англиските клубови – тие имаат сопственици од САД, некои од Блискиот исток, имаат сопственици од Англија. Значи, ситуацијата е сосема иста и јас сум навистина уморен од овие обвинувања. Сакам да знам кој ги прекршил правилата. Доколку ги прекршиш правилата ќе бидеш казнет“, заклучи Чеферин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брејтвајт не сака да замине од Барселона

Објавено пред

Барселона летово ќе се обиде да продаде неколку првотимци за да направи простор за нови засилувања. Еден од отпишаните е данскиот напаѓач Мартин Брејтвајт, кој поради тешка повреда го пропушти најголемиот дел од минатата сезона.

dobivaj vesti na viber

Иако пред четири месеци се врати во тимот, не одигра речиси ниту една минута, што беше јасен показател дека Чави не смета на него и дека целта на Барселона е што поскоро да го продаде.

Барса има неколку понуди за него од Шпанија и Англија, но Данецот одбива да го напушти клубот, бил решен да остане до крајот на договорот.

„Имам уште две години договор со Барселона и не ми паѓа на памет да размислувам за заминување од клубот пред истекот на договорот. Во професионалниот фудбал се е можно, но јас сум прилично смирен бидејќи многу добро знам што сакам“, рече Брејтвејт.

“Ќе работам напорно за време на подготовките за новата сезона за да се обидам да се наметнам кај тренерот. На некои работи не можам да влијаам. Ќе видиме што ќе се случи на крајот”.

30-годишниот фудбалер дојде во Барса во февруари 2020 година од Леганес за 18 милиони евра, има договор до летото 2024 година и плата која тешко ќе му ја даде еден клуб повторно. Сезонава одигра само четири натпревари и постигна два гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 минути

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Велес. Според информациите од МВР, вчера...

Европа23 минути

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Интерпелација на Претседателот на Собранието Талат Џафери, најави координаторот...

Европа3 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа4 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа4 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа4 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија14 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија16 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет17 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија19 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет21 час

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија22 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија23 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија24 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...