Контакт

Спорт

Алегри: Нема да заминам по овој пораз

Објавено пред

Тренерот на фудбалерите на Јувентус, Масимилијано Алегри, по честитките што ги упатил до ривалите од Ајакс, рекол дека нема намера да го напушти клубот само поради тоа што неговиот тим ја заврши сезоната во Лигата на шампионите.

Јувентус синоќа беа елиминирани во четврт-финалето во Лигата на шампионте од Ајакс, иако по првиот меч во Амстердам резултатот беше 1:1. Во реваншот Јувентус имаа предност 1:0, а потоа играчите направоја пресврт и славеа 1:2.

„Го заслужија ова, им честитам. Не заборавајте дека пред неколку години овој тим играше во финалето во Лига Европа. Игравме добро во првото и мал дел од второто полувреме, потоа во нашите редови се вовлече стравот. Во екипата имамме млади играчи кои немаат искуство во вакви натпревари. Во оваа фаза одлучуваат детали. Од трите гола што ги примивме во двата натпревари, два беа наши подароци“, рекол Алегри.

Ниту Кристијано Роналдо не и помогна на „старата дама“ оваа сезона, да стигне до трофејот во Лигата на шампионите, на кој во Торино чекаат од 1996 година.

„Не може Роналдо сам да реши се. Тој многу даде за тимот во текот на сезоната, ни помогна да стигнеме до четврт-финалето, но во оваа фаза ти се потребни сите играчи. За да ја освоиш ЛШ мораш да бидеш во вистинска форма во вистинско време, да немаш проблеми со повредени играчи и многу други работи“.

На новинарско прашање дали ќе остане во Јувентус, Алегри рекол.

„Му кажав на претседателот дека ќе останам. Ќе седнеме да разговараме и ќе ги испланираме наредните чекори“.

Спорт

Последните круни пред Ролан Гарос за Зверев, Пер, Јастремска и Путинцева

Објавено пред

Александер Зверев ги „преживеа“ двете одложувања поради дожд и упорниот Чилеанец Николас Жари за да стигне до титулата од Женева опен пред Ролан Гарос со 6:3/3:6/7:6(10:8) победа за кревање на самодовербата по лошата сезона.

Французинот Беноа Пер ја освои својата втора титула на земја оваа сезона со убедлива 6:4/6:3 победа над канадскиот тинејџер Феликс Оже-Алиасим во финалето на Лион опен. 30-годишниот Пер го искористи своето искуство за да доминира во првиот сет, пред да се мачи на стартот на вториот, но на крајот трофејот заврши кај него.

Во најдолгиот меч на ВТА турнејата оваа сезона (2 часа и 58 минути), украинската тинејџерка Дајана Јастремска стигна до третата титула во последните осум месеци, откако со 6:4/5:7/7:6(3) ја победи Французинката Каролине Гарсија во финалето на Интернационал де Стразбур.

Јастремска прво успеа да пропушти две меч-топки на 6:4/5:3, пред шампионката од 2016 Гарсија да се врати и да го освои вториот сет, по што Украинката спаси еден меч-поен за исцрпувачка победа. Јастремска би требала да го стартува Ролан Гарос против Карла Суарез Наваро првпат во топ 30.

Во Нирнберг пак, Казахстанката Јулија Путинцева се врати од сет негатива за 4:6/6:4/6:2 победа над Словенката Тамара Зиданшек за своја прва ВТА титула. 24-годишната Путинцева претходно губеше во финалињата во Санкт Петерсбург во 2017 и во Гуангжу минатата година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кемпес: Меси станува посебичен од Роналдо

Објавено пред

Лионел Меси како старее станува „посебичен“ вели Марио Кемпес, додека неговиот вечен ривал Кристијано Роналдо има сè поголема улога на тимски играч во Јувентус.

Меси има статус на фудбалски бог во Каталонија веќе цела деценија и иако секогаш имал фантастични соиграчи, останувал во центарот на вниманието. По пет „златни топки“ и неброени рекорди неговиот легендарен сонародник Кемпес вели дека неговата игра станува фокусирана само на него.

„Меси е Меси, а Меси е и Барселона. Кога Меси е на теренот, подгответе се, бидејќи не знаете од каде ќе удри. Но, Меси не не изненадува повеќе бидејќи видовме како прави сè, иако мислам дека малку успори и сега сака работите да ги прави сам. Претходно го гледав како тимски фудбалер, сега е посебичен во своето однесување на теренот. Од другата страна, Кристијано оди во спротивна насока, сега игра повеќе за тимот отколку за себе“, вели Кемпес, освојувач на СП со Аргентина од 1978 година во интервју за „АС“.

Тој се осврна и на големите критики кои Меси ги добива за своите партии во аргентинскиот дрес.

„Ние Аргентинците го критикуваме Меси бидејќи сме специјалисти во критикување на тоа што е наше. Ако ме прашате со кого би сакал да играм, тоа ќе биде Меси, но само бидејќи веќе имав играно со Диего Марадона“, вели Кемпес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финците ја шокираа „зборнаја“ за светско финале! (видео)

Објавено пред

Капитенот на Финска, Марко Антила го постигна единствениот гол на 9:42 пред крајот на последната третина за импресивна 1:0 победа над ѕвездената Русија предводена од Александер Овечкин во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Словачка.

Покрај Антила, херој на Финците беше голманот Кевин Ланкинен, кој ги одбрани сите 32 удари на руските хокеари, за да постави финале против подобриот од дуелот меѓу Канада и Чешката Република.

Русија влезе во мечот со осум победи во низа на турнирот и 40 голови, но со Овечкин, Евгениј Малкин и Иља Ковалчук во тимот не успеа да постигне гол во „Ондреј Непела арената“ во Братислава. Финците, пак, сега одат на прва титула од 2011 година, кога исто така победија во Словачка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет6 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија7 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија9 часа

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија12 часа

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести12 часа

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа13 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт13 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија13 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа1 ден

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет1 ден

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет1 ден

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија1 ден

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ1 ден

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет1 ден

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија2 дена

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Досие