Контакт

Спорт

Алек Трајковски има повод за славје, деби со победа на Мајорка (видео)

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец на Македонија, Александар Трајковски вечерва со својот нов клуб, шпанска Мајорка слави победа во првото коло на новата сезона во Примера. Мајорка се враќа во првата шпанска лига, а Трајковски го имаше своето деби во црвениот дрес. И тоа со победа, 2-1 против тимот на Еибар.

Трајковски во игра влезе во 74 минута при резултат 1-1, откако играта ја напушти Фебас.

Веднаш потоа, во наредната минута, Мајорка поведе со 2-1. Несреќниот гостински фудбалер, Оливеира кој претходно донесе израмнување за Еибар од 1-1, сега даде гол во сопствената мрежа.

Нашиот фудбалер имаше убава прилика да се запише во листата на стрелци уште на дебито, но неговиот обид во 82 минута заврши во противничкиот играч.

Во следното коло, Мајорка ќе ги одмери силите со Реал Сосиедад, повторно на домашен терен. Инаку вечерва Сосиедад извлече реми 1-1 на тешкото гостување кај Валенсија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хрватска ко-домаќин на СП во 2025 година

Објавено пред

Извршниот одбор на Светската ракометна федерација (ИХФ) на состанокот во Каиро ја прифати заедничката кандидатура на Хрватска, Данска и Норвешка за организација на 29 Светското првенство во 2025 година.

На првенството во 2025 година ќе учествуваат 32 репрезентации. Во Хрватска ќе се играат четири групи во првата фаза, потоа две од четирите групи во вториот круг, едно полу-финале и натпреварите за пласман во „Президент купот“.

Две-четвртфинални групи и едно полу-финале ќе се играат во Данска, а сите други останати мечеви во Норвешка. Осло ќе биде домаќин на завршниот викенд.

Ракомет во Хрватска ќе се игра во вараждин, Пореч, Дубровник, Загреб и Сплит, Данска ги понуди Хернинг и Копенхаген, а Норвешка Трондхајм, Ставангер, Драмен и Осло.

За потсетување до Светското првенство во 2025 година ќе се одиграат првенствата во Египет (2021) и Полска и Шведска (2023).

Прикажи повеќе...

Спорт

РФМ во 2024 ќе организира Светско првенство за младинки

Објавено пред

Македонија ја доби организацијата на женското младинско Светско првенство (до 20 години) во 2024 година. Апликацијата на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) била одобрена во петокот на состанокот на Извршниот комитет на Светската ракометна федерација (ИХФ) што се одржа во Каиро, Египет.

РФМ информира дека Светското првенство за младинки во 2024 ќе се одржува во три градови, односно во Скопје, Охрид и Струмица. Учество на првенството ќе земат 32 земји.

Ова ќе биде шестти пат нашата земја да биде организатор на светски мундијалски собир во млади категории (машка и женска конкуренција).

Во изминатите години, РФМ беше организатор на Светски првенства во млади категории во 2019, 2014, 2008, 2007 и 2003 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја оди на Рома, Интер против Хетафе

Објавено пред

Попладнево во седиштето на УЕФА, во Нион, беа извлечени осмина-финалните двојки во Лига Европа.

Најголемо внимание во оваа фаза ќе привлечат натпреварите помеѓу петкратниот шампион во ова натпреварување Севилја и италијанскиот претставник Рома.

Ждрепката за ова фаза нуди уште една италијанско-шпанска пресметка.

Еден од фаворитите за трофејот, Интер, доби тежок противник во името на Хетафе. Шпанците во претходната рунда го елиминираа Ајакс.

Олимпијакос кој направи сензација со елиминацијата на Арсенал и во осмина-финалето доби противник од Премиер лигата. Грчкиот тим ќе игра против Вурвелхемптон.

Осмина-финални двојки:

Првите натпревари на програмата се на 12 март, а реваншите една недела подоцна. Финалето во Лига Европа во сезоната 2019/2020 ќе се одигра на 27 мај, на стадионот „Енерга“ во Гдањск.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија1 час

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија3 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет4 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион6 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ6 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија7 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет7 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет7 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет8 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа18 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа18 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион20 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа21 час

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија22 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија1 ден

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Досие