Контакт

Спорт

Александер-Арнолд е најдобриот млад фудбалер во Премиер лигата

Објавено пред

Ѕвездата на Ливерпул, 21-годишниот Трент Александер-Арнолд, е добитник на наградата за најдобар млад фудбалер во Премиер лигата во сезоната 2019/20 победувајќи тројца фудбалери на Манчестер јунајтед за трофејот.

Десниот бек имаше 4 гола и 13 асистенции во 38 настапи во Премиер лигата во 2019/2020 и само Кевин де Брујне имаше повеќе асистенции во текот на лигата помагајќи Ливерпул да ја освои првата лигашка титула по 30 години.

Фудбалерот, кој произлезе од академијата на Ливерпул, победи седум други играчи во изборот вклучувајќи ја тројката на Манчестер јунајтед – Мејсон Гринвуд, Антони Марсијал и Маркус Рашфорд, како и Џек Грилиш (Астон вила), Кристијан Пулишиќ и Мејсон Маунт (Челси) и Дин Хендерсон (Шефилд јунајтед). Александер-Арнолд исто така е номиниран за најдобар играч во Премиер лигата.

Спорт

Хамес ги „препороди“ Евертон, убедлива 5:2 победа над ВБА

Објавено пред

Евертон ја започна новата сезона во Премиер лигата со две победи во низа, откако на „Гудисон парк“ со 5:2 го декласираше новиот прволигаш Вест Бромвич Албион. Доминик Калверт-Луин постигна хет-трик, но несомнено човек на мечот беше Хамес Родригез, откако постигна гол, имаше асистенција, и испровоцира црвен картон за противникот.

Мечот не започна најдобро за тимот на Карло Анчелоти, откако младиот Грејди Диангана го изненади Џордан Пикфорд за водство на гостите уште во 10-тата минута. Во 31. минута, Калверт-Луин го постигна првиот гол по една мешаница во противничкиот шестнаесетник, со прекрасен удар со петица, за во 45. минута, Хамес да го покаже својот квалитет со фантастичен удар од далечина за 2:1.

Само неколку моменти подоцна, тој успеа да го испровоцира Киеран Гибс да го удри без топка, по што ВБА останаа со играч помалку, за на полувремето црвен картон да добие и тренерот Славен Билиќ по конверзацијата со судијата Мајк Дин.

Само што почна второто полувреме, Матеуш Переира со фантастичен гол од слободен удар израмни на 3:3, пред во 54. минута Мајкл Кин пак да ги донесе „карамелите“ во водство. Во 62. минута, Хамес Родригез прати фантастична топка во шестнаесетникот за Калверт-Луин да го постигне вториот гол во 62. минута, а шоуто беше завршено четири минути подоцна, кога по корнер на Родригез, Калверт-Луин го комплетираше хет-трикот.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Тимо Вернер ќе дава дел од својата плата во „Заедничка цел“

Објавено пред

Тимо Вернер стана првиот фудбалер на Челси кој се приклучи на иницијативата на Хуан Мата „Заеничка цел“, со која фудбалерите се обврзуваат да дадат еден процент од својата плата за помош на сиромашни деца.

24-годишниот Германец само што го комплетираше својот трансфер од Лајпциг во Челси, и според англиските медиуми добива околу 200.000 фунти неделна плата. Во иницијативата претходно се вклучија и менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала, како и Меган Рапино, Алекс Морган и Серж Гнабри.

„Се чувствувам многу привилегиран со тоа што можам да го живеам мојот сон со трансферот во Челси, и во исто време свесен сум за фактот дека луѓето низ целиот свет се мачат со последиците од пандемијата. Затоа сакам да помогнам, а најдоброто за ’Заедничка цел’ е што самиот ќе одлучувам каде ќе одат парите. Сакам да започнам проекти во Штутгарт и Лајпциг и ги повикувам сите ѕвезди да донираат. Ако само еден навивач донира 10 евра бидејќи Тимо Вернер е вклучен, целта е остварена“, вели Вернер.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Пума“ му го даде на Нејмар најбогатиот индивидуален договор во светот!

Објавено пред

Нејмар е подобар од Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Барем според најновиот договор со „Пума“, која ќе му плаќа 25 милиони евра годишно, што претставува најголемиот годишен спонзорски договор за индивидуален спортист.

28-годишната ѕвезда на ПСЖ го прекина партнерството со „Најк“ овој месец, заминувајќи си од американскиот бренд кој го поддржуваше од неговата 13-та година, иако имаше уште две години од 11-годишниот договор, откако „Пума“ реши да направи голема инвестиција во ризичниот пазар.

25-те милиони евра се повеќе од 16-те милиони евра кои Кристијано Роналдо ги добива од „Најк“, додека поранешниот соиграч на Нејмар, Лионел Меси добива 20 милиони евра од „Адидас“. Огромните суми ги откри магазинот „Форбс“, иако не е јасно на колку години е договорот на Нејмар со германскиот бренд, кој потписот го прослави со слоганот: „Кралот се врати“, бидејќи Нејмар ќе биде заштитно лице на „Кинг“ копачките.

Самиот Нејмар, можеби малку цинично, изјави дека историјата на „Пума“ била важен фактор за потписот (покрај парите).

„Пораснав гледајќи видеа на големите фудбалски легенди како Пеле, Кројф, Матеус, Еузебио и Марадона. Сакам да ја продолжам историјата која тие фудбалери ја направија“, изјави Нејмар.

Неговиот клуб ПСЖ, пак, како спонзор го има „Најк“, но се верува дека немаат проблем со индивидуалниот договор доколку Бразилецот ја посвети иднината на францускиот шампион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ22 минути

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Економија1 час

Фондот за иновации додели финансиска помош на 87 компании

Вкупно 87 компании, кои планираат да реализираат проекти во вредност од околу 3 милиони евра, се избрани во финалната селекција...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија5 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија5 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет6 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија6 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет7 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ7 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт7 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион20 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет21 час

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија22 часа

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ24 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија1 ден

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија1 ден

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија1 ден

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија1 ден

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија1 ден

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 ден

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Досие