Контакт

Спорт

Алиоски асистент – Лидс со играч помалку победија на „Етихад“

Објавено пред

Лидс јунајтед успеа да го поебди лидерот Манчестер сити, на „Етихад“ со 2:1. Македонскиот репрезентативец Алиоски, го одигра целиот натпревар, доби жолт картон во 66.минута, а во 91.минута му асистираше на Далас, кој го постигна голот за победа.

Лидс јунајтед храбро му се спротивставија на фаворизираниот противник. Први постигнаа гол преку Далас во 42.минута, а потоа успеаја да се одбранат од нападите на Сити со играч помалку. Капитенот Купер, поради невнимателн старт доби црвен картон во 45.минута.

Сити, константно притискаа во вториот дел, надмоќта ја материјализираа во 75.минута, кога Феран Торес успеа да израмни на 1:1.

Лидс во вториот дел чекаше можност да нападне од контра и го дочека тој момент во 91.минута. Алиоски со додавање од 30 метри, го спои со голот Далас, кој топката низ нозете на Едерсон ја испрати топката во мрежата.

Сити и покрај поразот, трет за нив на домашен терен обаа сезона, има голема предност на врвот. Лидс се деветти со 45 поени.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Робен се врати со две асистенции за 10 минути, па заплака пред камерите

Објавено пред

Холандскиот ветеран Арјен Робен, конечно беше стартер за неговиот Гронинген, постигнувајќи две асистенции за 10 минути за да помогне за 4:0 победа над Емен, по што се расплака во текот на интервјуто.

Робен, кој кариерата ја почна токму во Гронинген, пред да игра за ПСВ, Челси, Реал Мадрид и Баерн Минхен, последните неколку месеци се мачеше со повреди, но тоа не му пречеше двапати да го пронајде Де Круз за победа.

„Поминав низ многу тешки работи, но вредеше токму поради ова. Сакам да играм, да помогнам на клубот и се надевам дека ќе успеам. Не престанав да се борам“, вели Робен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џенова загуби дома од Сасуоло, Пандев одигра 68 минути

Објавено пред

Џенова не успеа да освои нови поени со кои речиси сигурно ќе го обезбедеше опстанокот во Серија А, откако дома загуби со 1:2 од Сасуоло, кои пак со трите поени се поместија на позиција која ги носи во Лига Европа.

Со Горан Пандев како стартер (кој одигра 68 минути), Грифоне примија гол уште во 14. минута преку Џанлука Распадори, а потоа во 28. минута им беше поништен гол поради фаул. Во 66. минута Доменико Берарди зголеми на 0:2, пред во 85. минута Давиде Запакоста да даде гол за интересен финиш.

Сасуоло сега ја помина Рома на седмото место на табелата со 56 поени, иако „волчицата“ која заостанува еден поен има меч помалку. Џенова остануваат 14. со 36 поени, пет над зоната за испаѓање со само три меча до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо доби свој сладолед во Рим, и веднаш си направи нарачка

Објавено пред

Новиот тренер на Рома, Жозе Мурињо, му одговори на креаторот на специјалниот вкус на сладолед „Специјалниот“, нарачувајќи манго и јагода.

Возбудата во италијанската престолнина е голема поради ангажирањето на Мурињо, и покрај неговите слаби резултати со Тотенхем и Манчестер јунајтед, бидејќи сметаат дека тој ќе донесе нов дух кај „волчицата“ со неговиот тригодишен договор.

Затоа, не изненадуваше што локалната продавница за „џелато“ направи нов вкус „Специјалниот“, и Мурињо одговори на социјалните мрежи бирајќи ги вкусовите јагода и манго, кои секако, се поклопуваат со боите на „волчицата“.

Мурињо, кој најави дека ќе се пресели во Рим по крајот на сезоната во знак на почит кон португалскиот сонародник Пауло Фонсека, кој ќе остане на клупата на „волчицата“ до крајот на 2020/21, претходно се пофали со новата футрола за неговиот телефон – во боите на Рома и со иницијалите ЈМ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GELATI-AMO (@gelati_amo_)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jose Mourinho (@josemourinho)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет1 час

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион3 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ4 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија4 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија4 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија5 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет5 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија6 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет7 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет19 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион20 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт21 час

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ24 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија1 ден

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија1 ден

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Досие