Контакт

Спорт

Алиоски асистираше и му покажа на Меклин дека е кловн – Лидс го растурија Барнли

Објавено пред

Џани Алиоски одигра уште еден добар меч во англиската Премиер лига. Во дуелот од претпоследното коло, Лидс јунајтед како гости го декласираа Барнли со 4:0. Алиоски, асистираше во 60.минута за вториот гол, кој го постигна Херисон.

Лидс јунајтед, во интервал од 17.минути го скршија Барнил. Клих во 43.минута го постигна првиот гол, а дуелот практично беше решен по еден час игра кога Херисон зголеми на 2:0.

До крајот на натпреварот, два гола постигна Родриго во 78. и 79.минута.

Алиоски покрај со добрата игра, мечот го обележа и со гестикулацијата кон Двајт Меклин во 72.минута.

SofaScore графика за Топспорт.мк

Македонскиот репрезентативец на оригинален начин одговори на провокациите од страна на Меклин. Џани со својата реакција, на противничкиот фудбалер му покажа дека се однесува како кловн.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Данците ја „здробија“ Русија за осминафинале во чест на Ериксен, Финците ќе почекаат!

Објавено пред

Данска стигна до фантастична 4:1 победа над Русија за емотивен пласман во осминафиналето на ЕУРО 2020, откако го започнаа турнирот со неверојатните сцени со срцевиот напад на Кристијан Ериксен, во исто време елиминирајќи ги фаворизираните Руси. Белгија, пак, им направи услуга со 2:0 победата над Финска, со која дебитантите на ЕУРО 2020 ја завршуваат групата на третото место и ќе почекаат да видат дали се меѓу 16-те најдобри.

Данците, како второпласирани во групата во осминафиналето ќе играат со Велс, додека Белгија ќе го чека третопласираниот од групите А (Швајцарија), Д, Е или Ф.

Микел Дармсгард им донесе 0:1 водство на Данците во 38. минута со фантастичен гол, за во 57. минута Јусуф Поулсен да зголеми на 0:2. Русите најавија камбек во 70. минута со гол од пенал на Артем Ѕјуба, пред Кристенсен во 79. и Меле во 83. минута да ја потврдат победата на „викинзите“.

Белгијците, пак, се намачија додека стигнаа до својата трета победа во трите меча. Прво во 65. минута, голот на Ромелу Лукаку беше поништен поради офсајд, пред  во 74. минута, по обидот на Вермален, Лукаш Храдецки да ја смести топката во сопствената мрежа. Лукаку во 81. минута пак доби одлична топка од Кевин де Брујне за да зголеми на 0:2.

ГРУПА Б

Финска – Белгија 0:2

Русија – Данска 1:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1685-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Објавено пред

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на големо натпреварување, и вели дека одлуката е конечна и дека му се остварил сонот.

„Возбуден, благодарен на цела македонска јавност. 20 години носење на овој свет дрес за мене беше чест и гордост. Среќен сум што вака ја завршив репрезентативна кариера со големо натпреварување. Одигравме добро Европско првенство, немавме доволно искуство, малку ни недостасуваше да направиме резултат, но вечно ќе се сеќавам на овие настапи“, вели Пандев.

На прашање дали е можно да се предомисли и да помогне во квалификациите за Мундијалот во 2022 тој е одлучен.

„Не знам дали има простор за да продолжам, одлуката е конечна, така се чувствувам и ја кажувам вистината. Не можам да играм а да не го дадам максимумот. На два фронта на 38 години е тешко да се игра. Ќе навивам за овие момци, има лидери меѓу нив и сигурен сум дека ќе изборат пласман на Светско првенство. Ќе навиваме заедно со сите во Македонија. Срцето ми е полно. Повеќе од ова, големо натпреварување во светиот дрес е најголемото. Клупскиот фудбал е нешто друго, а кога играш пред Македонци, кои сите застанаа да не гледаат, е нешто што не се опишува. Јас го дадов максимумот и време е за крај“, додава Пандев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски: Ова е мојата последна прес-конференција како македонски селектор

Објавено пред

Македонскиот селектор, Игор Ангеловски иако директно не потврди, најверојатно завршува со својата работа по крајот на договорот со ФФМ на 31 јули, јасно кажувајќи дека прес-конференцијата по мечот со Холандија е неговата последна како селектор на репрезентацијата.

„Ќе можеме да дадеме генерална оценка, можам само да кажам дека беше огромно задоволство да се води Македонија на едно Европско првенство, да се претставиме на Европа заедно со нашите навивачи. Не треба да бидеме разочарани бидејќи ова беше наш дебитантски настап. Благодарност до целиот мој стручен штаб, кој работеше со мене овие пет години, на моето семејство за безрезервната поддршка која ја добив. Ова се моменти кои цел живот ќе ги паметам. Мојот договор со федерацијата завршува на 31.07, и оттогаш не сум селектор на македонската фудбалска репрезентација“, изјави Ангеловски.

Ова практично значи крај на една ера во македонската репрезентација по повлекувањето на капитенот Горан Пандев, кому му оддаде последна почест на пресот.

„Значеше за цела Македонија, бидејќи го испраќавме нашиот великан, човекот кој не заддолжи со тоа што го направи за македонскиот фудбал и ми беше чест да работам 5 и пол години со нас. Следните генерации имаат добар пример како треба да работат, да се однесуваат за да стигнат до неговите успеси“, додаде Ангеловски, кој неодамна беше поврзуван со тренерското место во Фенербахче.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт8 часа

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт9 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт9 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија16 часа

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија16 часа

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа17 часа

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија17 часа

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ18 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија19 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет19 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија20 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет20 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт20 часа

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа21 час

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија1 ден

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт1 ден

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион2 дена

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија2 дена

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет2 дена

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија2 дена

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Досие