Контакт

Спорт

Алиоски пред трансфер во Саудиска Арабија?!

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски се наоѓа пред неочекуван трансфер. Откако му пропадна трансферот во Галатасарај, Алиоски ги започнал преговорите со Ал Ахли.

Новинарот Педро Алмеида тврди дека Алуоски ќе потпише двегодишен договор со клубот од Саудиска Арабија. Според овој извор, Алиоски ќе добие годишна плата од 1,5 милиони евра и плус бонус од еден милион евра за потпис на договор, бидејќи во Ал Ахли би пристигнал како слободен играч.

Алиоски е без клуб од завршувањето на сезона, откако му истече договор со Лидс јунајтед.

Во Англија, Алиоски ги мина последните четири години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Винисиус и Бензема со луд пресврт ги средија „лилјаците“ за 2 минути

Објавено пред

За само две минути во финишот ѕвездите на Реал Мадрид – Карим Бензема и Винисиус Жуниор му ја донесоа на Крaлскиот клуб новата победа, овојпат на „Местаља“ против Валенсија – 1:2.

Валенсија стигна до предност на мечот со голот на Дуро во 66. минута. Овој резултат беше актуелен се до 86 минута. Тогаш најпрво Винисиус на асистенција на францускиот колега од нападот израмни на 1-1, а само 2 минути подоцна, епилогот беше ист, само улогите беа сменети за целосен пресврт и победа на гостите од 2:1.

Со тоа Реал ја оствари и четвртата сезонска победа и се уште е без пораз – лидер во Ла Лига со +2 поени пред градскиот ривал Атлетико.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ребиќ го остави Јуве без триумф по четири кола во Серија А

Објавено пред

Милан е непоразен по 4 кола во Серија А, додека Јувентус нема победа по 360 минути игра во новата сезона. Дербито во Италија предмалку заврши со поделба на пленот 1-1.

„Старата дама“ на ваков лош старт на сезоната не памети уште од пред 60-тина години.

Милан во второто полувреме беше и поблиску до триумф, ако се земе во предвид дека со голот на Алваро Мората, по контрата во четвртата минута, Јуве имаше водство од 1-0.
Милан израмни со одличниот гол на Анте Ребиќ со глава, на асистенција на Тонали во 76 минута.

Најголемата шанса за целосен пресврт „Росонерите“ ја имаа преку Калулу во 86 минута. Излезе во одлична прилика од десната страна по асистенцијата на Тео Ернандез, биеше под пречката, но Шчесни со одлична интервенција спречи водство на противникот.

По 4 кола Милан со 10 бода се израмни на врвот на табелата со Интер, додека Јуве досега собра само 2, доволни за 18-тата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечното дерби без победник, драмата пред 16.000 гледачи заврши 1:1

Објавено пред

Вечното дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда пред 16.000 гледачи заврши со поделба на бодовите, 1:1 во рамки на 9. коло од српската Суперлига.

На почетокот на мечот Звезда беше порасположена за надигрување, Катаи и Диониј се заканија, но сигурен беше домашниот голман Поповиќ.

По почетниот притисок, „црно-белите“ создадоа неколку шанси, а по една бравура на Бибарс Натхо во 36 минута на семафорот стоеше 1-0. Натхо го измами својот чувар по десната страна и откосо биеше на прва статива за радост на публиката на стадионот.

На почетокот на вториот дел уште еднаш се затресе мрежата на гостите. Вујачиќ шутираше, голманот Борјан кратко одби, а Рикардо Гомеш ја испрати топката во мрежата. Сепак голот е поништен по ВАР сигнализација затоа што имало офсајд.

Првпат во историјата на вечното дерби (денеска 165. по ред) се користи ВАР технологијата.

Во 82 минута Терзиќ можеше својот тим да го доведе до предност од 2-0, но не успеа во реализацијата. Казната стигна наредната минута.

По одличниот центаршут од левата страна, Александар Катаи кој имаше забележителна улога на мечот (погоди пречка со глава во првиот дел) биеше одблизу со глава и носи израмнување 1-1.

По 7 врзани победи на Партизан, „црно-белите“ доаѓаат до првото реми сезонава и остануваат на +2 бода за Црвена Звезда која има 6 победи и 2 нерешени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Првичните резултати од изборите во Русија покажуваат победа на партијата на Путин

Руската владејачка партија Единствена Русија, од која потекнува и претседателот Владимир Путин, е на пат да победи на парламентарните избори,...

Македонија11 час

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија13 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет13 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија14 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија16 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија19 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ19 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет20 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет21 час

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа21 час

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет22 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија1 ден

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет2 дена

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ2 дена

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет2 дена

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Досие