Контакт

Спорт

Алкојано го елиминира Леванте – Голманот Фигуерас херој во пенал рулетот

Објавено пред

Кризата во која се наоѓа Леванте, дополнително се продлабочи со елиминацијата од Купот на Шпанија. Левенте, синоќа, доживеа елиминација по изведувањето на пенали од членот на Третата лига, Алкојано.

Алкојано се специјалисти за натпреварите во Купот. Минатата сезона сензационално успеаја да го елиминираат Реал Мадрид, претходно славеа и против Уеска, а во осмина-финалето за еден гол подобри од нив беа фудбалерите на Атлетик Билбао.

Мотивираноста на Алкојано на своја кожа ја почувствуваа и фудбалерите на Леванте. Имаа домаќините предност од 3:1, Леванте израмнија на 3:3, но не успеаја да победата.

Леванте имаше играч повеќе на теренот од 83.минута, но не успеаја да го скрашт домашниот тим, на чии гол блескаше Хосе Хуан Фигуерас.

Во пенал серијата тој одбрани два пенали, додека Роџер Марти го промаши голот. Еден од од играчите кои не успеаја да го совладаат Фигуерас беше и Енис Барди.

Фигуерас успеал да одбрани 22 од 29 удари во Купот против клубовите од Ла Лига. Во јануари, кога Алкојано го победи Реал Мадрид, Фигуерс одбрани 10 од 11 удари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Циципас се спаси од елиминација – Нареден противник ќе му биде Јаник Синер

Објавено пред

Стефанос Циципас успеа да се пласира во четврт-финалето на Австралија опен. Гркот, по голема борба, со пресврт го победи Тејлор Фрис 4/6, 6/4, 4/6, 6/3, 6/4.

Мечот кој траеше три часа и 26 минути го реши искористеноста на брејк шансите. Фриц нна Циципас му понуди пет шанси за брејк, од кои Гркот искористи три. Од друга страна Циципас спаси 13 од 15.брејк топки што му ги понуди на Американецот.

Циципас имаше еден винер и седум грешки повеќе од Фриц повеќе (53/52, 44/37).

Клучниот брејк, Гркот го направи во деветтиот гем од петтиот сет.

Циципас во четврт-финалето ќе игра против Јаник Синер. Младиот Италијанец, во три сета го декласира домашниот тенисер, Алекс де Минор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензација на АО – Втората носителка испадна од 115.тенисерка на ВТА листата

Објавено пред

Втората носителка на Австралија, Арина Сабаленка испадна во осмина-финалето. Тенисерката од Белорусија, доживеа пораз од 115. на ВТА листата, Каја Канепи од Естонија.

Мечот во Мелбурн траеше два часа и 21 минута. Канепи победи во супер-тајбрејокот, откако во 12 гем не искористи четири меч топки.

Претходно, Сабаленка го доби првиот сет со 7/5, а 36-годишната Канепи возврати во вториот со 6/2.

Сервисот, во оој меч ја уништи Сабаленка. Белоруснката направи 15 дупли грешки, вкупно имаше 46 неизнудени грешки и 36 директни поени. На спротивната страна Канепни забележа 30 директни поени и исто толку неизнудени грешки.

Канепи, во четврт-финалето, ќе игра против Ига Швјонтек која исто така со пресврт славеше против Сорана Михаела Кирстеа од Романија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Карабатиќ позитивен игра на ЕП – Не бил опасен по околината

Објавено пред

Никола Карабатиќ со позитивен тест игра натпревари на Европското првенство. ЕХФ му дозволиле да игра бидејќи не бил „опасен по околината“.

Карабатиќ (37), голем дел од подготовките на Франција за ЕП мина во карантин. Околу нова година тој доби позитивен тест.

Тој ги играше трите натпревари во групата, а потоа во главната фаза играше против Холандија. Пред натпреварот со Исланд, Карабатиќ повторно доби позитивен тест, но ЕХФ му дозволи да настапи.

„Вистина е дека Никола Карабатиќ имаше позитивен тест по дуелот со Холандија. Нашите лекари ја прегледаа неговата документација бидејќи претходно беше заразен со коронавирусот. СПоред нивото на анти-тела, проценија дека може да игра“, соопшти ЕХФ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија2 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија3 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија3 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија4 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет4 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија4 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет5 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија5 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет6 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет6 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет7 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија18 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија19 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет21 час

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија23 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Досие