Контакт

Спорт

Алжирскиот селектор ги натера Марез и Бенрама да ги обојат косите

Објавено пред

Ријад Марез и Саид Бенрама ги вратија своите природни бои на косите на барање на алжирскиот селектор, легендата на африканскиот фудбал, Џамел Белмади.

Двете алжирски премиерлигашки ѕвезди го копираа Фил Фоден од ЕУРО 2020 и на почетокот на сезоната се појавија со „руси“ коси, но на фотографиите од тренингот на алжирската репрезентација се забележува дека двајцата имаат „нормална“ боја на косите.

Според алжирските медиуми, Белмади, кој во својата кариера играше за Пари Сен-Жермен, Марсеј и Манчестер сити, сака неговите фудбалери да имаат „стил за почит и изглед кој ги отсликува традициите на алжирското општество“.

Ова не е првпат Белмади да направи нешто. Во 2018 година, Илијас Хасани се појави на тренинг со руса долга коса и тој му нареди да се истрижи – на следниот тренинг тој имаше кратка црна коса.

Алжир играат со Џибути во првиот меч од квалификациите за СП оваа недела, пред следната недела да играат со Буркина Фасо.

Спорт

Клатенбург: Физички се пресметав со Еткинсон

Објавено пред

Еден од најпознатите англиски судии, Марк Клатембург, открил дека имал физичка пресметка со колегата Мартин Еткинсон.

„Постоеше голема нетрпеливост помеѓу мене и Еткинсон. Игравме пет на пет во сала, јас стартував врз него. Тој ме удри, јас му возвратив. Од тој момент постоеше респект меѓу нас двајца, но немаше пријателство“, рекол 46-годишниот судија.

Клатенбург, кој ја напушти Премиер лигата и замина да суди во Саудиска Арабија, открил дека бил и под истрага за корупција.

„Некој ме пријави дека сум купил спортски автомобил. Сепак, истрагата бргу беше завршена. Никогаш во кариерата не сум имал никакво притисок да наместам натпревар“.

Марк Клатенбург, во кариерата, судел многу значајни натпревари, од кои се издвојуваат финалните натпревари во Лигата на шампионите и Европското првенство во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џон Џонс влезе во УФЦ Куќата на славните, па беше уапсен за домашно насилство

Објавено пред

УФЦ легендата Џон Џонс бил уапсен во петокот наутро, неколку часа откако беше примен во Куќата на славните на УФЦ во Лас Вегас.

Во 5.45 часот наутро по локално време, полицијата го уапсила Џонс со две обвинувања – домашно насилство и манипулирање на патничко возило. Деталите околу апсењето не се познати, но се верува дека тој уште утре ќе се појави пред суд.

34-годишниот Џонс е познат по неговите конфликти со законот. Во 2012 година тој избегна затворска казна за возење под дејство на алкохол, кога го судри своето Бентли во бандера. Во април 2015 година, повторно проблеми со возилата – Џонс удри автомобил со бремена жена и избега, по што ја загуби УФЦ титулата. Тој и тогаш избегна затворска казна, но отслужи 18 месеци условна казна. Во септември 2019 година, тој беше обвинет откако удрил келнерка во еден стриптиз бар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Заврши голгетерската низа на Левандовски, Баерн повторно победи

Објавено пред

Низата од 21 конкурентен меч за Баерн Минхен во кој постигнал гол, конечно, заврши за Роберт Левандовски, но неговиот тим стигна до рутинска 3:1 победа кај Гројтер Фирт за петта победа во низа во Бундеслигата.

Левандовски не успеа да го најде патот до голот, за првпат од 11 февруари да не постигне гол за Баварците, но за среќа тука беа неговите соиграчи.

Томас Милер уште во 10. минута ги донесе гостите во водство, пред Џошуа Кимих во 31. минута да зголеми на 0:2. Проблеми за тимот на Јулијан Нагелсман предизвика црвениот картон на Бенжамин Павар во 48. минута, но во 68. минута тие поведоа со 0:3 по автоголот на Гризбек. Седрик Итен во 88. минута го постави конечниот резултат 1:3.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 минути

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија50 минути

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија58 минути

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија18 часа

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија18 часа

Министерството за здравство: 80 oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија19 часа

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа20 часа

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа20 часа

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ23 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија23 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија23 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет1 ден

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија1 ден

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет1 ден

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ2 дена

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија2 дена

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија2 дена

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет2 дена

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Досие