Контакт

Спорт

Американците останаа без селектор

Објавено пред

Грег Поповиќ ќе отстапи од кормилото на кошаркарската репрезентација на САД. Тренерот кој има пет НБА титули со Сан Антонио Спарс, стана селектор во 2016 година, по завршувањето на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Во ерата на Поповиќ, САД учествуваа на две големи натпреварувања.

На Светското првенство во Кина пред две години, кога едвај успеа да состави тим, Поповиќ со САД го освои седмото место.

72-годишниот тренер, потоа успеа да го однесе тимот до златниот медал на ОИ во Токио и покрај тоа што турнирот го започна со пораз од Франција.

Првиот човек на националниот тим на САД, Грент Хил, соопштил дека името на новиот селектор ќе биде познато пред 19.октомври за кога е закажан стартот на новата сезона во НБА.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зидан нема намера да биде тренер на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Зинедин Зидан не сака да биде менаџер на Манчестер јунајтед, тврдат француските и англиските медиуми. Името на поранешниот тренер на Реал Мадрид, медиумите го поврзуваа со „црвените ѓаволи“.

Зидан има намера да ја преземе француската репрезентација по завршувањето на Светското првенство во Катар. Поради тоа тој не бил заинтересиран за менаџерската позиција во Манчестер јунајтед, тврди францускиот новинар, Жилијен Лорен.

Неможноста да го ангажираат Зидан, ги натерала клупските челници да не му врачау отказ на Оле Гунар Солскјер.

Неколку медиуми од Англија, денес објавија дека тој сигурно ќе го предводи Јунајтед, во сабота, против Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетик: Солксјер ќе го предводи Јунајтед и против Тотенхем

Објавено пред

И покрај тоа што се наоѓа под голем притисок, Оле Гунар Солскјер, ќе го предводи Манчестер јунајтед и на следниот натпревар.

„Атлетик“, пишува дека, клупските челници се уште не расправале за отказот. Ова значи дека Солскјер ќе го води Манчестер јунајтед, во сабота, против Тотенхем.

„Ток спорт“, тврди дека Солскјер се уште не добил отказ, бидејќи ја има поддршката од легендарниот менаџер Алекс Фергусон.

Манчестер јунајтед имаат тежок распоред, по гостувањето кај Тотенхем ги очекува уште едно, во Лигата на шампионите кај Аталанта, а потоа им следува градското дерби со Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл ќе работи на холандски погон

Објавено пред

Холанѓани би требало да го води Њукасл јунајтед во новата ера, која почна пред три недели кога клубот доби нови газди. На „Сент Џејмс парк“ сака да ги види спортскиот директор и тренерот на Ајакс, Марк Овермарс и Ерик тен Хаг.

„Заинтересирани се за овој проект. Тоа е голем предизвик. Овермарс е во Ајакс 10 години, направи сѐ што можеше за клубот. Набргу очекувајте конкретни потези од Њукасл и почеток на преговорите“, пишува холандски „Телеграф“.

Овермарс инсистира Тен Хаг да го преземе Ајакс во 2017 година. Поранешниот тренер на Утрехт со Ајакс доминира во холандското првенство и има забележителна улога во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Бектеши: Нема зголемување на цената на струјата до крајот на годината

До крајот на годината ќе има доволно количина на електрична енергија и сакам да ги уверам сите граѓани дека до...

Македонија2 часа

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментот им дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Oд таму додаваат дека Авганистанците...

Македонија4 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија4 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето за...

Свет4 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија5 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени од коронавирус изнесува 6.187 лица и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет5 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион21 час

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија21 час

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија23 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет24 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија1 ден

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Досие