Контакт

Спорт

Анадолу Ефес го здроби Фенер за прво финале во Евролигата! (видео)

Објавено пред

Шејн Ларкин и Василије Мициќ имаа партија на кариерата за да го предводат Анадолу Ефес до убедлива 92:73 (19:20, 26:20, 23:17, 24:16) победа над турскиот ривал Фенербахче и првпат во историјата на клубот да се пласираат во финалето на Евролигата.

Ларкин имаше 30 поени со 4 од 5 за два поена и 5 од 9 за три, а додаде и седум скока и седум асистенции, а Мициќ беше блиску до него со 25 поени (7 од 9 за два и 3 од 6 за три) и пет скока.

Двата тима беа израмнети од почетокот на мечот во Виторија, Шпанија, и ги погодија своите први пет обиди. Ефес направи мала 11:5 предност, но Фенербахче се врати за да има минимални 20:19 по првата четвртина. Сепак, потоа Мициќ со седум поени го предводеше Ефес до 29:22 водство за на полувремето да се отиде со 45:40 предност. Ларкин имаше 11 поени во третата четвртина за 68:57 водство за на крајот да стигнеат до импресивна победа над турскиот ривал.

За големата европска титула, Ефес ќе игра со подобриот од второто полуфинале меѓу актуелниот шампион Реал Мадрид и ЦСКА Москва, а мечот почнува во 21 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Росонерите“ му го расипаа враќањето на Михајловиќ на клупата на Болоња (видео)

Објавено пред

Синиша Михајловиќ се врати на клупата на Болоња по последната тура на хемотерапија, но фудбалерите на Милан му го расипаа кам-бекот однесувајќи 3:2 победа на „Ренато Дал’Ара“.

Михајловиќ доби аплаузи од домашната публика откако се врати на своето работно место по последната тура на хемотерапија за леукемијата и по трансплантација на коскената срж, а моментот беше посебен бидејќи го пречекуваше тимот кому му беше тренер во минатото.

Кшиштоф Пјонтек уште во 15. минута ги донесе гостите во водство со гол од пенал, пред Тео Ернандез во 32. минута да зголеми на 0:2. Сепак, Ернандез само осум минути подоцна си постигна автогол, давајќи надеж дека Болоња може да извлече барем реми.

Џакомо Бонавентура само што почна второто полувреме ја врати предноста од два гола за Милан, меѓутоа финишот на мечот беше многу интересен, откако Никола Сенсоне од пенал во 84. минута намали на 2:3.

Сепак, Милан изддржа и конечно сврза две победи во низа под водство на Стефано Пиоли и да се искачи на 9. место на табелата со 20 поени. Болоња пак, не успеа по сензационалната 2:1 победа над Наполи да собори уште еден голем ривал, и останува на 13. место на табелата со 16 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Американецот Томи Форд со прва победа на 30 години (видео)

Објавено пред

Американецот Томи Форд ја оствари својата прва победа во Светскиот куп во алпско скијање, откако на 30 години триумфираше на велеслаломот во Бивер Крик, Колорадо, ставајќи крај на најлошата американска серија без подиуми во СК.

Норвешките фаворити Хенрик Кристоферсен и Леиф Кристијан Нестволд-Хауген ги освоија местата на подиумот, додека ветеранот Тед Лигети, кој беше четврти по првото возење заврши на 11. место.

Форд стана првиот американски скијач со победа од СК по Тревис Генонг на спустот во јануари 2017 година, и прв Американец на подиумот по Лигети во јануари 2018 година.

Форд, кој учествуваше на Олимпијадите во 2010 и 2018 година, имаше четврто место на велеслаломот во Зелден, Австрија на 27 октомври како најдобар успех, а претходно минатата сезона имаше две петти места.

Светскиот куп во алпско скијање се сели во Вал Д’Изер, Франција, каде што следниот викенд на програмата има велеслалом и слалом.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Невиден“ натпревар во Србија! Луда магла на Јавор-Вождовац (видео)

Објавено пред

Јавор загуби дома со 1:2 од тимот на Вождовац во меч од српската Суперлига, кој може да се нарече и „невиден“, поради тоа што тешко дека малубројната публика можеше да забележи што има на теренот поради густата магла.

Во меч на граница на регуларноста, посебно во второто полувреме, гостите славеа со головите на Станисављевиќ и македонскиот интернационалец Марко Ѓорѓиевски, а Вождовац преку својот Твитер профил се „пофали“ со условите за игра.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 часа

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ13 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион14 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ17 часа

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ18 часа

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија18 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија20 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура21 час

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет21 час

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ22 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија23 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион1 ден

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија2 дена

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија2 дена

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија2 дена

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија2 дена

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија2 дена

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ2 дена

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет2 дена

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет2 дена

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Досие