Контакт

Спорт

Анчелоти: Евертон наскоро ќе се бори за титулата во Премиерлигата

Објавено пред

Тренерот на Евертон Карло Анчелоти се надева дека во блиската иднина неговиот тим ќе се бори за врвот во Премиерлигата. Италијанскиот стручњак го презеде Евертон кога тимот беше на само четири поени од опасната зона. Тој смета дека тимот има потенцијал да се бори со најдобрите тимови во лигата.

„Се надевам дека Евертон наскоро ќе биде тим што ќе се бори за првото место, заедно со великаните Ливерпул, Челси, Манчестер Јунајтед…“, рекол Анчелоти за „Скај Спорт“.

„Не знам колку време ќе ни биде потребно, но е надевам дека тоа ќе биде наскоро.Имаме млад тим кој може многу да напредува.“

Анчелоти проговорил и за градскиот ривал Ливерпул кој ја освои Премиерлигата оваа сезона.

„Сметам дека Ливерпул завршија фантастична работа во изминатите пет години. Откако дојде Јирген напредуваа од година во година и го надоградуваа тимот. Тоа е патот што треба и ние да го следиме“, заклучил Анчелоти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тебас: Големите клубови се себични ќе го уништат фудбалскиот екосистем

Објавено пред

Првиот човекна шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас, во интервју за агенцијата Ројтерс, рекол дека формирањето на Суепрлигата ќе го уништи фудбалскиот екосистем.

Изминатите месеци често се слуша дека најголемите европски клубови ќе се одвојат од УЕФА и ќе формираат Суперлига. Ваквата идеја ја поттикнала финансиската криза што ја предизвика пандемијата на коронавирусот. Според некои проценки клубовите ќе останат без 6 до 8,5 милијарди евра, кога работите ќе се нормализираат.

Тебас смета дека долгорочно, Суперлигата нема да им помогне на клубовите.

„Со или без пандемијата, оваа Суперлига, не само што ќе го уништи фудбалот во целост, односно ќе ги уништи националните првенства, туку ќе ги уништи и клубовите кои ја поддржуваат оваа идеја. Во краток рок ќе постигнат одреден успех, но долгорочно тоа ќе биде катастрофа. Клубовите не е се свесни дека радикални промени, каква што е ова, можат да имаат негативно влијание на среден и долг период“, рекол Тебас.

Во таа Суперлига од шпанските тимови треба да играат Барселона, Реал и Атлетико Мадрид. Барселона и Реал јавно и го поддржаа овој проект.

„Најдобро за фудбалот е да биде задржан овој екосистем. Имаме одличен систем во националните првенства и Лигата на шампионите. Тоа се стабилни проекти. Мораме да продолжиме да работиме според овој модел. Не можеме да си дозволиме радикални промени во актуелниот систем. Мораме да им пружиме заштита и сигурност на сите“, рекол Тебас и порачал.

„Време е да им кажеме: „Доста е!“, на клубовите кои само сакаат повеќе пари за себе и кои се подготвени да ги уништат националните првенства, Лигата на шампионите и историјата на европскиот фудбал. Мораме да ѝ кажеме „Не“ на себичноста“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрвоје Хорват е новиот селектор на Хрватска

Објавено пред

Хрвоје Хорват е новиот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Хорват на функцијата доаѓа на местото на лино Червар, кој поднесе оставка по дебаклот на Хрватите на Светското првенство во Египет.

Хорват, на последните три големи натпреварувања, му бил помошник на Червар. Тој е тренер на ракометниот клуб Нексе.

Токму Червар предложил 43-годишниот Хорват да биде неговиот наследник. Предлогот на Червар, веднаш бил прифатен од Управниот одбор на Ракометниот сојуз на Хрватска.

Довербата да ја предводи репрезентацијата Хорват ја добил пред Ивано Балиќ и Славко Голужа.

Хорват ќе дебитира на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Токио, кој од 12. до 14.март ќе се одржи во Монпеље. Покрај Хрватска, на турнирот ќе учествуваат Франција, Португалија и Тунис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Младите немаа среќа на ждрепката за ЕУРО 2023

Објавено пред

Младата македонска репрезентација ги дозна имињата на противниците, со кои ќе се соочи во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2023 година, кое ќе се одржи во Романија и Грузија.

Македонија во Х-групата ќе игра против Франција, Србија, Украина, Фарските острови и Ерменија.

Пласман на ЕП во 2023 ќе изборат победниците на деветти групи и најдобрата второпласирана селекција, додека останатите второпласирани ќе играат бараж. Како домаќини место на шампионатото веќе обезбедија Романија и Грузија.

Фото/ffm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Приведени уште две лица за случајот „Јавна соба“

Уште две лица се приведени за случајот „Јавна соба“, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Со двете нови лица...

Европа1 час

ЕУ испрати инспекција во фабриката на „Астразенека“ поради доцнењето на испораката на вакцини

Белгиските регулатори почнаа истрага во фабриката за производство на вакцини на компанијата „Астразенека“ близу Брисел. Истрагата ја побара Европската комисија...

Македонија3 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија4 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија4 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет5 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет5 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет5 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ6 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет7 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет7 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет7 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет8 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион8 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија17 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет21 час

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет21 час

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија22 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија1 ден

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија1 ден

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Досие