Контакт

Спорт

Анчелоти: Не сакам пазар во јануари, може да си замине кој не сака да игра

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти вели дека неговиот клуб нема да носи засилувања во јануарскиот преоден рок, иако не ја отфрли можноста некој да си замине од клубот по шпекулациите за „отпадниците“ Еден Азар и Иско.

Реал има одличен старт на сезоната, со прво место во Ла лига по 14 кола, и безбеден пласман во осминафиналето на ЛШ, но се тврдеше дека е можно да се купи некој фудбалер во јануари, со Килијан Мбапе и Антонио Ридигер како главни цели.

„Не ги сакам многу засилувањата во јануари. Ако има фудбалери кои не се среќни, можеме да размислуваме за заминување, но нема да потпишеме со никого. Имаме доволно силен тим за оваа сезона“, вели Анчелоти.

Анчелоти потврди дека Азар се враќа во составот за мечот со Атлетик Билбао во среда, но му посочи дека мора да работи на својата подготвеност.

„Мора да го подобри фитнесот, бидејќи има такви проблеми“, додава Анчелоти.

Спорт

Јокиќ Додека победуваме сѐ чувствувам добро

Објавено пред

Никола Јокиќ, актуелниот МВП во НБА лигата, со уште една одлична партија, го предводеше Денвер до победата над Детроит 117:111.

Јокиќ натпреварот го заврши со 34 поени, девет скока, осум асистенции, две украдени топки и една блокада.

„Се чувствувам добро, особено во последно време. Шутот ми оди добро, поагресивен сум на теренот. Тоа е така дека победуваме“, рекол Јокиќ.

Српскиот центар и оваа сезона е еден од главните кандидат за МВП наградата. Сезонава има одиграно 11 натпревари со трипл-дабл учинок.Прикажи повеќе...

Спорт

Хулигани упаднале на тренингот на Херта: Последно предупредување, знаеме каде живеете

Објавено пред

Фудбалерите на Херта лошо ја започнаа 2022 година, забележаа три порази и еднаш ремизираа во четирите одиграни напревари. Интересно поразите клубот од Берлин го доживеа на домашен терен. Последниот порази беше и очекуван, бидејќи дојде од фаворитот Баерн Минхен.

Германските медиуми, објавија дека, пред дуелот со Баерн, во саботата на тренингот, фудбалерите на Херта се соочиле со хулиганите на овој клуб.

Група од 80 хулигани, успеале да влезат на тренингот, кој бил затворен за јавноста. Клубот потврдил дека навивачите упаднале на тренингот.

Хулиганите испратиле кратка и јасна порака. „Ова е последно предупредување, знаеме каде живеете“.

Наводно со оваа порака, хулиганите сакале да ги мотивираат фудбалерите пред дуелот со Баерн.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Циндриќ: Ова првенство не требаше да се игра

Објавено пред

Поранешниот играч на Вардар, Лука Циндриќ, смета дека Европското првенство требаше да биде одложено. Сите репрезентации имаат проблем со коронавирусот, Хрватите во текот на подготoвките беа без неколку важни играчи, меѓу кои е и Циндриќ.

Играчот на Барселона, беше позитивен, десет дена мина во карантн, поради што го пропушти првиот меч на Хрватска во групата против Франција.

„Десет дена бев во карантин, буквално од постела влетав на теренот. Пред мечот со Данска, разговарав со момците од Франција кои ми се соиграчи во Барселона (Мем, Ричардсон, Фабрегас), дека ова е лудо и дека во вакви услови не требаше да се игра првенството. Ова за играчите претставува мачење, инквизиција“, рекол Циндриќ и дополнил.

„Направивме се за да се вратам во тимот, но заморот доаѓа многу побргу, тешко дишам од тие напори, немам сила. Не тренирав, дојдов само да играм. Ние немаме толкав избор на играчи, не сме Данска или Франција. Французите имаат играчи за извоз, па и покрај тоа Исланд ги надигра без поголеми проблеми. Тие можат да донесат силни и искусни играчи, а ние повикуваме млади момци кои сепак покажаа дека знаат да играат. Искуството сепак е пресудно, ЕХФ и ИХФ можеам малку повеќе се грижат за здравјето на играчите. Ова натпреварување, во ситуација кога коронавирусот дивее насекаде, не требаше да се одржи“.

Хрватска, остана без шанси за место во полу-финалето, до крајот на првенството ќе играат против Исланд и Холандија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе Предлог на Закон за изменување и...

Македонија31 минута

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Македонија1 час

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет2 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија2 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет3 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет3 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет4 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија15 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија16 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет18 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија20 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија23 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ24 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Досие