Контакт

Спорт

Андре Силва во голгетерска серија, Ајнтрахт лесно во Бремен (видео)

Објавено пред

Андре Силва го постигна својот четврти гол по рестартот на Бундеслигата за да ги предводи Ајнтрахт Франкфурт до 3:0 победа на гостувањето кај Вердер Бремен, рушејќи ги надежите на домаќините за излегување од зоната за испаѓање.

Португалецот Силва, кој дојде во Бундеслигата од Милан, го отвори резултатот во 61. минута по асистенција на Филип Костиќ, пред Штефан Илзанкер во 81. минута и 90. минута да ја потврди победата со која Ајнтрахт скокна на 11. место на табелата со 35 поени.

За Вердер пак, ова е разочарувачки финиш на низата на три натпревари без пораз, и тие остануваат претпоследни во Бундеслигата со 25 поени, три поени од 15-пласираниот Мајнц.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Далиќ ќе ги предводи „коцкастите“ и во Катар, во 2022 година

Објавено пред

Селекторот на фудбалската селекција на Хрватска, Златко Далиќ останува на клупата на „коцкастите“. Иако неговиот договор истече минатиот месец и делуваше дека сака да ја напушти хрватската фудбалска селекција, сепак светскиот вицешампион од Русија и наредните две години останува на клупата на Хрватска.

Далиќ добиваше милионски понуди од азијски репрезентации, но на крајот се одлучи за татковината.

До крајот на овој месец се очекува официјалното продолжување на договорот. Ако нема промени во меѓувреме, тој ќе биде на кормилото на „коцкастите“ и на ЕП во 2021 година, но и на СП во Катар 2022 година, секако доколку Хрватска обезбеди пласман.

Златко Далиќ и понатаму ќе има годишна плата од 1.5 милиони евра, информираат хрватските медиуми.

На 30 натпревари како селектор на Хрватска, има 18 победи, 5 нерешени и 7 порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија извиси за вајлд карта за СП, профитираа Полска и Русија

Објавено пред

Светската ракометната федерација (ИХФ) ги додели двете вајлд карти за Светското првенство што идната година во јануари ќе се одржи во Египет, но Македонија не е меѓу среќниците. Привилегирано учество на Мундијалот ќе има за Полска, односно за Русија.

Иако Македонија, според резултатите од последниот европски шампион, беше најблиску до вајлд картата, сепак челниците на светскиот ракомет не мислеа така.

„ИХФ доби апликации за вајлд-карта од неколку федерации. При решавање и носење на одлука во целиот процес земени беа предвид генералниот развој на ракометот во конкретната земја, глобалниот ефект врз ракометот кој би го имало доделувањето на вајлд-карта на конкретната земја, но исто така и економските причини, особено во време на Ковид-19“ – велат од ИХФ.

Полска на последното ЕП заврши на 21 место, а Русија беше една позиција зад нив.

Иако во Македонија ракометот е спорт број 1, сепак ИХФ бара „голем пазар“, а нашата земја не е тоа.

Македонија ќе пропушти Мундијал првпат по цели 10 години. Последен пат отсуствувавме од СП во Шведска, во 2011 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси отпатуваа во Орландо без Ленард

Објавено пред

Крилниот кошаркар на Лос Анџелес Клиперс, Каваи Ленард не отпатува со екипата во Орландо каде на крајот на месецов ќе се продолжи сезоната во НБА лигата.

Како што пренесува „ЕСПН“, Ленард на Флорида не отишол од семејни причини, а се очекува на Клиперси да им се придружи за неколку дена.

Ленард до прекинот на сеозната во март годинава имаше учинок од приближно 27 поени, 7 скока и 5 асистенции на меч, па тој е најзаслужниот што ЛА Клиперс се втори на Западот со скор 44-20, веднаш за градскиот ривал Лејкерс кој има 49-14.

Со дуелот меѓу овие две екипи ќе продолжи сезоната која беше прекината поради пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија2 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија3 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ3 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија4 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет5 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион5 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион7 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет8 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион8 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ9 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија9 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион10 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија11 час

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион11 час

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија12 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион21 час

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион22 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион23 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет1 ден

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Досие