Контакт

Спорт

Андреску сензационална победничка во Индијан Велс

Објавено пред

Тинејџерката од Канада Бјанка Андреску е сензационалната победничка на мастерсот во Индијан Велс. Андреску, 60. на ВТА-листата, во финалето ја победи Германката Анжелик Кербер со 2:1 (6:4, 3:6, 6:4). Мечот траеше два часа и 18 минути.

18-годишната Канаѓанка потенцијалот го најави на Австралија опен, а во Индијан Велс ја збриша конкуренцијата.

На патот до финалето таа ги победуваше Ирина Бега, Доминика Цибулкова, Стефани Фогел, Џијанг Ванг, ја декласира Гарбиње Мугуруса со 6:0, 6:1, а во полуфиналето ја победи Елина Свитолина.

Андреску сезоната ја почна на 178. место, во Индијан Велс дојде како 60. во светот, а од денес се наоѓа на 24. позиција на ВТА-листата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајката на Дончиќ и однесе вредни подароци на мајката на Дражен (фото)

Објавено пред

Музејско-меморијалниот центар Дражен Петровиќ од денеска е пободат за два нови вредни експонати, пренесуваат хрватските медиуми.

Мирјам Потербин, мајката на НБА-ѕвездата од Словенија, Лука Дончиќ е во Загреб каде се сретна со Бисерка Петровиќ, мајката на легендарниот кошаркарски витруоз, Дражен Петровиќ. Мајката на словенечкиот ас и подари на Петровиќ два дреса, едниот на Лука, а другиот на неговиот клупски колега, Дирк Новицки.

„Наследниците на Дражен. Благодарност до Дирк Новицки и Лука Дончиќ, а посебно до неговата мајка Мирјам Потербин на нејзината аквизиција“ – стои на службената страница на музејот.

Мајката на Лука изјавила дека многу ја почитува мајката на Дражен посебно за се тоа што го прави за неговиот музеј.
Бисерка Петровиќ, пак, била воодушевена од гестот и рекла дека покрај дресот на Мајкл Џордан, ова претставува врв.

Прикажи повеќе...

Спорт

Видал ќе добие нов договор од Барселона

Објавено пред

Многумина се сомневаа во одлуката на Барселона кога минатото лето во тимот пристигна Артуро Видал. Искусниот Чилеанец сепак успеа да се наметна кај тренерот Ернесто Валверде, а неговите добри изданија во клубот се подготвени да ги наградат со нов договор.

Артуро Видал има договор со Барселона до 2021 година, а според каталонскиот весник „Спорт“, во клубот имале намера да го задржат уште една сезона.

„Секогаш дава се од себе на теренот и вложува повеќе труд од останатите, тоа е неговиот најголем квалитет“, рекол тренерот Валверде.

Чилеанецот сезонава настапил на 45 натпревари за Барселона, има учинок од два гола и пет асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари под истрага на ФА

Објавено пред

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) покренала истрага против менаџерот на Челси, Маурицио Сари, поради неговото неспортско однесување на натпреварот против Барнли (2:2). Сари од главниот судија беше испратен на трибините.

Челси, во вторникот против Барнли, остана без два важни бода во борбата за четвртата позиција на табелата. „Сините“, во второто полувреме, никако не успеаја да го пробијат бункерот на противникот.

Во финишот, најпрвин поради една нервозна реакција, а потоа дека го напуштил предвидениот простор за тренерите Сари беше испратен меѓу гледачите.

По мечот, помошникот на Сари, Џанфранко Зола, рекол дека некој од тимот на Барнли го навредил тренерот.

„Маурицио е незадоволен. ова беше фудбалски натпревар. Некои работи често се говорат под налетот на адреналинот“.

Сари подоцна не се појавил ниту на прес конференцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциск ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија31 минута

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 20191 час

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ2 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија4 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија4 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија5 часа

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија6 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет6 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија20 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет1 ден

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија1 ден

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 ден

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 ден

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Досие