Контакт

Спорт

Ангеловски: Нашиот сон е пласман на ЕУРО 2020

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација квалификациите за ЕУРО 2020 ќе ги отвори против Летонија во Скопје. Првиот тренинг, кој ќе се одржи вечерва во 18.45 часот, ќе го пропушти само голманот на Рајо Валјекано, Столе Димитиревски.

Селекторот Игор Ангеловски, на првиот собир во хотелот „Гранд Плаза“, информираше дека поради повреди од спискот отпаднале стандардните Иван Тричковски и Стефан Спировски.

„Добро знаеме што не очекува, тоа е старт на квалификациите за ЕП 2020. Чест е да се работи со овие момци, сега целата јавност од нив бара да се пласираат на ЕП 2020. Ние одиме од натпревар во натпревар. Што се однесува до противникот, имавме доволно време да направиме детална анализа. Се работи за тим составен претежно од домашниот шампионат и ривал доста незгоден при прекините и дуел играта. Мора да внимаваме при тие работи. Не бегаме од улогата на фаворити, сакаме да победуваме против секого. Рано е да говориме за целите во овој циклус. Не би говорел за цели, Македонија има два начина да се избори за ЕП 2020, што е цел и сон на сите. Се надевам дека ќе го оствариме“, изјави македонскиот селектор.

Натпреварот против Летонија ќе биде 100 за Горан Пандев во дресот на националниот тим.

Ферхан Хасани смета овој јубилеј на капитенот треба да биде дополнителен мотив за играчите.

„Во денешниот фудбал нема слаб противник, ние игравме добро на изминатите натпревар и ќе се обидеме да продолжиме во тој ритам. На мечот со Летонија имаме дополнителен мотив за победа. Да триумфираме и за Горан Пандев кој ќе настапи по 100 пат за Македонија. Тој е пример за човек и голем спортист и чест е да бидеш во ист тим со Панде“, истакна Хасани.

Македонија, в четврток од 20.45 часот ќе ја пречека Летонија, а три дена подоцна избраниците на селекторот Англеовски ќе гостуваат во Словенија.

фото/ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манарино и Риски со трофеите од Росмален, Беретини со триумф во Штутгарт

Објавено пред

Американката Елисон Риски се врати од загубениот прв сет без освоен гем за да спаси пет меч-топки за 0:6/7:6(3)/7:5 победа над домашната фаворитка Кики Бертенс во финалето на Либема опен во Хертогенбош.

Бертенс имаше три меч-топки при 5:4 во вториот сет, но Американката успеа да ги спаси за да израмни на 5:5, по што спаси уште две меч-топки во 12-тиот гем за да примора тај-брејк. Во третиот сет имаше два брејка пред дождот да примора пауза при 3:3. Риски се врати посилна по паузата за да ја освои својата втора титула, прва по 5 години.

Машката титула од подготвителниот турнир за Вимблдон отиде кај Французинот Адријан Манарино откако тој победи во два меча во неделата за титулата. Манарино со 7:6(7)/6:3 го победи Австралиецот Џордан Томпсон за трофејот.

Во Штутгарт пак, канадскиот тинејџер Феликс Оже-Алиасим повторно не успеа да ја освои првата титула, откако Италијанецот Матео Беретини го победи со 6:4/7:6(11). 18-годишниот Оже-Алиасим скокна на 21. место на АТП листата, но ова е трет пораз во финалиња оваа сезона за него. За 30-рангираниот Беретини ова е трета титула во кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве го потврдија Маурицио Сари како нов тренер!

Објавено пред

Јувентус и официјално го промовираа Маурицио Сари како нов тренер по неговото заминување од Челси по само една сезона во премиерлигашот.

Поранешниот тренер на Наполи пристигна на „Стемфорд бриџ“ минатото лето со договор до јуни 2021 година, но по преговорите на неговиот агент Фаљи Рамадани, тој доби предвремено раскинување на договорот. Иако не се објавени детали за компензацијата која Јувентус ќе ја плати, италијанските извори ја поставуваат на само 1.5 милиони евра, додека англиските извори тврдат дека се работи за сума од 5 до 15 милиони евра.

„Маурицио веруваше дека е потребно да биде поблиску до своето семејство за да се грижи за своите стари родители. Му благодариме за сезоната и за напорната работа и му честитаме на секоја наредна работа“, вели директорот на Челси, Марина Грановскаја, во соопштението на клубот.

Сари потпишува тригодишен договор со „бјанконерите“, наводно вреден 6 милиони евра по сезона, и на „Алијанц стадионот“ ќе го замени Масимилијано Алегри, кој си замина по пет титули во низа во домашниот шампионат.

Сари заминува од Челси со респектибилни 40 победи, 11 ремија и 12 порази и титула од Лига Европа, со просек од 2.08 поени по натпревар. Се очекува неговото место во Челси да го пополни сегашниот менаџер на Дерби каунти и легенда на „сините“, Френк Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малку среќа и за Алонсо – повторно победи на 24 часа Ле Ман!

Објавено пред

Тојота доминантно победи на легендарната трка на издржливост 24 часа Ле Ман, но повторно имаше малку драма откако проблемите за автомобилот со број 7 имаше проблеми за да предаде нова победа на Фернандо Алонсо, Себастиен Буеми и Казуки Накаџима.

ТС050 Хибридот со број 7 на Мајк Конвеј, Камуи Кобајаши и Хозе Марија Лопез ја имаше предноста во текот на целата трка во однос на бројот 7 на Алонсо, Буеми и Накаџима, но на нешто повеќе од еден час од трката тие мораа да сменат задно десно тркало и ја загуби предност од 2 минути. На крајот, тие мораа уште еднаш два влезат во боксот и на крајот завршија на второто место со 16 секунди заостанување.

Со оваа победа, Алонсо, Накаџима и Буеми исто така ја освоија и титулта во Светскиот ендуранс шампионат (ВЕЦ) на ФИА, прв трофеј за Алонсо и Накаџима и втор за Буеми по тој во 2014 година.

Доминацијата на Тојота беше толку голема, што по пет часа сите ривали беа поминати за цел круг, и третопласираниот автомобил на СМП Рејсинг (Штофел Фандорне, Михаил Алешин и Виталиј Петров) заврши со заостанување од шест круга.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Невреме кај Кичево – град ги прекри патиштата, сообраќајот отежнат

Силно невреме проследено со пороен дожд и град го зафати подрачјето во близина на Кичево. На патот после Кичево, кога...

Македонија1 час

Почна седницата на Централниот одбор на СДСМ

Деветтата седница на Централниот одбор на СДСМ почна пред малку во Охрид. Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, денеска од...

Вести2 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт4 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет5 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ7 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет8 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет9 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет9 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет9 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски23 часа

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија1 ден

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија1 ден

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија1 ден

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија1 ден

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија1 ден

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ1 ден

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија1 ден

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија1 ден

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Досие