Контакт

Спорт

Англичаните тријат раце, го сакаат Мундијалот во 2022 наместо Катар!

Објавено пред

Поранешниот претседател на УЕФА, легендарниот француски фудбалски ас, Мишел Платини утринава е приведен поради сомнеж за малверзации околу доделувањето на организацијата на Светското првенство на Катар во 2022 година. Според многумина, нема да биде изненадување доколку Мундијалот во 2022 и биде доделен да го организира сосема друга држава.

Уште во 2010 година Катар ја доби организацијата на Мундијалот, иако тогаш беа спорни временските услови, спортската традиција, стадионите и непочитувањето на човековите права, а светските медиуми шпекулираа дека ФИФА веќе има „заменски“ организатори на фудбалскиот турнир.

Иако Катарците пред 9 години во „финалето“ за добивање на организацијата го победија САД, прв фаворит да биде домаќин на Мундијалот во 2022 година е Англија.

Букмејкерите од притворањето на Платини значително ги симнаа квотите за Англичаните да ја добијат организацијата, нормално ако им биде одземена на Арапите.
Во Англија не би имале преголем проблем со стадионите затоа што освен „Вембли“ во овој век се изградени неколку преубави стадиони.

САД пак се споменуваат како најголем противкандидат на Англија иако веќе ја добија организацијата за Мундијалот во 2026, заедно со Мексико и Канада.
Надеж дека може да им се посреќи имаат и Шпанците кои беа организатори во 1982 година, а во игра се и Аргентинците кои во 1986 успешно организираа фудбалски Мундијал.

Јасно е дека доколку на Катар на 3 години ред почетокот на СП му се одземе организацијата, тоа ќе биде преседан во историјата на фудбалот, но ако се испостави дека имало корупција – тоа ќе биде неминовен потег.

Британски „Телеграф“ пишува дека Платини со челникот на Фудбалскиот сојуз на Катар се сретнал меѓу 30 и 50 пати, а дека имало корупција покажува и фактот што две третини од тогашниот состав на Извршниот комитет на ФИФА е сменет или под истрага, додека самиот Платини во 2015 е суспендиран на 8 години поради малверзации.

Спорт

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Објавено пред

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во Лигата на шампионите во последните три сезони, Вардар победи 33:31 (16:17).

Вардар новата сезона во Лигата на шампионите ја започна на идентичен начин како и минатата, со победа во Монпелје. Ланската сезона по таа победа Вардар ја заклучи со победа на завршниот турнир.

Со оглед на тоа дека е почеток на сезоната двата тима одиграа меч со многу осцилации, иако е впечатокот дека Вардар и порано можеше да ја обезбеди победата. Марин Шего, голманот на Монпелје ја правше разликата на теренот.

На крајот тој заврши со 10 одбрани, од кои четири беа против Тимур Дибиров. На другата страна голманите на Вардар, Гебдан и Кугис, завршија со седум одбрани, но Алжирецот имаше две интервенции во последните осум минути кога Вардар ја врати предноста на своја страна.

Првото полувреме беше израмнето, предноста беше кај едните и другите, а ниту еден од тимовите немаше поголема предност од два гола. Сепак на одморот домаќините имаа гол предност.

Вардар го издржаа притисокот на почетокот на второто полувреме кога Французите создадоа разлика од три гола. До 45 минута Вардар направи пресврт со серија 6-3 (23:20).

Драматичниот финиш му припадна на Вардар, Скубе постигна два гола, Шишкарев еден и избори исклучување и црвен картон за Дуарте. На две минути до крајот Скубе со уште еден гол стави точка на победата.

Токму Словенецот Скубе беше најефикасен на мечот со осум гола, Дибиров постигна шест, Шишкарев пет, а Атман четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрахам ги сруши Вулфси, „покер“ на Тотенхем против Палас (Видео)

Објавено пред

Челси и Тотенхем забележаа убедливи победи во петтото коло во Премиер лигата, во кое Манчестер Јунајтед од белата точка ја прекинаа серијата од три натпревари без победа.

На тешкото гостување кај Вулверхемптон Челси забележаа убедлива победа благодарение на младиот напаѓач Теми Абрахам кој го постигна својот прв хет-трик во кариерата во Премиер лигата. Абрахам барем до вечерва кога Сити ќе го одиграат својот натпревар ќе биде прв стрелец во елитната англиска конкуренција.

Мечот со Вулвархемптон уште еднаш покажа дека Челси е најслаб во одбраната и тука Лампард ќе има најмногу работа.

„Сините“ во интервалот од 31 до 55 минута постигнаа четири гола. Најпрвин Томори го постигна деби голот за Челси, а потоа од 34 до 55 минута Абрахам запиша хет-трик.

Абрахам со авто-гол се погрижи овој натпревар целосно да биде негов. Во 85 минута Кутроне со својот прв гол во Англија намали на 2-4, а конечните 2-5 ги постави Маунт во 96 минута.

Во малото лондонско дерби Тотенхем за 35 минути го победија Кристал Палас. Од 10 до 45 минута два гола постигна Сон, Ван Анхолт ја погоди својата мрежа, а меѓу стрелците се запиша и Ламела.

Манчестер Јунајтед победија по пауза од три кола. На „Олд Трафорд“ падна Лестер благодарени ан голот од пенал што го постигна Рашфорд во шестата минута.

Брајтон и Барнли освоија по еден бод откако одиграа 1:1, додека Саутемптон победија со 1:0 во Шефилд.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Милионерите“ го растурија Леверкузен (Видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд го декласира Беар Лверкузен со 4-0 во дерби мечот одигран во рамките на четвртото коло во Бундес лигата. Победи во попладневните натпревари забележаа уште Мајнц, Аугсбург, Борусија Менхенгладбах и Вердер.

„Милионерите“ од Дортмунд се искупија за киксот кај Унион Берлин во минатото коло и пред своите гледачи го декласираа Баер.

Серијата на голови ја отвори Пако Алкасер во 28 минута. До крајот на првиот дел Хакими ја погоди гредата. Во вториот дел Ројс ја потврди предноста во 50 минута, а во финишот катастрофата на Баер ја потврдија Гереиро во 83 и Ројс со својот втор гол во 90 минута.

Резултати:

Аугсбург-Ајнтрахт 2:1
Келн-Борусија Менхенгладбах 0:1
Унион Берлин-Вердер 1:2
Мајнц-Херта 2:1

Вечерва во дербито на колото ќе играат Лајпциг и Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт55 минути

Победнички старт за Вардар во Лигата на шампионите

Европскиот првак Вардар со победа ја започна одбраната на титулата во Лигата на шампионите. Во Монпелје, дуелот на победниците во...

Европа1 час

Околу 25.000 луѓе протестираа за еколошки транспорт на Саемот за автомобили во Франкфурт

Илјадници демонстранти се собраа денес, поради Саемот за автомобили во Франкфурт (IAA), истакнувајќи ги своите барања за зголемување на еколошкиот...

Топ4 часа

Во „порше“ кај Куманово пронајдени 16 мигранти

Шеснаесет мигранти од кои две деца биле пронајдени при полициска контрола на автопатот Куманово – премин Табановце, во раните утрински...

Македонија5 часа

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна...

Македонија7 часа

Стотина пожарникари и волонтери ги гаснеа пожарите во Прилепско, зафатени се 400 хектари шума

Пожарите кои вчера избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола. Во нивното гаснење учествуваа Територијалната противпожарна единица...

Свет8 часа

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во...

Спорт9 часа

УЕФА: Во преодниот рок се потрошени четири милијарди евра

Европските клубови во летниот преоден рок на трансфери потрошиле 3,98 милијарди евра, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА наведува дека...

Свет9 часа

(Видео) Сноуден проговори за неговиот живот во Русија: Тајно се оженив и не стравувам дека можат да ме убијат на улица

Поранешниот американски разузнавач и свиркач Едвард Сноуден, кој избега во Русија, вели дека благодарение на неговите откритија, тој сега живее...

Свет10 часа

Иранка се запали со бензин откако била фатена дека се облекува како маж за да гледа фудбал

Иранка се запали со бензин откако била приведена поради тоа што се облекувала како маж за да може да влезе...

Свет11 час

Финска: ЕУ да престане да увезува говедско месо и соја од Бразил

Европската унија (ЕУ) треба да го блокира увозот на говедско месо од Бразил и да размисли за суспендирање на увозот...

Македонија11 час

Локализиран пожарот кај Плетвар, по седум часа пуштен во сообраќај патот Прилеп – Росоман

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски...

Македонија11 час

Собранието ќе одржи седница за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за денеска во 13 часот ја закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица...

Спорт22 часа

Де Хеа стана најплатениот фудбалер на Манчестер јунајтед

Давид де Хеа потпишал нов договор со Манчестер јунајтед по преговори кои траеја (пре)долго, откако клубот „потклекнал“ и се согласил...

Регион22 часа

Во Мостар отворен првиот ресторан во кој работат само лица со посебни потреби

Во Мостар е отворен ресторанот „Лонато“ како дел од Центарот за деца и млади Los Rosales, во кој ќе работат...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ: Има поважни работи во животот од тениските рекорди

Новак Ѓоковиќ го очекува неизвесен крај на сезоната кога поради повредата на рамото (која придонесе да се повлече од САД...

Македонија1 ден

(Видео) Ивановска: Го викнавме Кочо Анѓушев на отчет за „Тополки“

За неколку актуелни случаи на сомнежи за корупција пријавени во Државната комисија за спречување на корупцијата, многу набргу ќе има...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Боки 13 и Кичеец

Судот им го продолжи притворот за уште 30 дена на Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец,...

Македонија1 ден

Љупчо Палевски приведен во Белград, сакал да замине во Русија

Во Белград е уапсен бизнисменот Љупчо Палевски – Палчо. Според тековните информации, апсењето се случило вчера кога Палевски сакал да...

Македонија1 ден

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој...

Македонија1 ден

Сите судења за предмети на СЈО се одложени

Сите закажани рочишта за денеска за предметите кои ги води Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, „Титаник 3“ и „Тортура“, беа одложени...

Досие