Контакт

Спорт

Англија е класа за Украина

Објавено пред

Англија ја комплетираше листата на полу-финалисти на Европското првенство. Англичаните, во последното четврт-финале, ја декласираа Украина со 4:0.

Фудбалерите на Герет Саутгејт, ја оправдаа фаворитската улога, против лимитираниот противник, кој покажа дека има лоша одбрана која не знае како да се брани при нафрлувањата од корнери или слободни удари. Три од четирите гола, Англија ги постигна со удари со глава.

Триумфот го најави Хари Кејн по само четири минути игра. До крајот на полувремето, Деклан Рајс имаше добра шанса, меѓутоа неговиот удар од 20 метри успеа да го одбрани Бушчан.

Украинците, во првите 45.минути неколку пати се обидоа, но не успеаја сериозно да се заканат кон голот на Пикфорд.

Украинскиот тим потона целосно во првите пет минути од второто полувреме. Хари Мегваер во 47.минута зголеми на 2:0, а три минути подоцна Кејн го постигна својот втор гол. Асистент за овие голови беше Лук Шо.

Конечниот резултат во 63.минута го постави Џордан Хендерсон во 63.минута. Интересно за Хендерсон ова е деби гол во дресот на репрезентацијата, во неговиот 62.настап.

Англија на 7.јули, во полу-финалето ќе игра против Данска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Минималец на Бразил против Египет, Мексико ја декласира Кореја, Јапонија на пенали го доби Нов Зеланд

Објавено пред

По Шпанија и олимписките селекции на Јапонија, Мексико и Бразил обезбедија пласман во полу-финалето на турнирот во Токио.

Бразил со еден постигнат гол успеа да го елиминира Египет во четврт-финалето. Голот на одлука го постигна Куња во 37.минута. Асистент беше најдобриот стрелец на турнирот Ришарлисон.

Јапонија и Нов Зеланд патникот во полу-финалето го решија во пенал серијата, откако по 90 и 120.минути игра немаше голови.

Мексико ја декласира Јужна Кореја со 6:3. Кордова и Мартин постигнаа по два гола за Мексико, а по еднаш меѓу стрелците се запишаа Ромо и Агире.

Мексикот во полу-финалето ќе игра против Бразил, а Јапонија против Шпанија. Натпреварите ќе се одиграат во вторник.Прикажи повеќе...

Спорт

Мешаната штафета на Полска испиша историја, Стол ја потврди доминацијата во фрлање диск

Објавено пред

Даниел Стол од Шведска, во фрлање диск и мешаната штафета на Полска на 4×400 метри освоија златни медали на Олимписките игри во Токио.

Најголемиот фаворит во фрлање диск, Стол, со далечина од 68,90 метри, го освои најсјаното одличје во Токио. Далечината која му беше доволна за победа, Стол ја забележа во втората серија.

Стол ја потврди доминацијата во оваа дисциплина, бидејчи е и актуелен светски првак од Доха.

Успехот на Шведска го надополни, Симон Петерсон, со освоениот сребрен медал. Петерсон го фрли дискот на далечина од 67,37 метри.

Голем успех оствари и Австриецот, Лукас Вајсхадингер кој со 67,07 го освои третото место.

Полска влезе во историјата на Олимпијадите, како прва држава која победила во новата дисциплина, мешана штафета 4×400 метри.

Карол Залавски, Наталија Качмарек, Јустина Свијти и Кајетан Душински забележаа време 3:09.87 минути. Полјаците ги изненадија фаворитите, репрезентативците на САД, кои на крајот го освоија третото место.

Пред САД, заврши шатафетата на Доминиканска република (3:10.21 минути). Доминикаците са само една стотинка беа побрзи од штафетата на САД.

Прикажи повеќе...

Спорт

Илејн Томпсон го одбрани златото на 100 метри

Објавено пред

Атлетичарките од Јамајка победија на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио. Златниот медал, со време на нов олимписки рекорд, го одбрани Илејн Томпсон. Таа ја победи големата фаворитка, двократната олимписка шампионка (2008, 2012), Шели-Ен Фрејзер-Прајс, која победуваше на претходните две олимпијади. на најниското скалило на пиедесталот се искачи Шерика Џексон.

Илејн Топмсон, во финалето, забележа резултат 10.61 секунди. Времето на новиот олимписки рекорд е вториот најдобар резултат во историјата на 100 метри, во женска конкуренција.

Фаворитката Фрејзер-Прајс во целта влезе со време 10.74 секунди. Ова време за само две стотинки беше побрзо од резултатот што го постигна трето пласираната Џексон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија4 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет5 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт6 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија6 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија7 часа

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија8 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион20 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион22 часа

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија1 ден

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија1 ден

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија1 ден

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 ден

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 ден

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет1 ден

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Досие