Контакт

Спорт

Аргентина со Агуеро, но без Икарди на Копа Америка

Објавено пред

Аргентинскиот селектор Лионел Скалони и официјално потврди дека Мауро Икарди не е во составот за Копа Америка ова лето, објавувајќи го списокот на 23 фудбалери на кои ќе смета на континенталното натпреварување во Бразил.

Од друга страна „албиселесте“ се засилени со гол-машината на Манчестер сити, Серхио Агуеро, а секако лидер на тимот ќе биде Лионел Меси. Аргентина во Бразил ќе се обиде да ја прекине лошата серија на порази, откако на последните две изданија на континенталниот шампионат на Јужна Америка губеше во финалето од Чиле.

Целосниот тим за Копа Америка на Аргентина е следниот:

Голмани: Андрада, Армани, Маркесин,

Одбрана: Фојт, Фунес Мори, Отаменди, Пецелја, Каско, Акуња, Саравија, Таљафико,

Среден ред: Паредес, Гвидо Родригез, Ло Селсо, Переира, Паласиос, Де Паул,

Напад: Агуеро, Ди Марија, Дибала, Мартинез, Меси, Матијас Суарез.

Спорт

Копа Америка: Кавани, Суарез и другарите покажаа класа против Еквадор (видео)

Објавено пред

Во првото коло на Копа Америка, репрезентацијата на Уругвај го декласираше Еквадор со 4-0 во рамки на групата Ц.

Уругвајците, предводени од Едисон Кавани и Луис Суарез уште од стартот на мечот тргнаа фуриозно, па прашањето на победникот го решија уште во првото полувреме.

epa07653018 Uruguayan Luis Suarez (L) celebrates a goal with his teammate Edinson Cavani during the Copa America 2019 Group C soccer match between Uruguay and Ecuador, at Mineirao Stadium in Bello Horizonte, Brazil, 16 June 2019. EPA-EFE/Paulo Fonseca

Лодеиро на асистенција на Суарез погоди за 1-0 уште во 6 минута.

Во 24 минута играчот на Еквадор, Квинтерос доби црвен картон, а веднаш потоа Кавани со ножички погоди за 2-0.

До крајот на полувремето Суарез погоди за убедливи 3-0.

Конечните 4-0 беа постигнати со автоголот на Еквадорецот Артуро Рафаел Мина Меза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Копа Америка 2019: Катарците извлекоа реми со Парагвај (видео)

Објавено пред

„Гостите“ на Копа Америка, Катар успеаја да стигнат до 2:2 реми против Парагвај на прекрасната „Маракана“ во Рио де Жанеиро, откако до 68. минута губеа со 2:0 во меч од групата Б, каде што вчера Колумбија со 2:0 беше подобра од Аргентина.

Парагвајците стигнаа до рано водство откако Мигуел играше со рака во својот шестнаесетник, а ветеранот Оскар Кардозо го совлада Ал Шиб од белата точка. По ова, Катар доминираше во играта и во поседот на топката во првото полувреме, а само што почна второто полувреме, Парагвајците зголемина на 2:0 откако во 56. минута, Дерлис Гонзалез постигна фантастичен гол од 25 метри.

Меѓутоа, актуелните азиски шампиони и домаќини на следното СП во 2022 година, покажаа дека не се тим за потценување. Во 68. минута, Салман му даде одлична топка на Али, кој постигна прекрасен гол за 2:1. Во 77. минута стигна и израмнувањето, откако по една лоша интервенција на одбраната на Парагвај, ударот на Хухи беше одбранет, а Рохас ја смести топката во сопствената мрежа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ал-Хелаифи кон ѕвездите на ПСЖ: Ако не ви се допаѓа, тогаш чао!

Објавено пред

Претседателот на Пари Сен-Жермен, катарскиот милијардер Насер Ал-Хелаифи ги предупреди фудбалерите на клубот дека веќе нема да толерира „однесување како селебрити“.

Шпекулациите во Франција постојано тврдеа дека во соблекувалната има несогласувања и поделби, посебно меѓу Единсон Кавани и Нејмар, и сега Ал-Хелаифи во интервју за „Франс фудбал“ најави дека ќе има промена на слободата која ја уживаа високоплатените фудбалери.

„Веќе не сакам однесување како селебрити на моите фудбалери. Тие ќе мораат да ги преземат своите обврски многу повеќе од претходно. Мора да биде сосема поинаку. Да прават повеќе, да работат повеќе. Не се тука да се задоволуваат. Ако не се согласуваат, вратите се отворени. Чао!“, изјави Ал-Хелаифи.

Овие изјави доаѓаат во момент кога двата најскапи фудбалери на светот, Нејмар и Килијан Мбапе, се поврзувани со трансфери. За Нејмар повторно се „кренаа“ шпекулациите дека ќе заврши во Барселона, додека Реал Мадрид се многу заинтересирани за Килијан Мбапе, кој неодамна изјави дека сака поинаков пристап на ПСЖ во иднина. Првите промени кои ги направи Ал-Хелаифи ова лето беше отказот на спортскиот директор Антеро Енрике со Леонардо.

„Промените беа неопходни, бидејќи во спротивност не одиме никаде. Лео е моето момче и имам целосна доверба во него“, вели Ал-Хелаифи.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести13 часа

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на...

Македонија14 часа

(Видео) СДСМ избра нов Извршен одбор

Централниот одбор на СДСМ избра нови членови на Извршниот одбор, нов организационен секретар и секретар за меѓународна соработка. Лидерот на...

Спорт14 часа

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло...

Вести17 часа

Сопругата на премиерот на Израел со државни пари јадела во луксузни ресторани

Сопругата на премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, Сара Нетанјаху, е казнета со 15.000 долари за злоупотреба на државни фондови. Судот...

Спорт19 часа

Рекорд – дрес на Бејб Рут продаден за 5.64 милиони долари!

Дрес на американската безбол легенда Бејб Рут го сруши рекордот за најскапо продадена спортска „меморабилија“, откако на аукцијата во Њујорк...

Свет20 часа

Електричен дефект ги остави Аргентина и Уругвај без струја

Голем дефект во електричната мрежа ги остави Аргентина и Уругвај без струја, соопшти главната електродистрибутивната мрежа на Аргентина. Според информациите,...

Топ22 часа

Мотоциклист удри во 83-годишна жена на „Партизанска“ и побегна

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак и побегна од местото. Жената...

Свет23 часа

Трамп повторно го нападна градоначалникот на Лондон поради насилствата

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го критикуваше градоначалникот на Лондон, Садик Кан, нарекувајќи го „катастрофа“, кој го уништува главниот...

Свет23 часа

Се судрија два мали авиони во Нов Зеланд, загинаа двајцата пилоти

Два лесни авиони се судрија при слетување на аеродромот „Худ“ на Нов Зеланд, двајцата пилоти загинаа, соопшти полицијата. Според информациите,...

Свет24 часа

Силно невреме во Швајцарија и Франција, има и загинати

Една жена загинала кога на неа паднало дрво, а друга жена загинала во несреќа на езеро во источна Франција, кое...

Свет24 часа

Вонредна состојба на Нов Зеланд по земјотрес во океанот, се очекува силно цунами

Новозеландската цивилна заштита издаде предупредување после земјотресот со интензитет од 7,4 степени, регистриран во Тихиот океан кај островот Кермадек, ненаселена...

Бегството на Груевски2 дена

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија2 дена

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија2 дена

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија2 дена

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија2 дена

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија2 дена

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија2 дена

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ2 дена

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија2 дена

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Досие