Контакт

Спорт

Аргентински фудбалер спие на клупи во Грција по пропаѓањето на трансферот

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер од средниот ред, Максимилијано Форнари, тврди дека е заглавен во Грција и дека спие на клупите во Лариса по пропаѓањето на неговиот трансфер во третолигашот Аполон Лариса.

26-годишниот Форнари минатата сезона играл во Аргентина – во Сармиенто и Гуемес, но летово добил понуда од Аполон Лариса и откога пристигнал во Грција, клубот го оставил без договор и тој вели дека нема пари за повратен билет за Аргентина.

„Работите беа комплицирани и не знам што се случи. Тие што ме донесоа тука, ме оставија. Го напуштив тимот во кој играв бидејќи добив официјална понуда, но не го потпишав договорот“, вели Форнари.

Грчкиот клуб се брани дека Форнари паднал на медицинскиот тест и затоа не можеле да му дадат договор. Покрај тоа, Панајотис Манзано, претседателот на клубот, вели дека фудбалерот сега е во Барселона, што значи дека не му биле потребни пари и дека лажел.

„На 15 јуни, еден месец пред летниот камп, фудбалерот пристигна во Лариса и помина медицински тестови. Резултатите не беа очекувани и се откажавме од трансферот. Додека беше тука, јас му дадов пари нему и дадов дополнителни пари за неговиот агент. Ни беше кажано дека ќе оди во друг тим во Грција. Сега читам дека спиел на клупи, а неговиот агент вели дека е во Барселона“, вели Манзано.

Спорт

Новиот Леброн заработува 10 милиони годишно, а се направи 136 килограми!

Објавено пред

Филаделфија Севентисиксерс го совладаа тимот на Њу Орлеанс Пеликанс со 117-97 во воведното коло од новата сезона во НБА-лигата. Најголемо внимание предизвика Зајон Вилијамсон, кој воопшто не ни настапи на натпреварот.

Тој во НБА беше најавен како наследникот на Леброн Џејмс, но прекумерната тежина што ја има предизвика постојано да има проблеми со повредите.

Наместо во текот на летото на ослаби и да постигне одлична форма пред почетокот на новите предизвици, тој стана најтежок досега – цели 136 килограми, дури 9 повеќе од периодот кога играше во НЦАА-лигата.

Првиот пик на драфтот пред 3 години засега не е познато кога ќе се врати на терените по рехабилитирањето од повредата на стапалото. Неговата годишна заработка е 10 милиони долари.

Многумина забележуваат што тој, наместо да заработува од рекламирање спортска опрема, соработува со фирма за производство на газирани пијалаци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тони Надал: Медведев е блиску до нивото на Новак, Рафа и Роџер

Објавено пред

Шпанскиот тениски тренер Тони Надал изјави дека најдобрите млади тенисери во светот не се далеку од нивото на големата тројка – Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер.

„Невозможно е да се каже кој е најдобриот од новата генерација или кој ќе освои најмногу грен слем титули. Уверен сум дека кога се во најдобрата форма, нивното ниво не е далеку од она на Новак, Рафа и Роџер. Проблемот настанува кога немаат свој ден. Лошата верзија на Данил Медеведев е на пониско ниво од ‘лошиот’ Ѓоковиќ, Надал или Федерер“, изјави Тони Надал за „Лекип“.

Чичкото на „бикот од Мајорка“ моментно е тренер на младиот тенисер Феликс Оже-Алијасим (22) од Канада, кој е 12-ти на АТП-листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Модриќ: Не сакам тренерот да ме одмара, сакам да играм!

Објавено пред

Поради своите фудбалски изведби на теренот, Лука Модриќ (36) пак е во центарот на хрватската, шпанската, но и во светската јавност.

Завчера вечерта, на мечот во Доњецк против Шахтјор во ЛШ, Лука Модриќ беше главниот мотор на Кралскиот клуб кој славеше убедлив триумф, 5-0.

„Му асистираше на Винисиус како што други не би успеале ниту на PlayStation“ или „Модриќ ја исфрли одбраната на Шахтјор не како да игра со нога, туку како да црта со молив“ се речениците што за Хрватот ги пишува во тиражната „Марка“.

Освен виртуозноста, се почесто се истакнува и неговата издржливост

„Лука покажува сјајна форма, немам никаква потреба да го ротирам, тој не е дете. Можеме само да уживаме во неговото искуство. Тој, Крос и Касемиро освоиле се, но и понатаму се гладни за трофеи“ рече тренерот на Реал, Карло Анчелоти.

И самиот Модриќ ја потврди својата кондиција.

„Физички се чувствувам одлично, не сакам кога седам на клупа, кога тренерот ме одмора, сакам да играм и верувам дека уште неколку години можам на ова ниво“ рече Модриќ.

Кога ќе се погледне учинокот на некои од најдобрите фудбалери од средниот ред во 21. век, Иниеста на 34 години отиде во Јапонија, Џави на 35 во Катар, а Џерард на 35 во ЛА Галакси. Зидан и Виеира на 34 веќе заминаа во „пензија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија3 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ4 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија6 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија8 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа8 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија10 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ11 час

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет11 час

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет12 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет12 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија23 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие