Контакт

Спорт

Арсенал е жив – „топовите“ распукаа кон Челси!

Објавено пред

Во мечот што за нив беше рамен на финале, Арсенал го совлада градскиот ривал Челси со стил, со високи 3-1. „Арсенал е жив“ се коментарите на социјалните мрежи откако трофејните „топчии“ по 14 кола сезонава во Премиерлигата имаа само 4 победи ии се најдоа на 15тата позиција, на само 4 бода од зоната за испаѓање во понизок ранг.

Пулените на Микел Артета комплетно го надиграа противникот кој речиси цел меч не шутна во рамките на голот на Лено.
Од друга страна, голманот на „сините“ Менди спасуваше катастрофа за екипата предводена од Лампард.

Во 33 минута Џејмс стартуваше преостро во својот шеснаесетник, па судијата досуди пенал за Арсенал. Сепак, отиде и ја провери снимката да се увери во постапката.

На Лаказет тоа не му пречеше, го испрати голманот во спротивната страна за 1-0.

Враќање на Џака во вистински елемент. Се играше 44 минута, слободен удар за „топчиите“. Џака го гаѓа горниот агол на голот на Менди за прекрасен погодок и водство од 2-0 до полувремето.

Во вториот дел продолжи безидејната игра на Челси што Арсенал ја казни со уште еден одличен погодок, дело на Сако во 56 минута. Неодбранливо.

Единствено што гостинската екипа успеа да стори на овој меч беше почесен погодок, од првиот удар кој одеше во рамките на голот на Лено. Стрелец Абрахам во 87 минута. Имаа сините шанса и за нов погодок, но Жоргињо не го реализираше пеналот во судиското надополнување на мечот.

Иако процентуално топката беше повеќе во нозете на фудбалерите во сини дресови, Арсенал беше екипата која повеќе ја посакуваше победата.

Сега Челси падна на шестата позиција, а Арсенал конечно по подолго време стигна до 3 бода.

Спорт

Артур со деби-гол за Јуве, рутинска 2:0 победа над Болоња

Објавено пред

Јувентус по освојувањето на Суперкупот на Италија, сврза втора победа во низа, триумфирајќи со 2:0 над Болоња да се искачи на четвртото место на табелата.

Бразилецот Артур во 15-тата минута од мечот го постигна својот прв гол во дресот на „бјанконерите“ со малку помош од одбранбените играчи на Болоња, додека Вестон Меккени во 71. минута ја потврди победата.

Со ова се подобри скорот против Болоња, која нема славено над Јувентус од 2011 година, и „старата дама“ се искачи на четвртото место на табелата со 36 поени, седум зад лидерот Милан со натпревар помалку. Болоња е на 13. место со 20 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче со СМС-пораки ќе собира за платата на Озил

Објавено пред

Претседателот на Фенербахче, Али Коч побара од фановите на истанбулскиот клуб да помогнат во плаќањето на платата на Месут Озил преку кампања за донации преку СМС пораки.

Германецот е во Истанбул, каде што се довршува документацијата за неговиот трансфер од Арсенал по прекинување на договорот со премиерлигашот. Тој заработуваше околу 20 милиони евра годишно во Арсенал, но ќе добие намалување на платата на околу 15 милиони евра, но Коч признава дека ќе биде помош и од фановите, кои ќе можат да донираат по 3 евра преку СМС-порака.

„Имаме барање до нашите навивачи. Продолжете да не поддржувате, бидејќи исто така зависиме од вашата финансиска поддршка. На денот на потпишувањето, ќе побарам од вас да срушите рекорд со СМС кампања. Можеби, 300.000, 500.000 или милион пораки. Со таква поддршка ќе помогнете“, вели Коч.

СМС порака во „Месутол кампањата“ ќе чини 3 евра и ќе се праќа на бројот 1907, годината во која е основан еден од најпопуларните турски клубови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Втора супер-џи победа едноподруго за Гут-Бехрами

Објавено пред

Швајцарската скијачка дива, Лара Гут-Бехрами стигна до својата втора последователна супер-џи победа во Светскиот куп, освојувајќи ја својата 28. победа во кариерата во домашниот ски-центар Кран Монтана пред Австријката Тамара Типлер и Италијанката Федерика Брињоне.

По второто место на саботниот спуст на падините на Мон Лашо, и 14 дена по победата во Санкт Антон, Гут-Бехрами имаше време од 1:15.63, за 0.93 секунди пред Типлер, додека Брињоне, актуелната шампионка од Светскиот куп беше трета со 1.02 секунди послабо време.

За 29-годишната Гут-Бехрами ова е трета супер-џи победа на домашен снег по Санкт Мориц (2008) и Ленцерхајде (2014) и сега е лидер во дисциплината со 245 поени, поминувајќи ја сонародничката Корин Зутер, која беше само 9-та денеска.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион57 минути

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Регион2 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион3 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет4 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион5 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет5 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион5 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет6 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион19 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ20 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет22 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ23 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет23 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет1 ден

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија1 ден

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Досие