Контакт

Спорт

Арсенал го „казни“ Челси и им даде надеж на Ливерпул и Вест хем

Објавено пред

Арсенал неочекувано ја прекина победничката низа на Челси под Томас Тухел, за да им даде надеж на Ливерпул и Вест хем дека е возможно да се квалификуваат во топ 4 и да обезбедат место во Лигата на шампионите во финишот на шампионатот.

Неочекуван стрелец, втор меч во низа, беше 20-годишниот Емил Смит Роув, кој во 16. минута го совлада Менди по асистенцијата на Пјер-Емерик Обамејанг, но и големата грешка на Жоржињо. Челси напаѓаа во остатокот од мечот и во 61. минута ја сместија топката во голот на „топчиите“, но голот на Кристијан Пулишиќ беше поништен поради офсајд.

Сега, Челси, со 36 одиграни мечеви (од вкупно 38), останува на четвртото место со 64 поени, кои се достижни за Вест хем на петтото место (58 поени од 35 меча), но и за Ливерпул на шестото место (58 поени од 34 меча), пред утрешното гостување кај Манчестер јунајтед.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreСпорт

Дани Олмо: Ми „гори“ мобилниот од пораки од Хрватска

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Дани Олмо со „Фуријата“ место за во четвртфинале на ЕУРО 2020 ќе бара во дуелот против светскиот вицешампион, селекцијата на Хрватска.

Олмо блесокот во кариерата го имаше во дресот на загребски Динамо, па не е чудно што пред осминафиналниот дуел во кој ќе игра против екс-соиграчите Ливаковиќ, Иванушец, Оршиќ и Петковиќ му стигнуваат голем број пораки од хрватски фанови.

„Мислам дека добив повеќе од 100 пораки од Хрватска. Некои пишуваат `Дани, те сакаме, но во понеделник си одиш дома`, други пишуваат, `Не знаеме како да навиваме против тебе`. Мобилниот ми `гори` од пораки од Хрватска, навивачите на Динамо и понатаму мислат на мене. Шведска и Полска во судиското надополнување се уште имаа 2-2. Внимателно следевме. Мислевме дека ќе бидеме први во групата, но тогаш Швеѓаните во 4 минута од судиското надополнување погодија и на крајот останавме втори во групата, дознавме дека ќе играме против Хрватска.Ние сакавме да ја избегнеме Хрватска затоа што знаеме дека сте страшно јаки. Само јас се радував кога Шведска даде трет гол. За мене беше сон да играм против Хрватска“ вели Дани Олмо за хрватските медиуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Феран Торес го провоцираше Левандовски, па се извинуваше!

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски репрезентативец, Феран Торес се извини за коментарите пред дуелот меѓу „Фуријата“ и селекцијата на Полска (1-1) во групната фаза на ЕУРО2020.

Фудбалерот на Манчестер Сити рече дека воопшто не е загрижен што неговата екипа ќе игра против Роберт Левандовски, актуелниот освојувач на Златната топка и дека е уверен дека шпанските дефанзивци ќе го „изедат“ напаѓачот. Вчера следуваше извинување:

„Ако во некој момент некого сум го навредил, сакам да кажам дека ми е многу жал. Го почитувам Левандовски, тој ми е еден од идолите“ изјави Торес.

Младиот крилен фудбалер на првиот меч за Шпанија против Шведска доби можност за настап во стартниот состав, но против Полска и Словачка влегуваше од клупата.

Во понеделник го очекува мечот со Хрватска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси се будат, Крис Пол недоволен за брејк на „сонцата“

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс со резултат 106-92 славеа на ноќешниот трет дуел против Феникс Санс во финалето на Западната конференција во НБА лигата.

Клиперси ги загубија двата претходни меча од „сонцата“, но пред својата публика се „разбудија“ и ја вратија неизвесноста во серијата.

Отсуството на Каваи Ленард го надополни Пол Џорџ кој мечот го заврши со 27 поени, 15 скока и 8 асистенции. Сјаен во тимот беше и Хрватот Ивица Зубац со 15 поени и 16 скока, додека Реџи Џексон мечот го заврши со 23 поени.

На другата страна – Ејтон имаше ефект од 18 поени и 9 скока, а Дејвин Букер, кој играше со заштитна маска поради повреда на носот уфрли 15 поени. Толку имаше и повратникот во екипата, Крис Пол, надополнето со 12 асистенции.

Четвртиот меч од финалето на Западот се игра исто така во Лос Анџелес, во недела наутро во 3 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Обвинителката Фетаи повредена во сообраќајка во скопски Чаир

Обвинителката Фатиме Фетаи е повредена откако синоќа околу полноќ имала сообраќајна несреќа во скопски Чаир. Во Градската општа болница „Свети...

Македонија59 минути

Заев: Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија

Европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори...

Македонија1 час

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Свет2 часа

СЗО: Најзагрозените да примаат вакцина секоја година

Населението кое е под најголем ризик од коронавирус ќе треба да прима дополнителна доза на вакцина секоја година, предвидува Светската...

Македонија2 часа

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа3 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет17 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија19 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија20 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија20 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион22 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија24 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија1 ден

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Досие