Контакт

Спорт

Арсенал го „суреди“ Лидс, Кепа за спас на Челси во пенал-серијата со Саутемптон

Објавено пред

Арсенал и Челси се пласираа во четврт-финалето на Англискиот лига куп по различни победи во вечерните мечеви како домаќини.

На „Емирати“, првиот гол го даде Калам Чејмберс во 55. минута, само што влезе во игра, за во 69. минута талентот Еди Нкетија да го удвои водството за уште една победа на препородените „топчии“ под Микел Артета.

Каи Хаверц им донесе водство на „сините“ во финишот на првото полувреме, но Саутемптон успеа да одговори во 47. минута преку Че Адамс за да примораат пенали. Во пенал серијата, Кепа Аризабалага му го одбрани пеналот на Тео Волкот, а откако и Мејсон Маунт не беше прецизен, во следниот обид Вил Смолбоун ја прати топката високо за победа на „сините“.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Арсенал – Лидс 2:0

Челси – Саутемптон 1:1, 4:3 пен.

Квинс Парк Ренџерс – Сандерленд 0:0, 1:3 пен.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

13 заразени во Белененшеш со омикрон варијантата на коронавирусот

Објавено пред

Португалските здравствени власти објавија дека кај 13 играчи на Белененшеш е откриена омикрон варијантата на коронавирусот. Еден играч, минатата недела се вратил од Јужна Африка.

Омикрон варијантата била откриена по натпреварот Беленешеш-Бенфика 0:7. Во саботата, Беленешеш со девет фудбалери го започна дуелот со Бенфика. Натпреварот потоа беше прекинат во 47.минута, откако во вториот дел овој тим на теренот излегол со седум фудбалери.

„Сите сме во изолација, исклучок е младиот тим кој не играше во саботата. Вкупно во карантин се 44 лица. Тројца играчи и исто толку членови на персоналот имаат благи симптоми. Чекаме здравствените власти да ни одобрат ново тестирање“, изјавил портпаролот на Белененшеш.

Пародијата предизвика големо внимание во фудбалскиот свет. Од двата клуба изјавија дека биле приморани да играат, го обвинија здравствените власти и португалската лига што не нашле доблест да го одложат натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар ќе отсуствува најмалку шест недели

Објавено пред

Нејмар поради повреда на скочниот зглоб, најмалку шест недели нема да игра фудбал. Бразилецот се повреди вчера против Сент Етиен.

Нејмар со солзи во очите, на носилки беше изнесен од теренот.

Ден потоа се појави информација колкава пауза го очекува. Радио Монте Карло тврди дека на терените ќе се врати кон средината на јануари.

Доколку прогнозата е точна тој ќе ги пропушти дуелите со Ница, Ленс, Монако, Лориен, Лион и Брест во Лига 1 и Бриж во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси пред Левандовски ќе ја освои Златната топка?

Објавено пред

„Франс фудбал“, вечерва ќе ја додели Златната топка за 2021 година. Фаворити за оваа престижна награда се Робет Левандовски, Лионел Меси и Карим Бензема.

Меси последен ја доби оваа награда, во 2019 година. Минатата година, поради пандемијата на коронавирусот, „Франс фудбал“ не ја додели наградата.

Лани, најголем фаворит беше Левандовски. Полјакот и во 2021 година игра сјајно, немилосрдно ги тресе противничките мрежи. Прашање е дали „Франс фудбал“ ќе ја исправи неправдата.

Голем број на медиуми тврдат дека тоа нема да се случи. Лауреат, според нив, ќе биде Меси. Аргентинецот, минатот лето ја освои Копа Америка, што е негов прв трофеј со репрезентацијата на Аргентина.

Доколку овие најави се точни, тогаш Меси седми пат во кариерата ќе ја освои престижната награда.

Најмалку шанси му се даваат на Карим Бензема.

Свечената церемонија на доделувањето на Златната топка, ќе започне во 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 минути

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија1 час

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа2 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет3 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија3 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Досие