Контакт

Спорт

Артета го надмудри Гвардиола – Обамејанг ги однесе Арсенал во финалето

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал се првите финалисти во годинешното издание на ФА купот. Избранците на Микел Артета спортивно на сите прогнози, со херојска борба, успеаја да го победат Манчестер сити со 2:0 (1:0). Херој на триумфот на Арснеал е Пјер-Емерк Обамејанг кој од три шута кон голот на Едерсон Мораеш постигна два гола.

Арсенал уште еднаш потврдија дека ФА купот е натпреварување во кое се чувствуваат комотно. Во 149 издание на најстарото фудбалско натпреварување во светот „топџиите“ го победија фаворитот и 21 пат во клупската историја ќе играат во мечот за титулата.

Манчестер сити доминираа на „Вембли“, особено во вториот дел кога Арсенал три пати мина на нивната половина, меѓутоа од таквата игра не добија ништо. Не може „граѓаните“ никако да ја пробијат одбраната на Арсенал.

Микел Артета одлично ја постави играта и целосно го надмудри Пеп Гвардиола на кого до пред неколку месеци му беше помошник.

Како ќе се одвивива натпреварот покажа раната фаза кога Обамејанг првата добра шанса не ја претвори во гол. Во ситуација „еден на еден“ тој шутираше право во Едерсон.

Габонецот ја погоди целта во 19 минута кога беспрекорно реагираше по центаршутот на Пепе.

Тотална доминација и иницијата Сити имаа до 71 минута, но приготвија само една чиста шанса. Обидот на Марез брилијантно го одбрани Мартинез.

во 71 минута Пеп задржа една топка на средината од терено, ја врати назад до Тирни кој во контра го исфрли Обамејанг. Напаѓачот на Арсенал погоди низ нозете на Едерсон и го постави конечниот резултат.

Противник на Арсенал во финалето ќе им биде победникот од утрешното полу-финале помеѓу Манчестер Јунајтед и Челси.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фетел: Ферари имаа бесмислена стратегија во Силверстоун

Објавено пред

Себастијан Фетел прво преку радио им порача на водачите на Ферари дека згрешиле со тактиката, а по трката на која заврши на 12. место вели дека стратегијата едноставно била „бесмислена“.

Фетел падна на последното место по првата кривина на трката, но потоа имаше малку прогрес, пред поради тактиката да заглави со болиди пред него, а неговиот колега Шарл Леклер со само едно влегување во боксот едвај го грабна четвртото место.

„Зборувавме утрото дека нема смисла да се влегува во боксот двапати бидејќи ќе заглавиш зад болиди, како што се случи во трката. Исто така одевме со ’тврда’ варијанта на гуми и тоа исто така немаше смисла. Зошто би ставиле ’тврди’ гуми за 10 круга и потоа ’средни’ за уште 20 круга? На крајот гумите беа отидени.  Искрено, брзината беше иста за двете трки во Силверстоун и немаше подобрување. Чувството во болидот беше малку подобро, но перформансите беа исти. Брзината исто така“, вели Фетел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола го откри „муабетот“ со Зидан

Објавено пред

Пеп Гвардиола откри за што зборувале со Зинедин Зидан откако фотографијата на двајцата фудбалски стручњаци во разговор по мечот Манчестер сити-Реал Мадрид, стана екстремно популарна на Интернет.

Сити во петокот навечер стигна до 2:1 победа над Мадрид за пласман во четврт-финалето, по 2:1 победата на гости во Шпанија во февруари.

„Му честитав за титулата од Ла лига. Секогаш сум велел дека освојувањето на една лига е најтешката задача бидејќи тоа е успех кој го градите 11 месеци. Зборувавме малку за нашите семејства и му посакав среќа. Тој ми беше еден од идолите кога бев фудбалер, и се сеќавам кога играв против него со шпанската репрезентација и беше многу тешко. Тој е човек кој ја претставува нашата професија како вистински пример“, вели Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вилијан потврди дека по седум години заминува од Челси

Објавено пред

Вилијан потврди дека по седум години заминува од „Стемфорд бриџ“ со шпекулации дека од Челси се сели во северен Лондон, односно во Арсенал.

32-годишниот Бразилец постигна 63 гола и имаше 62 асистенции во 339 настапи за Челси откако пристигна од рускиот Анжи Махачкала во 2013 година. Челси не сакаа да му го дадат посакуваниот тригодишен договор.

„Дојде време да одиме понатаму. Ќе ми недостасуваат соиграчите, сите во клубот кои се однесуваа кон мене како кон син и на нашите фанови. Си заминувам со високо крената глава, сигурен дека освојував работи со мојот клуб и секогаш го давав својот максимум. Благодарност до сите вас и Бог да ве благослови“, вели Бразилецот.

View this post on Instagram

AN OPEN LETTER TO THE FANS OF CHELSEA FOOTBALL CLUB . . They were seven wonderful years. In August 2013 when I received the offer from Chelsea, I was convinced that this was where I had to play. Today I am certain that it was the best of decisions. There were so many happy times, some sad, there were trophies and it was always very intense. . . Yet, beyond the trophies, I learnt a lot about myself. I developed a great deal, becoming a better player and a better person. With each training session, with each game, with every minute spent in the dressing room, I was always learning. . . I am really grateful to the Chelsea fans for the affectionate way they welcomed me at Stamford Bridge and their support throughout my time at the club. There was also criticism, which is normal, what is important though is that both the affection and criticism drove me to always give my all in every training session, every game, to be constantly improving until my very last minute in a Chelsea shirt! . . The time has now come to move on. I am certainly going to miss my teammates. I will miss all the staff at the club who’ve always treated me like a son and I will miss the fans. I leave with my head held high, safe in the knowledge that I won things here and always did my best in a Chelsea shirt! . . My heartfelt thanks go out to all of you and God bless you! . Willian Borges da Silva

A post shared by Willian Borges Da Silva (@willianborges88) on Aug 9, 2020 at 6:06am PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија3 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет3 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион6 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија7 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет7 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија9 часа

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет9 часа

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет10 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет10 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет10 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет23 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет1 ден

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија1 ден

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет1 ден

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион1 ден

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија1 ден

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Досие