Контакт

Спорт

„АС“: На Атлетико итно му треба напаѓач, на пописот Пјонтек, Кавани и Белоти!

Објавено пред

Мадридски Атлетико има проблеми со напаѓачите сезонава.

Алваро Мората по сјајната серија од 6 гола во низа на исто толку меча – застана. Диего Коста е често повреден, Никола Калиниќ е испратен на позајмица во Рома, па тренерот на тимот кој игра на три фронта (ЛШ, Ла Лига и Куп на Шпанија), Диего Симеоне бара засилување.

Според пишувањата на шпански „АС“, на листата желби на „јорганџиите“ се четворица напаѓачи.
🔴⚪ El Atlético tiene el problema del límite salarial, que le impide fichar si no sale algún jugador
🔎 El club peina el mercado
⚽ Cavani siempre está ahí y asoma Piatek, el delantero polaco del Milánhttps://t.co/ux6QQU1Q2a
— Diario AS (@diarioas) December 3, 2019
Родриго од Валенсија беше блику до потпис со Атлетико, но неговото доаѓање зависеше од заминувањето на Анхел Кореа во Милан, што на крајот не се случи.

Втор на листата на желби на Симеоне е Едисон Кавани од ПСЖ. Уругваецот со доаѓањето на Мауро Икарди го изгуби местото во стартната постава, а на лето сигурно станува слободен играч. Затоа може да се очекува дека „Светците“ ќе го продадат во јануари, за да заработат на него. Претпоставките се дека Кавани би можел да се пресели на „Ванда Метрополитано“ за 20 милиони евра.

Чоло Симеоне гледа и кон Серија А. Таму на мета се двајца напаѓачи – Кшиштоф Пјонтек од Милан и Андреа Белоти од Торино.

По сјајните партии минатата сезона (постигна 30 гола), сезонава досега има само 3, од кои двапати од пенал. Полскиот фудбалер чини околу 40 милиони евра.

Од друга страна, од сите напаѓачи на радарот на Атлетико, во најдобра форма е Белоти. Италијанецот досега има 13 гола. Неговиот договор со Торино е до летото 2022 година. Сепак се чини дека Управата на клубот каде моментно настапува нем да го понуди за помалку од 50 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фрум заминува од Инеос

Објавено пред

Тимот Инеос потврди дека нема да го продолжи договорот со четири кратниот победник на Тур д’Франс Крис Фрум. Британецот кариерата ќе ка продолжи во тимот Израел Старт-Ап Нејшн.

Крис Фрум првиот договор со Инеос го потпиша пред една деценија, неговиот актуелен договор истекува во декември.

„Крис беше со нас од почетокот, Тој е голем шампион, но веруваме дека ова е вистинска одлука и за нас и него. Со она што го има постигнато очекувано е Крис да биде лидер на тимот, а ние тоа не можевме да му го понудиме“, рекол шефот на Инеос Дејв Брејлсфорд.

35 годишниот Британец ќе ја добије лидерската улога во новиот тим и најави дека ќе се обиде да ја освои петата титулата на Тур д’Франс.

Трката околу Франција ќе започне на 29 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Се надевам дека Погба ќе остане

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед Оле Гунар Солскјер се надевал дека Пол Погба ќе потпише нов договор со клубот од „Олд Трафорд“. Тој не сакал да открие во која фаза се преговорите помеѓу клубот и застапниците на фудбалерот.

Изјавата на Солскјер предизвика внимание бидејќи медиумите речиси една година пишуваат дека Погба ќе го напушти Јунајтед.

„Не можам да откријам во која фаза се преговорите, само можам да потврдам дека сакаме да ги задржиме нашите најдобри фудбалери“, рекол Норвежанецот.

„Сакаме да створиме тим за во иднина. Откако се врати по повредата Пол изгледа се подобро на теренот. Ужива во фудбалот“.

Манчестер Јунајтед неодамна ги продолжи договорите со Скот Мектоминеј и Немања Матиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал го продава Јовиќ

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид во преодниот рок ќе го продаде Лука Јовиќ, тврди „Марка“. Во Реал го загубиле трпението по низата проблеми што ги предизвика Јовиќ надвор од фудбалскиоте терени, а и кога играше не ги оправда вложените 60 милиони евра. Српскиот напаѓач сезонава има одиграно 770 минути, постигнал само два гола.

Јовиќ неодамна пријавил дека негов пријател со кого бил во близок контакт имал позитивен тест на Ковид-19. Поради тоа Јовиќ мора да биде во карантин што значи дека ќе пропушти најмалку два натпревар на Реал.

Јовиќ во перидот кога пандемијата на вирусот Ковид-19 беше во полн ек предизвика неколку скандали. Очигледно дека во Реал немаат намера повеќе да ги толерираат неговите испади.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион52 минути

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет2 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион2 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ2 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово-Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово-Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе „мерцедес спринтер“,...

Македонија3 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион4 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија4 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион5 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија5 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион14 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион16 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион17 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет19 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион21 час

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија22 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија22 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие