Контакт

Спорт

АС: Нејмар ќе го продолжи договорот со ПСЖ

Објавено пред

Нејмар планира да потпише нов договор со ПСЖ, што значи дека е невозможно ој да се врати во Барселона, тврди шпанскиот весник АС.

Бразилецот од Барселона во ПСЖ се пресели во 2017 година за рекордна сума од 222.000.000 евра. Во летниот преоден рок, во 2018 година, Барселона сакаше да го врати на „Ноу Камп“, но клубовите не можеа да го договорат обесштетувањето.

Нејмар сакал и понатаму неговата плата да изнесува 30.000.000 евра, а во ПСЖ веруваат дека тој ќе се согласи да игра и за 5.000.000 евра помалку од она што го бара.

Овој извор тврди дека Нејмар наскоро ќе го продолжи договорот кој му истекува во 2022 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ се намачи со Порто, конечно, прва победа за Сегед

Објавено пред

Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалез имаше предност од пет гола на само 10 минути пред крајот на мечот, но се намачи пред да стигне до 29:28 победа над незгодниот Порто во ЕХФ Лигата на шампионите. Пик Сегед пак, стигна до првата победа оваа сеона во европската елита, доминирајќи против Елверум со 36:27.

По првичнот одмерување на силите, ПСЖ дојде во водство и го оддржуваше до полувремето, кога имаа +4, за во второто полувреме да се искачи на +5, пред Порто да покажат уште еднаш дека се фантастичен тим и дека сите ќе се мачат со нив (како што Вардар дома се мачеше пред некој месец). На крајот, ПСЖ сврза две победи во низа во ЛШ и сега е на четвртото место во групата А, седум поени зад лидерот Кјелце.

Микел Хансен беше најрасположен за игра со 9 гола, додека Ремили и Нахи додадоа по 4, додека за Порто, Салина Амадор беше најефикасен со пет гола. Следен противник на Раул Гонзалез е неговиот поранешен клуб, Вардар на 1 декември.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Пари Сен-Жермен – Порто 29:28 (15:11)

Пик Сегед – Елверум 36:27 (17:15)

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс за драматична победа на „Армејците“ над Реал

Објавено пред

Дербито во Евролигата, пресметката на двата претходни шампиони, ЦСКА Москва и Реал Мадрид заврши со драматична 73:71 победа на „Армејците“ за да ја забележат својата шеста победа во низа во 11-то коло од натпреварувањето.

На помалку од минута пред крајот, ЦСКА водеше со два поени, пред Треј Томпкинс да постигне тројка и да им даде водство од еден поен. Меѓутоа, Џејмс го имаше последниот збор, откако го погоди победничкиот поен на само две секунди пред крајот, по што беше успешен и од линијата за слободни фрлања.

Џејмс беше најдобриот на мечот со 28 поени, Торнике Шенгелија додаде 15 поени и 7 скока, додека Топкинс заврши со 15 поени и 6 скока за „кралевит“, а Габриел Дек додаде 14.

Рускиот тим сега има 8-3 скор, додека Реал падна на 6-5.

Прикажи повеќе...

Спорт

Две „луди десетки“ – денот кога Диего и Лео првпат играа заедно

Објавено пред

Диего Марадона и Лионел Меси, покрај тоа што се две фудбалски легенди, за многумина се двата најголеми фудбалери во историјата, и иако ги дели голем генерациски јаз во 2005 година двајцата одиграа еден меч заедно.

Во 2005 година, Меси имаше само 18 години и само што помогна Барса да ја освои Ла лига со седум настапи за тимот и веднаш беше споредуван со Марадона, кој тогаш имаше 45 години. Во аргентински Ол-стар меч за добротворни цели стартуваа и Серхио Агуеро и Диего Симеоне, но сите се сеќаваат на средбата на двете „десетки“.

Од видеото јасно се гледа дека двајцата се на иста „бранова долина“ со додавањата и триковите со топката, а посебно е импресивно што видеото е од време кога Марадона веќе беше далеку од своите најдобри денови, додека најдобрите денови на Меси доаѓаа.

Двајцата играа и на други добротворни мечеви заедно, од кои последниот во 2016, но првиот пат останува најимпресивен. Двајцата исто така работеа со репрезентацијата на Аргентина, кога Марадона беше селектор од 2008 до 2010.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија2 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија3 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа3 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион5 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија5 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија7 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија8 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија8 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија10 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ12 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија12 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија13 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет13 часа

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет13 часа

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија1 ден

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија1 ден

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија1 ден

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет1 ден

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Досие