Контакт

Спорт

Астон Вила ќе игра во финалето на Карабао купот! (видео)

Објавено пред

Астон Вила со гол во 93. минута успеа да стигне до 2:1 победа над фаворизираните Лестер во полуфиналето на Англискиот лига-куп (или Карабао куп) и сега ќе игра за трофеј во својата повратничка сезона во Премиер лигата против еден од клубовите од Манчестер, кои утре го играат вториот меч од полуфиналето.

Вила на првиот меч на гости кај Лестер успеа да извлече 1:1 реми, а исто толку драматично беше и на „Вила Парк“. Мет Таргет ги донесе домаќините во водство во 22. минута, но тоа го оддржија само до 72. минута, кога Келечи Ихеаначо израмни за „лисиците“.

Човек за одлука беше Египќанецот Трезеге, кој во 93. минута од мечот постигна гол по одличната асистенција на Елмохамади за 2:1 победа и пласман во финалето.

Манчестер сити е фаворит да биде втор финалист, откако во првиот меч со 3:1 ги совладаа Манчестер јунајтед и сега реваншот го играат на сопствениот стадион.

Спорт

Клајстерс загуби од Мугуруза, но покажа дека не заборавила да игра тенис

Објавено пред

Првиот ВТА меч на Ким Клајстерс по осум години заврши со пораз од Гарбиње Мугуруза (6:2/7:6(6)) на Дубаи Дјути фри шампионатот, но во исто време покажа дека белгиската тенисерка може да се надева на успешно враќање на тениските терени.

Со своите 36 години, Клајстерс е 10 години постара од Мугуруза, и исто така мајка на три деца  која последниот меч го имаше на САД опен во 2012 година, кога вторпат замина во пензија откако претходно беше надвор од тенисот од 2007 до 2009.

Против деветтата носителка и финалистка од Австралија опен, Клајстерс имаше незгоден старт, но стануваше подобра како што тече мечот и покажа борбеност при мечот од час и 37 минути. Таа направи пет двојни сервис грешки во првиот сет од 32 минути, по што губеше со брејк и во вториот сет. Но, таа израмни на 4:4 и спаси две брејк-топки во следниот гем за да обезбеди тај-брејк.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рејсинг поинт останува со розов болид и во 2020

Објавено пред

Рејсинг поинт беа последниот Ф1 тим кој го презентираше својот нов болид за 2020, покажувајќи го РП20 болидот на специјална промоција во Мондзе, Австрија.

Причината поради која промоцијата се случува во Австрија е нивниот главен спонзор „БВТ“ и ова е последен пат тимот да го носи името пред во 2021 година да биде преименуван во Астон Мартин Ф1.

По отстранувањето на сината боја од претходниот спонзор „Спорт Песа“, болидот сега е целосно розов, а тимот има ново официјално име „БВТ Рејсинг поинт формула 1“.

„Од 2017 година градиме успешно партнерство со ’БВТ’ и четвртата година тие ќе бидат наш главен спонзор. Целта останува да се освои четвртото место и да се биде што е можно поблиску до врвните тимови“, вели шефот на тимот, Отмар Шафнауер.

Откако сите болиди за 2020 беа претставени, следен чекор е тестирањето пред стартот на сезоната, кое започнува во среда на 19 февруари во Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Имола побара да ја добие откажаната кинеска трка

Објавено пред

Славната патека во Имола официјално аплицираше да го замени Кинеското ГП на овогодишниот календар од Формула 1 шампионатот, откако трката во Шангај беше откажана поради ситуацијата со корона вирусот. Официјално, трката беше „одложена“ со надеж дека ќе може да се презакаже понатаму во сезоната.

Со ова одложување, има пауза од месец дена помеѓу првото Виетнамско ГП и трката во Холандија, и Имола официјално го бара тоа место.

„Поднесовме апликација до ФИА и Ф1 за да го замениме Кинеското ГП, но уште немаме одговор“, вели директорот на патеката во Имола, Роберто Мараци.

За да се добие зелено светло за трка на Имола ќе биде потребна дозвола од Ф1, ФИА, од сите 10 тимови, но и од другите организатори на трката. Формула 1 последен пат имаше трка на Имола во 2006 година како Сан Марино ГП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Регион24 минути

Донаторска конференција: Над милијарда евра собрани како помош за Албанија

Вкупно 1,15 милијарди евра помош на Албанија се собрани на меѓународна донаторска конференција „Заедно за Албанија“, соопшти европскиот комесар за...

Македонија1 час

Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија5 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ6 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија7 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија7 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија8 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија9 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет11 час

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ11 час

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет11 час

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет12 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет13 часа

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија1 ден

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија1 ден

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија1 ден

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Досие