Контакт

Спорт

Аталанта утна пенал, Интер е нов италијански шампион!

Објавено пред

Иако имаа водство со играч помалку, Аталанта не успеа да победи на гостувањето кај Сасуоло одигрувајќи 1:1, резултат кој потврдува дека Интер е новиот италијански шампион, прекинувајќи ја доминацијата на Јувентус која траеше девет сезони.

Аталанта мораше да победи за да осигура Интер да не биде шампион барем уште една недела, но не успеаја да направат подвиг на „Мапеи“, откако уште во 23. минута остана со играч помалку по црвениот картон на Пјерлуиџи Голини.

Сепак, „Ла деа“ дојде во водство преку Робин Госенс во 32. минута и го оддржуваше водството до 52. минута, кога Доменико Берарди израмни на 1:1 од пенал. Сасуоло исто така остана со играч помалку во 75. минута со вториот жолт картон на Марлон, пред Луис Муриел да го утне обидот од белата точка.

Наполи, пак, со голот на Виктор Осимен имаше 1:0 водство против Каљари до самиот финиш на мечот, кога Наитан Мендез во 94. минута избори 1:1 пласман, влошувајќи им ги шансите за пласман во Лигата на шампионите

Интер се недостижни со 82 поени, Аталанта е на второто место со 69, колку што има и третопласираниот Милан,  колку што сега има и третопласираниот Наполи, како и четвртопласираниот Милан, Наполи сега имаат 67, Јувентус е петти со 66 поени пред денешното гостување кај Удинезе, додека и Лацио е во игра на шестото место со 64 поени.

СЕРИЈА А, 34.КОЛО

Наполи – Каљари 1:1

Сасуоло – Аталанта 1:1

Болоња – Фиорентина 3:3

Спорт

Ова не е првпат Арнаутовиќ да го обвинуваат за расизам, ФФМ бара најстрога казна

Објавено пред

Немилата случка во финишот на мечот Македонија-Австрија, во која Марко Арнаутовиќ упати навреди на национална основа кон македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски се тема на сите светски медиуми, како и неговото извинување (на македонски и албански јазик), и тврдењето дека не е расист.

Арнаутовиќ секогаш бил познат по својот темперамент на теренот, и дел од австриските медиуми тврдат дека тој бил налутен од прашањето на Алиоски „зошто не игра за Србија“, но сепак, ова не е првпат Австриецот со српско потекло (татко му е Србин, мајка му Австријка), да се најде на удар за сличен прекршок.

Во 2009 година, Арнаутовиќ, тогаш фудбалер на холандскиот Твенте, беше обвинет од дефанзивецот на Вилем Втори од Сиера Леоне, Ибрахим Каргбо, дека го нарекол погрден збор за црнци. Твенте тогаш стигна до 2:0 победа (а Арнаутовиќ беше стрелец на еден гол). Тогаш Арнаутовиќ помина без казна.

Останува да се види дали сега УЕФА ќе поведе дисциплинска постапка против Арнаутовиќ, откако и Фудбалската федерација на Македонија побара таква казна за австрискиот репрезентативец.

Арнаутовиќ се извини, но тврди дека не го навредил расистички Алиоски

Прикажи повеќе...

Спорт

Почнува сослушувањето за смртта на Марадона

Објавено пред

Обвинителите во Сан Исидро, Аргентина, денеска го започнуваат сослушувањето на седумте медицински лица кои се обвинети за „убиство со намера“ околу смртта на фудбалската легенда Диего Марадона.

Сослушувањето требаше да почне на 31 мај, но беше одложено поради пандемијата на корона вирусот. Марадона почина на 25 ноември минатата година од срцев напад, две недели откако имаше операција на мозокот на 60 години. На 1 мај во извештајот на медицинскиот борд се утврди дека медицинскиот тим кој работел со Марадона пред неговата смрт се однесувал на „непримерен и невнимателен“ начин и дека тој не бил надгледуван 12 часа пред неговата смрт.

Прва пред обвинителите ќе се појави медицинскиот помошник, 38-годишниот Рикардо Омар Алмирон, кој бил одговорен за ноќните смени за Марадона и е еден од луѓето кои последни го виделе Марадона жив. Тој е обвинет дека не му помогнал во последните денови.

Покрај него, обвинет е и неврохирургот  Леополдо Луке, кој ја изврши операцијата на мозокот, како и психијатарот Агустина Козахов, која била одговорна за поранешниот фудбалер. Обвинети се уште двајца медицински помошници, уште еден доктор и еден психолог.

Семејството на Марадона подолго време бара „правда“ и тврди дека Луке е најодговорниот за неговата смрт. Сослушувањата ќе траат до 28 јули, по што судија ќе утврди дали ќе се оди на судење, а доколку се обвинети им се заканува затворска казна од 8 до 25 години затвор.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Јоршкирскиот Пирло“ Филипс редовно го посетува татко му во затвор

Објавено пред

Калвин Филипс стана неочекувана фудбалска ѕвезда во Англија, откако фудбалерот на Лидс јунајтед беше прогласен за најдобар поединец при 1:0 победата над Хрватска во неделата, комплетирајќи ги неверојатните 12 месеци за 25-годишниот фудбалер, кој е пример за „дете“ од работничко семејство.

Пред 12 месеци, тој воопшто не беше во игра за место во англиската репрезентација, откако помогна Лидс, неговиот клуб од детството да влезе во Премиер лигата, а исто така ги отфрли најавите дека ќе игра за Јамајка, родната земја на неговиот татко. Сега, по првиот меч, тој од италијанските медиуми беше наречен „Јоркширскиот Пирло“, додека во Англија на сите насловни страници е токму неговиот лик.

Таткото на Филипс, Марк Филипс, во моментов отслужува затворска казна во затворот Вилстон, на само 350 метри од тренинг-центарот на Лидс јунајтед, и тој честопати го посетува и разговара преку телефон со него.

„Тој беше во затвор, па на слобода, па повторно во затвор. Имаше лошо друштво, дроги, тепачки, се што е можно. Лудо“, изјави неодамна Филипс.

Филипс покрај тоа, е во долгорочна врска со својата девојка Линдзи, од времето кога двајцата имаа по само 11 години. Таа до неодамна работеше во пицерија во Лидс, но сега откако Филипс заработува околу 50.000 фунти, му помага на Филипс и на неговата мајка Лиз.

„Парите во фудбалот се многу добри и тоа ми помага да се грижам за семејството. Затоа одам до максимум. Не сум имал многу кога растев, но мојата мајка и мојата баба секогаш ми го даваа тоа што ми беше потребно“, објаснува Филипс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет3 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет6 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија6 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа6 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија8 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија8 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион9 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија9 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија11 час

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет11 час

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија12 часа

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт23 часа

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт24 часа

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт1 ден

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Македонија1 ден

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа1 ден

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ1 ден

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија1 ден

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт1 ден

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Досие