Контакт

Спорт

Атлетико ќе го „грабнат“ Хамес пред носот на Наполи

Објавено пред

Хамес Родригез ќе биде изненадувачкото засилување за Атлетико Мадрид, откако „јорганџиите“ ќе го „грабнат“ Колумбиецот од Реал Мадрид пред носот на Наполи, кои веќе цел месец се обидуваат да го донесат во Италија, тврди шпанска „Марка“.

Колумбиецот сака да остане да живее во Мадрид, но оддамна е јасно дека не е во плановите на Зинедин Зидан по враќањето од двегодишната позајмица во Баерн Минхен. Наполи беа најзаинтересирани да го добијат талентираниот Колумбиец, но не се подготвени да ги исплатат парите кои ги бара Реал.

Од друга страна Атлетико  ги има потребните средства да се реализира овој трансфер (посебно откако Барса платија 120 милиони евра за Антоан Гризман), и единствена пречка би можело да биде несогласувањето на Реал да го засили директно својот ривал во шпанската Ла лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Страствените фудбалски фанови ризикуваат срцев удар

Објавено пред

Студија на универзитетот во Оксфорд околу влијанието на славната 7:1 победа на Германија над Бразил на Светското првенство во 2014, заклучила дека навивачите ризикуваат срцев напад поради стресот кој го доживуваат гледајќи фудбалски натпревари.

Студијата е направена со анализа на плунката на дел од навивачите при полуфиналето од 2014 година, кога подоцнежните шампиони Германија ги декласираа Бразил, и е заклучено дека нивото на хормонот кортизол е многу повисоко кај „страствените“ навивачи. Кортизолот може да предизвика стеснети крвни садови, висок крвен притисок и оштетување на срцето.

„Фановите кои се страствено поврзани со својот тим, односно се гледаат како едно со тимот, искусуваат далеку повисоко ниво на психолошки стрес кога гледаат меч. Тие кои само повремено ги следат мечевите немаат такво искуство“, изјави докторката Марта Њусон за „Би-би-си“.

Славното полуфинале од 2014 година требаше да биде шанса за Бразил да ги стави зад себе лошите сеќавања од СП во 1950 година, кога загубија од Уругвај во финалето. Наместо тоа, се работеше за вистински хорор за „селесао“, откако Германците поведоа со 5:0 за само половина час игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мотоциклистот Стравер почина од повредите добиени на Дакар релито

Објавено пред

Организаторите на Дакар релито потврдија дека холандскиот мотоциклист Едвин Стравер починал од сериозните повреди кои ги доби при падот на претпоследната етапа од релито на изддржливост во Саудиска Арабија, станувајќи втората жртва на трката по Португалецот Пауло Гонсалвес.

48-годишниот Стравер паднал по 124 километри од 11-тата етапа на трката на 16 јануари, по што веднаш со хеликоптер бил однесен во клиниката во саудиската престолнина Ријад. Кога пристигнале медицинските лица до местото на несреќата, им биле потребни десетина минути да му го вратат пулсот, по што прегледите покажале дека тој го има скршено вратот, по што починал денеска наутро, осум дена по несреќата.

Во повеќе од 40 години од Дакар релито има бројни жртви посебно во категоријата на мотоцикли. Гонсалвес загина директно по падот во неделата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тодибо: Сите во Барселона го „штедат“ Меси на тренинг

Објавено пред

Жан-Клер Тодибо, францускиот фудбалер кој неодамна направи трансфер од Барселона во Шалке, тврди дека сите во каталонскиот клуб се „нежни“ кон Лионел Меси од страв да не го повредат Аргентинецот.

Меси останува лидер и најважен играч на Барселона и покрај тоа што е блиску до својот 33. роденден, иако на стартот на сезоната имаше мала повреда. Тодибо, кој ќе биде позајмен на Шалке до крајот на сезоната, вели дека сите се обидуваат да него повредат Меси, знаејќи колку тој е важен за нив.

„Знаевме дека не смее да биде повреден. Научив многу од Меси, а искрено и му украдов неколку топки на тренинг. Секогаш одите нежно на него, бидејќи би било штета да го повредите“, вели Тодибо во интервју за германскиот „Билд“.

За Тодибо немаше многу многу место во тимот од „Ноу Камп“ по доаѓањето од Тулуз, и Шалке сега ќе имаат опција да го откупат договорот од 25 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија2 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија2 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија2 часа

(Видео) Достовски до Филипче и Дуковски: Бидете како Атиџе, половина канабис за вас, половина за пациентите

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија6 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија6 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија7 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет9 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет10 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија10 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет21 час

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет22 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион23 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија1 ден

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Досие