Контакт

Спорт

Атлетико ќе го откупи договорот на Арамбари

Објавено пред

Атлетико Мадрид се подготвени да ја платат откупната клаузула која во договорот со хетафе ја има Мауро Арамбари. Уругваецот е слободен за 25 милиони евра.

Арамбари има 24 години, а за неговите услуги покрај Атлетико биле заинтересирани Интер и Монако.

Сепак тој бил голем фан на Диего Симеоне, а од дете навивал за Атлетико и поради тоа и сакал кариерата да ја продолжи во Атлетико, тврди „Мундо Депортиво“.

Прашање дали евентуалниот трансфер на Арамбари значи дека Томас Парти ќе замине во Арсенал. „Тобџиите“ подолг период се заинтересирани за Парти, подготвени за да платата 50 милиони евра за него.

Арамбари сезонава има одиграно 31 натпревар за Хетафе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кер против Трамп: Расисти не треба да се претседатели на САД

Објавено пред

Легендaрниот тренер на Голден Стејт вориорс, Стив Кер повторно влезе во напад на американскиот претседател, Доналд Трамп по убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис и насилните протестите кои се раширија низ повеќе градови.

„Во 2017 година, Трамп ги нарече НФЛ играчите кои протестираа мирно поради полициската бруталност кучкини синови. Вчера ги нарече протестантите во Минеаполис насилници. Затоа, на расисти не треба да им се дозволи да станат претседатели“, напиша Кер на Твитер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардарци ги почнаа подготовките за рестартот (галерија)

Објавено пред

По одлуката на ФФМ да се продолжи македонската Прва лига, лидерот Вардар почна со подготовките за одбрана на водството кое го имаат на врвот на табелата и покрај многуте шпекулации за иднината на клубот.

Со почитување на мерките за претпазливост, Вардар тренира во населбата Хиподром, предводени од тренерот Александар Васовски, кој доби засилување на помошничките места од поранешните фудбалери Филип Ивановски, Никола Глигоров и Филип Спасески, кои досега работеа во младинската школа на нашиот тим.

Фото: ФК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Линекер: Како можете да го сопредувате Роналдо со Меси?

Објавено пред

Поранешниот миленик на „Ноу Камп“, Гери Линекер вели дека вечната дебата околу тоа кој е најдобар во историјата помеѓу Лионел Мес и Кристијано Роналдо воопшто не е „блиска“, опишувајќи го Меси како најдобриот без сомнеж.

Меси и Роналдо освоија вкупно 11 „Златни топки“ во последните 12 години. 32-годишниот Меси, кој ја помина цела кариера во Барселона, ја освои шестата титула во 2019, додека 35-годишниот Роналдо со настапите за Манчестер јунајтед, Реал Мадрид и Јувентус покажа дека сигурно е најдолговечната фудбалска ѕвезда.  И покрај тоа, Линекер има јасен фаворит.

„Знам дека луѓето стануваат многу поделени за темата Меси-Роналдо. Честопати, тоа е обоено со тоа дали навиваш за Барселона, Реал Мадрид или Јувентус и го сфаќам тоа. Јас сум огромен фан на Роналдо, но ако зборуваме за тоа кој е најдобриот во историјата, воопшто не е потребна дебата, тоа е Меси. Тоа е моето мислење и за мене не е ниту блиску“, вели Линекер.

Тој го отфрла аргументот дека Роналдо е поуспешен поради тоа што играше во три големи лиги.

„Меси играше со одлични соиграчи, но кој и да е со него, бројките му се исти и тој постојано ги демантира тие кои се сомневаат. Дури и во последните неколку години, кога Барселона не е толку силна, тој останува моќен. Зошто би си заминал, кога игра во еден од најголемите клубови на светот? Каде можеш да одиш погоре од Барса?“, додава Линекер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија2 часа

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија3 часа

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет3 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија4 часа

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија5 часа

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија5 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија5 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија6 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет18 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија21 час

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион23 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија24 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија1 ден

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија1 ден

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија1 ден

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија1 ден

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија1 ден

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Досие