Контакт

Спорт

Атлетико „пукна петарда“ со Еибар, Севилја триумфално во Сан Себастијан

Објавено пред

Во висок стил лидерот во Ла Лига, мадридски Атлетико славеше на денешниот меч од 30 коло против Еибар.

„Јорганџиите“ на Симеоне со 5-0 го совладаа немоќниот противник и се одлепија на врвот на табелата.

Анхел Кореа и Маркос Љоренте со по два гола во мрежата на Дмитровиќ се творците на големиот успех.

На истекот на првото полувреме, во 42 и 44 минута Кореа беше стрелец на двата погодока за комотно водство по првиот дел.

На почетокот на вториот дел Караско во 49 погоди за 3-0, а до крајот Љоренте со двата погодока во 53 и 68 минута ја запечати судбината на „фенерџијата“ кој грчевито се бори за опстанок во елитната конкуренција.

Со трите бода пулените на Чоло Симеоне сега се на +4 пред Реал Мадрид (вечерва од 21 часот „Кралевите“ гостуваат кај Хетафе) и +5 пред Барса која за 4 дена го пречекува токму Хетафе.

Во останатите неделни мечеви во Ла лига кои завршија досега Алавес со 1-0 славеше против Уеска, Реал Сосиедад со 1-2 беше поразен од Севилја, а Осасуна со 2-0 беше подобра од Елче.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

И Михајловиќ е во игра за „разнишаната фотелја“ на Пирло!

Објавено пред

Постои голема веројатност на крајот на сезоната Андреа Пирло да добие отказ на местото тренер на Јувентус. Во дебитантската сезона поранешниот фудбалер од средниот ред го загуби шампионскиот наслов, а сега на Јуве опасно „му виси“ и местото кои идната сезона носи во ЛШ.

Моментно се споменуваат имињата на тројца тренери кои би можеле да бидат наследници на Пирло, а сите тројца во моментов водат клуб во Серија А.

Се работи за шефот на стручниот штаб на Болоња, Синиша Михајловиќ, за кормиларот на Лацио, Симоне Инзаги, како и за предводникот на Наполи, Џенаро Гатузо.

„Corriere dello Sport“ пишува дека е фаворит за преземање на „Старата дама“ и наводно веќе бил воспоставен првиот контакт.

Србинот тренерската кариера ја започна во 2006 година како помошник тренер во Интер, а досега бил на клупата на Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан, Торино, Спорттинг Лисабон и селекцијата на Србија.

Пред 7 години Јуве и Михајловиќ преговараа за тоа тој да седне на клупата на тимот од Торино, но до договор не дојде.

Италијанците пишуваат дека Јуве овие денови добил две „корпи“. Наводно во клубот сега не сакаат да се вратат Масимилијано Алегри и Зинедин Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорт не ги чека повеќе „петлите“ – ќе игра за Шпанија!

Објавено пред

Дефанзивецот на Манчестер Сити, 26-годишниот Емерик Лапорт одлучи да игра за шпанската фудбалска репрезентација. Иако тој ги помина сите младински категории во француската репрезентација, никогаш не дебитирал за А-селекцијата. Поради баскиските корени има право на настап за „Фуријата“.

Уште пред 5 години Лапорт се поврзуваше со настап за Шпанија, но тогаш порача дека сака да игра за Франција. Доби повик за натпреварите на Франција против Бугарија и Холандија во квалификациите за СП во 2018 година, но не доби прилика за настап.

Три години подоцна е повикан за настап против Албанија, односно Андора, но се повреди.

Потоа веќе не беше во планот на селекторот Дидие Дешам, па сега екс-фудбалерот на Атлетик Билбао реши да настапува за Шпанија.

За 10 дена шпанскиот селектор Луис Енрике ќе го објави списокот со репрезентативци на кои ќе смета на ЕП, а на него, според информациите, ќе има место и за стоперот на Сити.

Оваа сезона Лапорт одигра 27 меча за „граѓаните“, а „Transfermarkt“ неговата фудбалска вредност ја проценува на 50 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Плејмејкерот Фокс за корона-искуството: Како камион да ме прегазил!

Објавено пред

Плејмејкерот на НБА тимот, Сакраменто Кингс, 24-годишниот Дајрон Фокс изјави дека бил заразен со Ковид 19, но не поминал баш најдобро со опасниот вирус.

„Како да ме прегазил камион, плус и силна главоболка, болки во коските, дехидрација, истоштеност“ објасни кошаркарот.

Ниту еден НБА тим не може да открие позитивен тест на свој кошаркар без одобрение од лигата, па тоа доведе до конфузија во најсилната кошаркарска лига во светот.

Фокс нема настап за Кингси од 21. април.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија3 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија5 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија6 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија6 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет8 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија9 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион10 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија10 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет11 час

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет12 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион22 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Досие