Контакт

Спорт

АТП: Ѓоковиќ лидер, пласман на кариерата за Тим

Објавено пред

Титулата што ја освои на мастерсот во Индијан Велс, на Австриецот Доминик Тим му го донесе најдобриот пласман во кариерата на АТП листата, на која 243 недела, во својот четврти мандат ја започна Новак Ѓоковиќ. Најголем пад меѓу Топ 10 играчите забележа Хуан Мартин дел Потрот кој поради повреда не ја бранеше титулата во Индијан Велс.

Ѓоковиќ на врвот има 10.990 поени, односно 2.265 поени повеќе од Рафа Надал, кој поради повреда му го предаде полу-финалето во Индијан Велс на Роџер Федерар, а најави дека нема да настапи на мастерсот во Мајами. Трет на листата е Германецот Александар Зверев со 6.630 поени.

Австриецот Тим, откако ја освои најголемата титула во кариерата заработи 1.000 поени, што му овозможи скок од четири места на листата. Тим има 4.755 поени, односно 155 повеќе од Федерер кој се наоѓа на петтото место.

Шестот и седмото место го замиенија Кеи Нишикоти и Кевин Андерсон, осми е Дел Потро, а во Топ 10 уште се Американеоцт Џон Изнер и Гркот Стефанос Циципас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Младите Украинци ја освоија светската титула (Видео)

Објавено пред

Фудбалската репрезентација ја освои светската титула на Мундијалот за играчи до 20 години. Младите Украинци во финалето забележаа убедлива победа над Јужа Кореја 3:1.

До еден од најголемите успеси во историјата на државата младите Украинци дојдоа со пресврт, откако Јужна Кореја преку Ли Кангин од пенал постигна гол по само пет минути игра.

Пресврт во резултатот направи Вадислав Суприага кој погоди во 34 и 53 минута од натпреварот. Конечниот резултат во претпоследната минута го постави Ѓорѓи Циташвили.

Третото место го освои Еквадор со победата на Италија од 1:0.

ФИФА ги прогласи и најдобрите на турнирот. Најдобар голман е Украинецот Андри Лунин, кој е трет голман во Реал Мадрид, најдобар стрелец е Норвежанецот Ерлинг Халанд. Тој постигна девет гола сите против Хондурас во победата 12:0. Најдобар играч е Ли Кангин од Јужна Кореја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црвена ѕвезда дојде до меч-топка

Објавено пред

Кошаркарите на Црвена ѕвезда го победија Партизан 96-90 и поведоа со 2-1 во финалната серија во српскиот шампионат. Возбудливото дерби црвено-белите го добија благодарение на добрата реализаиција на ударите за три поени.

Дербиот донесе интересен и возбудлив натпревар, во кој Црвена ѕвезда константно имаше предност. Партизан водеше само во првата четвртина (7:10 и 13:10). Иако ја имаа предноста на своја страна разликата на домашните играчи ниту еднаш не беше поголема од десет поени (79:69).

Херојот од минатиот меч, кога погоди тројка за победа во последната секунда, Раде Загорац на овој беше трагичар.

На 47 секунди до крајот, Загорац ја згазна линијата кога изведуваше аут, судиите му ја одзедоа топката тој приговори и доби техничка грешка.

Били Берон ја предводеше Црвена ѕвезда со 25 поени, Дејан Давидовац постигна 17, а Мохамед Фаје и Мајкл Оџо по 11 поени.

Кај Партизан капитенот Вања Маринковиќ реализираше 21 поен, но 17 од нив постигна во првото полувреме. Него најдобро го следеше Алекс Ренфро со 18 поeни.

Наредниот меч се игра в понеделник, а домаќин ќе биде Партизан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милинковиќ-Савиќ и Донарма за силен ПСЖ

Објавено пред

Старо-новиот спортски директор на ПСЖ, Леонардо, означил две мети кои според него ќе бидат приоритет за клубот во летниот преоден рок. Новинарот на „Канал+“, Жофри Гаретие тврди дека цел се двајца играчи од Серија А, голманот на Милан Џиџи Донарума и најдобриот играч на Лацио, Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

Леонардо кој до пред две недели беше спортски директор на Милан, верува дека за трансфер на голманот Донарума ќе му бидат доволни 60 милиони евра.

За да собере пари спортскиот директор планира да продаде неколкумина играчи од актуелниот состав.

Исто така Леонардо добро знае дека Лацио нема за помалку од 100 милиони евра да го пуштат Милинковиќ-Савиќ.

Интерес за српскиот репрезентативец покажува и Јувентус, меѓутоа сега во Торино се насочени кон Пол Погба за кого интерес покажува и Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски12 часа

Груевски: Напамет не ми паднало да влегувам во багажник за какви било цели

Експремиерот Никола Груевски се огласи на Фејсбук по изјавата на премиерот Заев за германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“(ФАЦ), каде тој рече...

Економија13 часа

ММФ: Најголемиот проблем на Западен Балкан е лошата инфраструктура и невработеноста

Недостигот на капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, изјавил високиот регионален претставник на Меѓународниот...

Македонија14 часа

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На...

Македонија17 часа

(Видео) Раководството на МВР врши мобинг врз Независниот синдикат на полицијата

Портпаролот на Независниот синдикат на полицијата, Дејан Саздов, обвини дека раководството на Министерството за внатрешни работи врши мобинг врз членовите...

Македонија19 часа

Туристичката кампања „Македонија вечна“ стана „Северна Македонија вечна“

Северна Македонија го корегира името на туристичката кампања „Македонија вечна“ во „Северна Македонија вечна“, во согласност со Преспанскиот договор, објави...

Македонија19 часа

АСОМ: Законот за игрите на среќа де факто значи бришење на една цела стопанска гранка

Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) присуствуваше на јавната расправа во Собранието за предлог-измените и дополнувањата на Законот за игрите на...

Економија20 часа

Тевдовски: Агенцијата „Фич“ после 13 години го зголеми кредитниот рејтинг на земјата

Aгенцијата „Фич” го зголеми кредитниот рејтинг на Северна Македонија од ББ на ББ+, со стабилен изглед. Ова е прво подобрување...

Топ20 часа

Убиената жена во Шутка го спасила сопругот, застанала пред него и била избодена до смрт

Скопјанец до смрт избоде своја братучетка во населбата Шуто Оризари. Според информациите од МВР, скопјанецот со нож го нападнал сопругот...

Македонија21 час

Изминатава недела 70 нови случаи на мали сипаници

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатава недела се регистрирани 70 нови случаи на мали сипаници што е...

Македонија21 час

Казнети 77 возачи и 11 мотоциклисти за еден ден во Скопје

Сообраќајната полиција во Скопје вчера казнила 77 возачи кои возеле со брзина над дозволената, и 11 мотоциклисти кои возеле без...

Свет1 ден

И Британија го обвини Иран за нападот на танкерите

Велика Британија го обвини Иран и Исламската револуционерна гарда на таа земја за нападите на танкерите во Оманскиот залив, наведувајќи...

Забава1 ден

Авион принудно слета поради агресивен патник

Авион „Аерофлот“ кој летал од Барселона за Москва, принудно слета во Полска поради агресивно однесување на еден од патниците, изјавил...

Спорт1 ден

Ливерпул му „набиле комплекс“ на Суарез: Сакав да исчезнам од земјата

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез вели дека поразот од 4:0 од неговиот поранешен клуб Ливерпул во полуфиналето на Лигата на...

Регион2 дена

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање...

Македонија2 дена

Светски ден на крводарителствотo: Да ја покажеме својата хуманост грижејќи се едни за други

По повод 14 јуни, Светскиот Ден на крводарителството, Министерството за здравство упати повик до граѓаните и во иднина да ја...

Бегството на Груевски2 дена

Заев за ФАЦ: Знаеме дека Груевски побегнал криејќи се во багажник

Во интервју дадено за угледниот германски весник Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ) премиерот Зоран Заев обелодени нови детали во врска со...

Македонија2 дена

Втор земјотрес на подрачјето на Охрид за помалку од една недела

Земјотрес чиј епицентар се наоѓал на 140 километри југозападно од Скопје и потекнува од охридското епицентрално подрачје, бил регистриран синоќа...

Македонија2 дена

Слободата на Јанкулоска зависи од одлуката на врховните судии

Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа...

Свет2 дена

САД објавија снимка како Иран отстранува мина од танкер во Оманскиот Залив

Американската војска објави снимка на која, како што тврдат од таму, се гледа како Иранската револуционерна гарда отстранува мина која...

Домашен2 дена

Осуда од ФФМ откако репрезентативецот Алиоски беше избркан од прилепски ресторан

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се огласи по информацијата дека репрезентативецот Езџан Алиоски бил избркан од ресторан во Прилеп, откако...

Досие